Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9450
  • Toplam Konu: 1879
  • Bugün Online: 22
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 15
Toplam: 15

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: organik maddeler(parafin) dekoru  (Okunma sayısı 3714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı destina

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +1/-0
organik maddeler(parafin) dekoru
« : 02.03.2007 16:11:38 »
Merhaba arkadaşlar,
        Meslek liselerinde yapılan program değişikliği kapsamında hazırlanmakta olan modül kitapçıklarının yazımında görev yapmaktayım. Şu anda organik maddeler (parafin) dekorunu hazırlıyorum. Bu konu ile ilgili kaynak sıkıntısı çekmekteyim. Konuyla ilgili elinde bilgi veya bu tekniğin uygulanmış olduğu ürün fotoğrafları olan arkadaşların yapabilecekleri her türlü yardıma ihtiyaç duymaktayım.Bilhassa bu dekor tekniğinin sır üstüne uygulanması konusunda elinde bilgi ve fotoğraf bulunan arkadaşların yardımını bekliyorum...
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

organik maddeler(parafin) dekoru
« : 02.03.2007 16:11:38 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Ynt: organik maddeler(parafin) dekoru
« Yanıtla #1 : 02.03.2007 23:06:37 »
Öncelikle ağustos ayından beri yoktunuz, yeni acil sorunuzla sitemize geri dönmeniz bizi sevindirdi. Sanırım adınız Tijen  (Mail adresinizden), 

Tijen Hanım;
Parafin olarak bahsettiğiniz mum(wax) tekniği olsa gerek. zaten parafin de mumumun hammaddesi. Seramik üzerine parafin uygulamasından bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla. Seramik üzerine seramik uygulaması genellikle ergitilerek fırça ile biskuvi üzerine tatbiki ve daha sonra sırlanması işlemi akabinde pişirlmesi ile tamamlanmaktadır. Bünye üzerine tatbik edilen parafin ile hidrofobik (kaygan - su tutmayan) bir yüzey oluşturmakta ve sırın o yüzeyi kapatamaması (sır açması) mantıgına dayanmaktadır.

Tatbik yöntemlerinden bazıları, fırça, sünger baskı, püskürtme, stensıl baskı, sergirafi olabilir.

Aşagıda elimde bulunan çay içtiğim bardağın fotoğrafı; bardak serigrafi yöntemi ile baskısı gerçekleştirilip sırlanıp pişirilmiştir. İşte bir efekt örneği:

Pablo Picasso nun son dönem seramik çalışmalarında bu yöntemleri de kullanmıştır. Fırça ile seramik oksitli parafin uygulması aşagıda örnekleri* verilmiştir.

(*) http://www.mchampetier.com/sitephp/phpeng/oeuvres_decouvrir.php?nom_artiste=Picasso%20Pablo
« Son Düzenleme: 03.03.2007 02:13:38 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı destina

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +1/-0
« Yanıtla #2 : 03.03.2007 00:48:52 »
     Öncelikle teşekkür ederim yardımlarınız için...
     Sürekli siteyi takip etmeye çalışıyorum ama sanırım ağustos ayından beri bişey yazmamıştım. Çok yoğun bir çalışma içinde olduğum için ancak bilgi araştırmak için siteyi kullanabiliyorum malesef. Şu an hazırlamakta olduğumuz çalışma Türkiyedeki tüm meslek liselerinin seramik bölümlerini kapsamakta. Oldukça ayrıntılı konularda araştımalar yapıyoruz ve seramik için önemli bir kaynak arşivi oluşturuyoruz.Çoğul konuşuyorum çünkü bu çalışmada benimle birlikte Türkiyenin çeşitli okullarından görevlendirilmiş bir grup öğretmen arkadaşım daha bulunuyor. Şu anda hazırladığımız çalışmaları sizlerle paylaşamıyorum çünkü henüz yayınlanmadılar ve bakanlığa ait çalışmalar. Umuyorum ki bu çalışmalar bittiğinde sizlerle paylaşabileceğim. Belki o zaman kendimi bir parçada olsa affettirmiş olurum :)

« Yanıtla #2 : 03.03.2007 00:48:52 »

Çevrimdışı hammet

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
    • www.gsf.aku.edu.tr
« Yanıtla #3 : 04.03.2007 00:02:33 »
slm arkadaşlar ben halen kendimi yeni hissediyorum ama bayağı zaman geçti üye olalı ama ben ne döküman ekleyebiliyorum ne de döküman indirebiliyorum sanırım bir program indirmem gerekir diye düşünüyorum

Çevrimdışı hammet

• 25 °C
  • *
    • www.gsf.aku.edu.tr
« Yanıtla #4 : 04.03.2007 00:09:56 »
sayfada indirmek istediğim döküman bayağı var forımda gerekli olan bazı şeyler bende varken ekleyemiyorum örneğin tasarımla ilgili çk iyi bir araştırmam vardı,1200 lük sır reçeteleri vardı (krakle ,aventürin,siyah opak,metal opak,krom kırmızısı vb) ,endüstriyel sır reçetelerivardı gönderemedim yardımcı olursanız sevinirim

« Yanıtla #4 : 04.03.2007 00:09:56 »

Çevrimdışı Ertu

• 1200 °C
  • Puanı: +13/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #5 : 04.03.2007 15:46:04 »
hamdet, uzun süredir üyesiniz sanırım ancak, tanısma bölümüne kendini tanıtmamışsın..  :(

Sanırıım yeterince incelememişsiniz forum'u. Linke tıklarsanız orada nasıl dosya yükleneceği anlatılmakta, ayrıca anasayfanın sağ tarafında kurallar, makaleler, dosya yükleme .... v.s her seyin linki orada mevcut..

bu linkte nasıl yükleme yapabileceğin ayrıntılı bir şekilde anlatılmakta...
iyi paylaşımlar...

www.turkseramik.com/index.php?topic=14.msg18#msg18
« Son Düzenleme: 04.03.2007 21:16:45 Gönderen: Selim »
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)

Çevrimdışı şebnem

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #6 : 10.04.2007 11:41:01 »
merhaba arkadaşlar
parafin dekoru ile ilgili merak ettiğim bişey sormak istiyorum. parafinin içine renkli oksit parafin eritildiği zamanmı konuyor bide bunun ölçüsü nasıl ayarlanmalı acaba. daha önce denemiş olan arkadaşlar bilgilendirebilirlerse sevinirim.teşekkürler
şebnem doyran
seramiker

« Yanıtla #6 : 10.04.2007 11:41:01 »