Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Tuğla ve Kiremitte Çiçeklenme  (Okunma sayısı 2434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Tuğla ve Kiremitte Çiçeklenme
« : 26.05.2006 13:53:32 »
(Arkadaşlara örnek soru-cevap olması amacıyla,)

Tuğla ve kiremit çalışmalarımda üretimden yaklaşık 1 ay kadar sonra kiremit ürünlerde çiçeklenme (güherçile) gözlemekteyim. Bu konu hakkında bilgisi olan Seramik Mühendisi ya da bu konuda çalışmış arkadaşlarla bilgi alışverişi yapmak istiyorum. CaO ile alakalı bir sorun mu acaba bu, bilginiz var mı?
« Son Düzenleme: 29.05.2006 18:49:02 Gönderen: Başak »

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

Tuğla ve Kiremitte Çiçeklenme
« : 26.05.2006 13:53:32 »

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
Ynt: Tuğla ve Kiremitte Çiçeklenme
« Yanıtla #1 : 27.05.2006 11:03:43 »
Selim kardeş selamlar. Sen bişey isteyeceksin de biz bişey yapmayacağız. Ne kadar ayıp! :)
Neyse, şaka bi yana, bu yazıda çiçeklenme hakkında geniş bilgi var. Tabi ki İngilizce olarak ama sağolsun,  Umut arkadaşımız bir kısmını çevirmiş.
Umarım işini görür. Kolay gelsin.

http://www.4shared.com/file/2148022/9b27702a/efflorescence.html
« Son Düzenleme: 21.06.2006 17:19:55 Gönderen: CeraSelim »

« Yanıtla #1 : 27.05.2006 11:03:43 »

Çevrimdışı Amethyst

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +1/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #2 : 21.06.2006 19:51:27 »
Çiçeklenme mekanizması özellikle kiremit, klinker kaplama ve döşeme tuğlalarında en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Çözümü sorulduğunda da "sauda bağlanamayan tuzları bağlayın" şeklinde bir cevap verilir. Peki nasıl bağlayacaksınız? bu tip bir problemle karşılaşan arkadaşların en büyük yardımcısı baryum karbonat olacaktır. toprağın yapısına göre %0,5'e kadar kademeli baryum karbonat katkısı ile çiçeklenme olup olmadığı belirlenmeli, optimum katkı yüzdesi belirlenmelidir. bunun dışında pişirme sıcaklığının bir miktar artırılması da (tabi deneme yolu ile bulunacak) çiçeklenmenin önüne geçilmesinde etkili bir yöntemdir. Şimdi bir soru soralım. Neden sıcaklığın artırılması çiçeklenmeyi önlemede bir çözüm olabilir?. lütfen düşüncelerinizi bildirin.
« Son Düzenleme: 21.06.2006 21:00:52 Gönderen: ceramicist »

« Yanıtla #2 : 21.06.2006 19:51:27 »

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
« Yanıtla #3 : 23.06.2006 17:59:53 »
ben bu konu hakkında fazla teknik detay bilmiyorum ama yorum yapacak olursam. biraz fazla pişirmek gözenek boyutuyla oynamaya sebep oluyor yani gözenek boyutlarını küçülterek tuzların su ile yüzeye taşınmasını engelliyoruz. neticede gözeneklerden su geçiyor tuz geçemiyor. yanlışım varsa düzeltin ben bu kadarını biliyorum.

« Yanıtla #3 : 23.06.2006 17:59:53 »

Çevrimdışı Amethyst

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +1/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #4 : 29.06.2006 23:13:04 »
Genel olarak konuşmak gerekirse buradaki sorun çözümü şu şekilde sağlanmaktadır. Yüksek sıcaklıklarda sinterleşme prosesinin ilerlemesi ile yeni fazlar oluşur ki bunlar genel olarak ana fazlardan daha değişik kimyasal özellikler içerirler. Sistem biraz karışık işlemekte. Bu yeni oluşan fazlar özellikle bu tuzları bağlayarak bünyeden atılmasına engel olurlar. Yanlız burda şunu eklemek gerekli. Ramazan Bey'in belirttiği konular çok doğru ve ben de yüzde yüz kendisine katılıyorum. Özellikle ince seramik üretiminde sıcaklıkların 10 derece bile artırılmış olması bir çok boyutsal değişimlere sebebiyet verir ki işlem facia ile sonuçlanabilir. Ama özellikle tuğla üretiminde daha kaba hammaddeler kullanıyoruz ve pişirme intervalleri de yüksek. O yüzden40 - 50 derecelik değişimler bile çok yüksek değişimlere sebebiyet vermeyebiliyor.

« Yanıtla #4 : 29.06.2006 23:13:04 »