Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9455
  • Toplam Konu: 1883
  • Bugün Online: 35
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 13
Toplam: 13

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: yapıştırma sorunu  (Okunma sayısı 4142 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gurkannnn

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
yapıştırma sorunu
« : 06.03.2007 10:31:47 »
yeni mezun bir inşaat mühendisiyim ve şantiyemde karşılaştığım bir sorunu bana yardımcı olabilmeniz ümidiyle sizlerle paylaşmak istedim.kullandığımız duvar fayanslarını her türlü ustalık yöntemi ve 1 kaç çeşit yapıştırıcı denemem rağmen,yapıştırıcı kuruduktan sonra,fayansın arkasında hiç yapıştırıcı kalmamakta,ufak bir kuvvet ile mala ucuyla rahatça sökülebilmektedir.Firma yetkililerinin ilk dediği seramiğin arkasındaki engobdan kaynaklandığı idi.(şantiyedeki diğer firmaların seramiklerine baktığımda arkasında hiç bir toz olmadığını ve renklerinin daha açık olduğunu farkettm.arkadaki toz elinizi sürttüğünüzde dağılan ve elinize gelen cinste bir toz)yetkili bize bir ilaç önerdi ve o ilaçla yaptığımızda yine aynı sonuçla karşılaştık.sökünce tekrar kullanılabilecek kadar temiz bir haldeydi fayanslar.2.geldiklerinde ise benim seramiğim sizin yapıştırıcınızla uyumlu değil dediler.Dokuz eylül üniversitesindeki hocamız ise engobun su ile birlikte fayansın arkasından gideceğini,fayansın arkasındaki rengin koyuluğunu ve kusma yapıyor olabilme ihtimalini bahsetti.benim sizlere sorularım;1-)tse belgeli fayans üreten bu firmanın benm seramiğimi sadece şu yapıştırıcı ile kullancaksın deme lüksü varmı?2-)fayansın arkasındaki toz bir kusurmudur?bunla ilgili bir belge alabilceğim bir kurum varmı?3-)daha önce böyle bir sorun başına gelen arkadaşlar varsa ve bana bir çözüm önerisi sunabilirse çok sevinirim.. hepinize ii çalışmalar diliyorum.kolay gelsin..

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

yapıştırma sorunu
« : 06.03.2007 10:31:47 »

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
Ynt: yapıştırma sorunu
« Yanıtla #1 : 06.03.2007 11:58:30 »
gürkan bey aramıza hoşgeldiniz. öncelikle tanışma bölümünde kendinizi bizlere tanıtırsanız daha iyi olacaktı.

gürkan bey (yanılmıyorsam). yazdıklarınız gerçekten de ilginç. düşünün ki duvar karosu alıyorsunuz ve duvara yapışmıyor. firma için ne kadar da aciz bir durum.
benim bu konu hakkında fazla bir bilgim yok. fakat söyleyebileceğim sadece karoların su emmesiyle alakalı olabilir. karonun su emmesi hızlıysa, harcı attığımız an harcın suyunu çekecek ve doyacak. doyunca da artık harçla bağlantısı kalmayacak. harç kendiliğinden donacak ve karodan ayrılacak. bunu engellemek için karolara harcı vurmadan once biraz sulandırırız ve sonra harcı vururuz. (bu yazdıklarım sırf kendi bilgilerim, hatalı olabilir. bu konuda herhangi bir tecrübem yok dikkatinize...)

TSE konusuna gelince de; bana göre bir firmanın TSE alması çok fazla bir şey ifade etmiyor. çünkü TSE standartları testlerini yerine getiriyor fakat sonuçları herzaman tutmuyor. tutmadığı durumlarda sonuçları bir şekilde uyduruyor. yeterki sonuçlar TSE sonuçlarına uysun.

ben böyle olaylara şahit oldum. test sonuçları farklı tutulan test rapor sonuçları farklı. :(
« Son Düzenleme: 06.03.2007 12:01:19 Gönderen: muhendis58 »

Çevrimdışı gurkannnn

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #2 : 06.03.2007 13:01:03 »
öncelikle ilginiz için tşkr ederim.firma yetkilisinin dediğine göre su emme değeri dediğiniz gibi diğer karolara nazaran daha yüksekmiş.(yanlış hatırlamıosam 10-20 değer aralığında 17 ye tekabül ettğini söylemişti.)ıslatma yönteminide denedm ama sonuç ne yazıkki yine aynı.arkasındaki tozları ıslatmamıza,kimyasal kullanmamıza rağmen yok edemiyoruz.son giderken bize dedikleri bende bunu yapıştıracak çözüm var ama bununda bir maliyeti var dediler.bu tozun cinsini belirlemek bana bir fayda sağlarmı sizce?ayrıca aynı firmanın diğer yetkiliside diğer rakip firmaların karolarınıda söktüğünüzde yapışan bir karonun arkası böyle temiz çıkar dedi,doğruluk payı nedir acaba?işin özü hatalarının kabul etmek istemiyorlar ve doğacak ek maliyetide bana yaptırmaya çalışıyorlar..:(

« Yanıtla #2 : 06.03.2007 13:01:03 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #3 : 06.03.2007 13:09:03 »
Gürkan merhaba, Aldığın firma hangisi ise gerçekten kalitesiz bir ürün almışsın. Aklıma gelen ilk şey ucuz bir parti (belki ıskarta) mal aldığın. Firma ismini belirtmememen ise yerinde olmuş. Ancak anlattıklarından bu tozun hiç gitmediği yönünde, yani sanki bünyesi tam pekişmemiş ve sürekli toz üretiyor. Böylece de yapışma imkansızlaşıyor.

Buraya fotoğrafını eklersen çok yaralı olacaktır eminim. 1- Arka yüzey bir anahtar , para yada tırnakla kolay çiziliyormu(yarık) ben bunu merak ediyorum. 2- Yapıştırıcınız sıvı bir yapıştırıcı mı, yoksa harç,çimento gibi bir yapıştırcımı.

Bir de yapıştırıcıyı (harç, derz gibi bir ürün olsa gerek) tamamen emdiğinden bahsetmişsin. Aklıma ilk gelen karonun fazla  makro porozlar içermesi yani gözenekler cok büyük ve harcı/yapıştırıcıyı bünyesine absorbe ediyor, böylece duvar ile karo arasında yapıştırıcı katman kalmıyor..  Ben bir de karoları ıslatıp (nemlendirip) yapıştırıcıyı tatbik etmeni öneriyorum.

Sürekli tozuyan bir karoya geçici bir yapıştırma da yapsan 1 seneye varmadan çok büyük problemlerle neden olabilir. Dökülmeler atmalar düşmeler... Bu aparmanın son kullanıcıları ise işin hakkında pek de hayırlı konuşmazlar maalesef

Bizi fotoğraflarla ve daha detaylı bilgilendirirsen yardımcı olmaya calışırız. Saygılarımızla.
« Son Düzenleme: 06.03.2007 13:42:36 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı canki

• 900 °C
  • Puanı: +3/-0
« Yanıtla #4 : 06.03.2007 15:15:23 »
benim görüşüm biraz daha komplo teorisi yönünde olacak..gerçi birkaç çeşit seramik yapıştırıcısı denediğinizi yazmışsınız ama..yapı kimyasalları sektöründe çalışan bir arkadaşımdan duyduğum ve sık sık vuku bulan bir olaydan yola çıkarak bu şekilde yorum yapıyorum;genellikle küçük mütahitlik firmaları ve şantiyelerinde karşılaşılan bir sorun olarak,bizim fix diye tabir ettiğimiz seramik yapıştırıcısı firmaları ile şantiyelerdeki ustalar arasında ticari yönden bir bağ oluyormuş.yane şantiyelerdeki fayans ustalarının bir nevi çıkar ilişkisi ile çıkarı olan firmaları yücelterek diğerlerini kötülemesi gibi.mesela siz firma olarak sizin daha çok işinize gelen bir firmadan yapıştırıcı alarak(fiyat vade iskonto vs.) yapacağınız kazancı,ustanın malzemeyi beğenmemesi yapışmıyor karışmıyor vs vs gibi sorunlar çıkararak engellemesi gibi.sizin olayınızı okuyunca aklıma direk böyle bir seneryo geldi.tabi sizin çalışma koşullarınız ilişkileriniz vs nasıldır bilemem ama.bence kullandığınız yapıştırıcı firması eğer büyük bir firma ise muhakkak teknik destek isteyin.gelip yerinde görsünler.onlar para kaybetmemek uğrunda sorununuza çözüm bulacaklardır diye düşünüyorum.
Seramik Mühendisi

« Yanıtla #4 : 06.03.2007 15:15:23 »

Çevrimdışı gurkannnn

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #5 : 06.03.2007 16:51:31 »
işin garibi orda 9000m2 mal almışız ve bu konuda ilk gelen şikayet bizdenmiş.. ??? ayrıca anahtarla arkası çizilebiliyor.yapıştırıcım kalekim tarzı yapıştırıcılardan,ayrıca aynı yapıştırıcı ve farklı firmanın karosu ile 2 blok imalat yaptım hiç problemle karşılaşmadan..fotoları eklemeye çalışacam kıyaslama olsun diye diğer karoyla yanyana fotosunuda koyuyorum.

EDİT :
Büyük detay foto linkleri:
http://img143.imageshack.us/img143/1903/p15706032007yn9.jpg ve
http://img183.imageshack.us/img183/1478/p15606032007rd0.jpg dir.
« Son Düzenleme: 07.03.2007 00:47:17 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı ercumentgunduz

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #6 : 07.03.2007 00:22:53 »
Fayans üreticileri yapıştırıcılarını önerebilir ama mecburiyet yoktur. Tse 159 ve 176 standartlarında senin sorunun ile ilgili test yapmayı gerektiren bir standart olmadığı için üreticiyi bu konuda bağlayan bir sorun olamaz. Ayrıca duvar karoları yapıştırma kimyasalları  çıkmadan önce normal harç ile yapıştırıldıklarından dolayı yapışması daha iyi olsun diye özellikle yüksek su emmeli üretilirlerdi. Sorunun su emme ile alakalı olma ihtimali çok düşük. Ustana, yapıştırma malzemelerine, yapıştırma malzemesinin hazırlanışına ve uygulanış şekline dikkat et. Ayrıca firma nasıl bir çözüm öneriyor?
« Son Düzenleme: 07.03.2007 00:24:56 Gönderen: ceramicist »

« Yanıtla #6 : 07.03.2007 00:22:53 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #7 : 07.03.2007 00:56:46 »
Arkadaşlar, fotoğraflardan sonra yorumum biraz değişiyor. Ramaz ve Ercüment Beylerin de bahsettiği gibi gözenekli üretilirler. Ancak bukadar deneysel çalışması gerekliliğine biraz süpheci bakıyorum. Fotoda görülen beyazlıklar ise engop fazlalığı olsa gerek. bunun yapışmaya büyük bir etkisi olacagını da sanmıyorum.

ancak Gurkan'ın dediği kadar harcın bitmesi yada tamamen emmesi gibi bir durum göremedim üstteki fotoğrafı inceleyince. Hatta ve hatta harç fayans üzerine gayet stabil bir şekilde yapışma göstermiş gibi gözükmekte.

( http://img183.imageshack.us/img183/1478/p15606032007rd0.jpg
bkz. sağ üstteki harçlı karolar)

Ayrılma yüzeyi farkındaysanız fayans-harç değil duvar-harç dır.
Bilmem yanılıyormuyum? Mala ile ufak hareket ile fayansın atmasıyla beraber harç nerede kalıyor Gürkan, duvarda mı fayanstamı?
Sorun harcın duvara yapışmaması olmasın?
« Son Düzenleme: 07.03.2007 01:08:12 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı gurkannnn

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #8 : 07.03.2007 13:13:46 »
sağ üstteki karolar sizi yanıltmasın arkadaşlar masamın üstü denenmiş karo doldu ve o karoların arkasınada yapıştırıcı sürdükten sonra yapıştırıp söktüğümüzde arkasında o şekilde yapıştırıcı kaldı,eski harçlı sistem misali..o fotolarda net gözükenler ise arkasına bir şey sürmeden duvara yapıştırdıklarımız,tekrar kullanabilceğimiz kadar temiz.duvarlarımız kaba sıva halinde,fayansı söktüğümüzde yapıştırıcı duvara gayet güçlü bir şekilde(kazıyarak çıkarabiliyoruz) yapışmış vaziyette kalıyor.ayrıca işçilik yönünden uygulanması gereken ne varsa doğru yapılıyor.Firma yetkilisin ilk dediği engobdan dolayı kaynaklandığı idi ve bir kimyasal önerdi ama yine aynı sonuçla karşılaştık,son dediğinde ise benim malzemem karonuzla uyumlu değil dedi ve ona uygun yapıştırıcının kendisinde lduğunu söyledi.suya koymayıda yapacam birazdan sonuçları iletirim sizlere..herkese iyi çalışmalar..kolay gelsin..:)

« Yanıtla #8 : 07.03.2007 13:13:46 »

Çevrimdışı gurkannnn

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #9 : 07.03.2007 16:42:27 »
x firması : kullandığımız seramik
y firması : diger firmanın seramiği

kuru ağırlıkları :  x=1090 gr  y=1090 gr
ıslak ağırlıkları :  x=1200 gr  y=1215 gr

Çevrimdışı Cristobalite

• 1200 °C
  • Puanı: +10/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #10 : 07.03.2007 22:54:01 »
Gürkan Bey,

Sorunlarınızın çözümü için gösterdiğiniz gayret nedeniyle sizi tebrik ediyorum. Fakat problemin çözümünü kendiniz değilde, müşteri olarak sizin ilgili firmadan ikna edeci bir dille istemeniz gerekmektedir. Bunun için benim size önerim.

Karo üreticisinin Müşteri İlişkileri Sorumlusu ile irtibata geçip, elimde yaklaşık 9000 m2 karonun duvara yapışmama problemi nedeni ile atıl durumda beklediğini bu problemin çözümü için firmadan Teknik bir ekibin sorunun kaynağını ve çözümlerini uygulamalı göstermek için şantiniyenize çağırmanız olacaktır. Yanlız bu ziyarette kendi önerilerini ve çözüm yöntemlerini size uygulamalı olarak göstermesini isteyiniz. Eğer firma Müşteri Memnuniyetine önem veriyorsa isteğinizi geri çevirmeyecektir. Yanlız şikayetlerinizi yazılı olarak aktarırsanız ilgili firma problemin ciddiyetini daha iyi anlayacaktır.

« Yanıtla #10 : 07.03.2007 22:54:01 »