Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Seramik Alçı Kalıp Üretimi (Kapalı döküm köşeli küllük formu)  (Okunma sayısı 24493 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Arkadaşlar merhabalar,

Geçen sene çamurdan ve alçı ile tensel teması bıraktığımı düşündüğüm anlarda öğrenci evimin bir köşesini atölyeye çevirmeye karar verdim. Aslında evinizde küçücük bir odanızı bu işe ayırarak sizde seramik deneyimlerini yaşayabilirsiniz. İşte okuduğum şehirde kaldığım odamın bir köşesi:

Resim 0.1. Atölye

1. GİRİŞ

Bu makalede bir kalıbın üretilme aşamasını irdeleyeceğiz. Fotoğraflar cep telefonu ile çekildiği için (fikrimce) çok yüksek kalitede değiller. Ancak yapılmak isteneni görsel olarak net bir şekilde anlattığı kanısındayım. Makaleyi yavaş yavaş yazıp sırayla fotoğraflarını eklemeyi düşünüyorum. Öncelikle alçı kalıp üretimi için küçük çapta bir yerinizin olması gerek bu 1m2 bile olabilir ancak dairesel (simetrik - dairesel) formları döküm ile çalışacaksanız ana model formun (çekirdek) üretilmesi için bir alçı tornasına ihityacınız var bu makine ve el yeteneğinizin yardımıyla güzel işler çıkarabileceğinize inanıyorum. Fakat ben burada köşeli ve simetrik bir form üreteceğim.

2. TASARIM

Evet, ilk olarak üretilecek ürünün tasarlanması gerekiyor. Tasar tasarı tasarım yaklaşımı ile kafanızdaki formu eskize dökebilirsiniz. Daha sonra teknik resme geçilebilir. Teknik resmi çizmeden de yapabilirim demeyin çünkü daha sonradan birçok zorluğun üstesinden bu teknik resim ile geliyorsunuz. Yaptığınız revizyonlarla formunuzu geliştirmeniz gerekebilir.  Bunun nedeni seramik kalıplarının belli bir sınırı var. Ters açılı ve dik açılı formların kalıplanması her zaman zorluk çıkartır. Ben burada birkaç tezatlık yaratarak seramik ürünlerinde köşeli form üretmeyi denedim. Seramik formlarında keskin kenarlar her zaman problemleri beraberinde getirir. Öncelikle kalıplama ve kalıp alma ve rötüş işlemlerinde sıkıntı yaratır. Ancak şimdiye kadar yaptığım formların daha da ötesine gitmek için işimi biraz zorlaştırdım.

İlk olarak -ki bu formu öncelikle Catia v5 programında bilgisayarlı modellemesini yaparak kalıplama denemesi yapmıştım- Ancak bir CAD kısmını başarıyla tamamlama rağmen CAM modelleme CNC imkânım olmadığı için yıllardır ve nerdeyse tüm atölyelerin yaptığı gibi teknik resmi de el ile çizerek tamamen el ile modellemesini yapacağım.

Resim 2.1. Tasarımın Catia V5 ile modellenmesi

Resim 2.2. Tasarımın teknik resminin çizilmesi gerekli revizyonların yapılması

Resim 2.3. Tasarımın teknik resminin çizilmesi gerekli revizyonların yapılması

Resim 2.4. Tasarımın teknik resminin çizilmesi gerekli revizyonların yapılması

Modelimizin çizimi tamamlandı model çizimlerinde dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı belirlemek isterim 150x150mm bir küllük üretmek istiyorsanız. Modelinizi kullanacağınız çamurun toplam küçülmelerini hesaplayarak bu boyuta eklemelisiniz. Örneğin kalıptan çıkan ürünün kuru küçülmesi %3 ise ve bisküvi %4 ve sırlı pişirim %6 ise sizin ürününüz toplamda %13 küçülecektir. Bu yüzden 15cm kenarı olan bir üründe modellemenizi %13 daha büyük yapmalısınız. Toplam küçülme %13 ise 150mm x 1,13 = 169,5mm yani 16,5cm üretmelisiniz.

3. MODELLEME

Bu bölümde çizimlerini tamamladığımız küllüğümüzün kalıbını oluşturmak için gerekli olan asıl formu (çekirdek form) üreteceğiz. Bu çekirdek diye adlandırdığımız bizim aslında nihayi ürün şeklinin aynısı denilebilir. Küllüğümüzü alçıdan oluşturup kalıplama işlemine geçeceğiz.

3.1. Çekirdek modelin oluşturulması

3.1.1. İç parçanın şekillendirilmesi

Çekirdek model formumuzun iç kısmını oluşturacağız. Yani bu form ile küllüğümüzün boşluk kısmını yapabilmemiz için gereken iç kalıbını (takozu) yapıyoruz.

Resim 3.1.  Formun ana yapısını oluşturacak parça (kulluk çukuru)

Resim 3.2. Formun ana yapısını oluşturacak parça

Resim3.3.  Parçanın kenarlarının kesilmesi

Resim 3.4.  parçaya gerekli eğimi verme.
« Son Düzenleme: 17.10.2007 21:23:32 Gönderen: Selim »

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
    • www.selimalanbey.com
3.1.2. Ana formun dökümü

Bu aşamadan sonra tamamladığımız parçayı (bkz. Resim 3.1.) masamıza ters bir şekilde yatırıp küllüğümüzün boyundan 3-5 mm kadar daha fazla pay bırakıp, gönyeler ile  kare şekilde çizimimizi sabit kalem ile  masaya yapıyoruz. Pay bırakmamızdaki amaç kalıptan çıkınca hatalı yuzeyleri düzeltmemize imkan sağlamakdır. İç parçanın gönyelenip, tahta setlerin dizilmesinden önce parça iyice suya doyurulmalıdır. Daha sonra ise güzelce seyreltik arap sabunu ile su emmiyecek şekilde sıvanmalıdır.

Resim 3.4. Takozun merkeze yerleştirilip hizalanması

Resim 3.5. Setler yerleştirilip sabitlendi

Resim 3.6. Detay

Şimdi küllüğümüzün çekirdek formunu oluşturacak bölüme geldik. Herzaman alçıyı hazırlamadan önce kontrollerimizi çok iyi bir şekilde yapmalıyız. Kontrolsüz yapılan kalıplama herzaman hüsran ve zaman kaybı ile sonuçlanmaktadır. Bu yüzden ben unutmam demeden. Gözününüzün önüne dökümden önce tamamlamanız gereken işlemler için kontrol listesi hazırlayınız. Tüm işlemler bittip alçı hazırlamaya geçmeden önce tekrar bu listeyi kontrol etmek çok ama çok faydalı yöntemdir. Fabrikalardaki bir nevi Kalite yönetim sistemi prosedürüdür. Bende atölyemde bunun espirili bir şekilde duvarıma astım :)

3.7.
Alçı hazırlanırken, genelde alçı/su oranı 1,32-1,66 civarında olmalıdır. Kalıp için bu 1,35 civarında olabilirken form (çekirdek) için daha sert orada alçı koymak gereklidir. Alçı su üzerine elek ile parti parti dökülmelidir. Karıştırma işlemi merkezden başlayarak aynı hızda dışa doğru yapılmalıdır. Bu yöntem topaklanmayı en aza indirger. Alçı hiç durmadan yaklaşık 2-3 dakika karıştırılmalıdır ve vakit kaybetmeden kalıba dökülmesi saglanmalıdır.

3.8. Alçı karıştırma

3.9. Kalıba Döküm

MAKALE YAZILMAYA DEVAM EDİYOR...
 Lütfen aşağıdaki düzenlenme tarihini kontrol ediniz...

« Son Düzenleme: 05.03.2007 20:38:57 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
    • www.selimalanbey.com
Konunun devamı için rezerve edilmiştir
« Son Düzenleme: 16.10.2007 22:25:39 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
    • www.selimalanbey.com
« Son Düzenleme: 16.10.2007 22:25:54 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
    • www.selimalanbey.com
« Son Düzenleme: 16.10.2007 22:29:45 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı Zeliha Yılmaz

• 900 °C
  • Puanı: +1/-0
Selim bey,
Yeni mezun yada seramiğe yeni başlamış arkadaşlar için ne kadar faydalı bir çalışma hazırlamış,sunmuşsunuz.Aslında arkadaşlar ah bir farkında olsalar bu bilgilerin ne kadar kıymetli olduğunu...Yeri geliyor okulda bile bazen yeterince öğretilmiyor.Herkes için Türk Seramik sitesi bulunmaz bir nimet...Emeğinize ve ellerinize sağlık

Çevrimdışı ÇİNİ

• 900 °C
  • Puanı: +0/-0
Abla isminizi bilmiyorum ama size katılıyorum alcı kalıplardan üretilen seramik malzemelerin üniversitelerde ve normal lise meslek çıkışlı öğrenciler için çok faydalı olucana eminim.... ben lise seramik meslek çıkışlıyım atelyemiz ABD'Kİ beyaz saraydan bile büyük 15 tane alçı torna makinası var ama hocamız bi kere dahi olsa kullandırmda varsa yoksa çİni dekoru yaptık bizim müdürün pintiliği işte neyse slat gösterisi çok güzel olmuş TEŞEKKÜR EDERİM HEPİNİZE ŞİMDİDEN.....:)

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
selim bey,
çok güzel izah ettiniz hakkaten. hem görsel hem anlatım olarak süper olmuş. bu konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar bişeyler kapmıştır umarım.

Çevrimdışı zeyno

• 25 °C
  • *
selim bey emeğinize sağlık.
arkadaşlara katılıyorum.çok güzel anlatmışsınız kalıp almanın inceliklerini.seramikten hiç anlamayan bir insan bile anlattıklarınızı takip ederek pekala bir ürünün kalıbını alabilir bence.
tabiki alçı döküm talimatınında olması şart :)

Çevrimdışı lehman

• 25 °C
  • *
selim bey cidden çok güzel bir anlatım kullanmışsınız.Gerçekten çok faydalı bir konu olmuş ilgilenmek isteyen arkadaşlar için.Ama formun bitmiş halini çok merak ediyorum.Biz okulda bu işlemlerin hepsini yapıyoruz keşki herkez bizim sizin kadar şanslı olsa.Tekrar teşekkü
rler bilgileriniz için.

Çevrimdışı greyish

• 25 °C
  • *
Selim bey.Emeğiniz için çok teşekkür ederim. Burada geç de olsa bulunduğum için mutluyum. Bilgi paylaşımlarınızın devamını dilerim.

Çevrimdışı KENZ

• 25 °C
  • *
slm güzel bir örnek olmuş ama devamına ulaşamadım dosya indir bölümünde konu adına rastlayamadım devamı için rezerve yazan alanlarda silinme olabilirmi?rica etsem devamını yayınlarmısınız.

Çevrimdışı black_white7

• 25 °C
  • *
  • herkese slm
mrhb selim bey.aslında iznik'ten arkadaştık.seramik bölümünden seramik müh.okumaya devam etmeye başlamıştınız.evet seramikte kalıp çıkarmayı çok güzel anlatmışsın.herşeyi detaylı şekilde anlatmış ve insan aklında nasıl yapılacağına dair bunu canlandırabiliyor.burada tek dikkat edilecek nokta alçıyı hazırlarken hazırlamasında ki ince nokta alçını peynirleşmemesi.bunun dışında anlattıkların hem teknik hem görsel çok iyi canlandırılmış.kendimi hatırlatabildiysem ne mutlu,iyi çalışmalar dilerim.fatoş ben.

Çevrimdışı KENZ

• 25 °C
  • *
silikon kalıp ile ilgili bilgilerinizide bekliyorum.

Çevrimdışı grkn43

• 25 °C
  • *
    • Hayata Bakışınızı değiştirecek eserler (Harunyahya)
selam.teşekkür ederim benimde işime çok yarayacak ilk kez böyle örneklemeli anlatımını gördüm alçı kalıp işinin, (vazo) biçiminde başka bir örnek daha sunsanız eminim pek çok duacınız olur:)