Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
  • Toplam Üye: 5267
  • Son üye: trksrmk
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9455
  • Toplam Konu: 1883
  • Bugün Online: 26
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 19
Toplam: 19

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Fırın ve Fırın Seçimi ve Üretimi Hk.  (Okunma sayısı 4317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lerzan_duygu

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Fırın ve Fırın Seçimi ve Üretimi Hk.
« : 17.01.2007 12:43:16 »
Zeynep Hanım atölye konusunda size katılmamam mümkün değil. Bizde sizin gibi atölye açma telaşındayız ve fırın konusunda herkes başka bir şey söylüyor. Atölyenin bel kemiği ve en çok para yatırcağımız şeyin fırın olduğunu da düşününce daha bir tedirgin ve korkarak yaklaşmaya başladık fırın alma konusuna. Yeni fırınlarada baktık, 2. el satılan fırınları gittik gördük, sanayiilerde yapılan fırınlara baktık. En son araya tanıdık falanda sokunca sanayii deki ustalara yaptırırsak daha karlı olacağı kararına vardık ama kafamızda bir sürü çelişki war. Kandırılmaktan korkuyoruz. Mesela fırın içinin tuğla kaplı olması gereklimi, fırın içindeki rezistansların kapaktada bulunması gerekirmi? İyi marka olarak kabul ediceğimiz fırınları incelediğimizde bu iki özelliğede sahip olduklarını gördük. ama burdaki sanayiideki ustalar bunların özellikle tuğlanın çok gereksiz olduğunu elyaf kaplamanın hem daha uzun ömürlü hemde fırını hafifletmesi açısından daha iyi olacağını söylüyorlar. Lütfen bilen arkadaşlar, hangisi doğruuuu???

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

« : 17.01.2007 12:43:16 »

Çevrimdışı Cristobalite

• 1200 °C
  • Puanı: +10/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #1 : 17.01.2007 13:38:23 »
çünkü seramik kolay bir iş değil.iletişim çok önemli.yukarıda beyaz  çamur için bilgi isteyen arkadaşa yardım etmek isteyen diğer ARGE ci arkadaşlar bence çok spesifik konuşuyorlar.sizden dünyanın en ince porselenini yapacak bir çamur formülü istenmiyor.sadece piştiğinde beyaz olabilecek bir çamur formülü en basitinden.bence bilgi eksikliği ülkemizde özellikle mühendislerde konuyu spesifik hale sokarak çıkmaza sokuyor.bunu çalıştığım şirket fabrika gibi yerlerde ürün geliştirme ve ARGE cilerde çok gözlemledim.lütfen suçlama olarak almayın.her zaman küçük bir çocuğada öğretir gibi düşünülebilir konular.

Zeynep Hanım bizim burda konuyu çıkmaza sokma gibi bir niyetimiz yok. Neticede ben ve diğer mühendis arkadaşlar bir çok konuda ellerinden geldiği kadar size yardımcı olmaya çalışıyoruz. bildiğiniz gibi istemek vardır, istemek vardır. Ben arkadaşa hemen bir reçete yazayım burda benim ne tüm gizli sırlarım ortaya dökülür nede bilgim eksilir. Fakat yarın bu arkadaş sorunlarla karştığı zaman dönüp bana sen ne biçim mühendissin düzgün bir reçete bile yazamıyorsun der?
Yukarıda ki yazımda da belirttiğim gibi reçeler üretim kriterlerine göre belirlenir. Bu kriterler verilmeden hiçbir mühendis arkadaş reçete veremez verse bile yanlış yapmış olur?
« Son Düzenleme: 17.01.2007 13:44:53 Gönderen: Mustaya »

Çevrimdışı zeynep

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-2
« Yanıtla #2 : 17.01.2007 15:07:38 »
tamam ben çamur atıyor durumuna düşmeyeyim.siz haklısınızdır.kusura bakmayın, daha genel bir sorundan sözetmeye çalışmıştım.bunu söylerkende kıvırmaya çalışmıyorum samimiyim.sevgi ve saygılar

« Yanıtla #2 : 17.01.2007 15:07:38 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #3 : 18.01.2007 03:17:07 »
Konuyu tatlıya baglamak amacıyla; attıgınız şey zaten bizim meslegimizin ana malzemesi :P öyle değil mi? demek isterim.
 (Zeynep hanım öyle birşey yapmadıgını biliyoruz) sadece fikirlerimizi beyan ederek dogruyu bulacagımıza inanıyorum saygı ve sevgi cercevesinde farklı fikirlerin bizi dogruya götürecegi inancındayım. Beyin fırtınası herzaman yapılmalı..

Fİkirlerime gelince:
Mustafa'ya bu konuda katılıyorum. Mesela avukata gidiyoruz danışıyoruz. Benim böyle böyle bir maruzatım var diyoruz. O da bize akıl veriyor ve ücretini alıyor. Doktora gidiyoruz neyin var diye soruyor muayene ucreti alıyor. Bunları yadırgamadıgınız bir ülkede beyaz camurun formülünü direk olarak (özellikle ticarethaneye vermek) hem Mustafanın dedigi gibi üretim sartları ve konuma baglı değişecek bir recete olması açısından hemde tamamen projelendirilmesi gerekli ciddi bir iş oldugundan bence karsılıgı fazlasıyla hakediyor.
Bu sitede şuna dikkat etmek gerekiyor ve Mustafa Bey de zaten bu konuda cok dikkatli ve güzel yazılar cıkarıyor. Bilinen çok şey var, mühendislerimiz bilgili insanlar bence bu konuyu beyaz recete istemekle sınırlamamak lazım. Beyaz camur özelliklerini tartışmak herkesin beyaz camur için kendi verilerini ekleyip tüme varım yöntemiyle beraberce bu camuru üretmemiz, daha sonra sanatçı arkadaşların katkıları, tekniker arkadaşlarımızın iştiraki ile üretim yöntemleri tartışılmalı... İşte bu yüzden recete vermiyoruz. Yoksa alın en beyaz kaoleni kullanın. Ya maliyet ya hammadde kaynagına uzalıgınız. Maliyetleriniz? Şekillendirme yöntemleriniz?... Işıldatalım kafalarımızı diye pas tutmayalım diye... Yoksa beyaz camur verelim reçete gitsin. Peki neden beyaz oluyor ne yaparsak beyaz olur, bunları tarışıp herkesin dogruyu bulmasına yardımcı olmak en dogrusu, taşın altına elini herkes koyacak, hazıra çok alıştık hiç darılmaca gücenmece olmasın arkadaşlar...

Mesela ben size şöyle desem: siz bir coca cola üreticisisiniz, karşı taraf "aman canım ne var alttarafı kara bi su neden vermiyorsunuz?" dese yadırgamazmısınız? İşte ticaret ve dostluk samimiyet ve art niyet arasındaki ince çizgide durup dogru olanı gerçekleştirmek, doğru yerde ikamet etmek oldukça zor...
« Son Düzenleme: 18.01.2007 03:34:10 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı zeynep

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #4 : 18.01.2007 10:57:41 »
ben soruyu soranın sorarkenki basitliğinden yola çıkarak böyle düşündüm tabii.sonuçta soranında bizden biri yani bir rakip olmadığı düşüncesinden hareketle.evet belki sizin dediğiniz gibi belki çok profesyonel olmak lazım.zamanla bende öğrenirim.herzaman yardımlaşmak dileğiyle...

« Yanıtla #4 : 18.01.2007 10:57:41 »

Çevrimdışı Cristobalite

• 1200 °C
  • Puanı: +10/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #5 : 18.01.2007 23:56:24 »
ben soruyu soranın sorarkenki basitliğinden yola çıkarak böyle düşündüm tabii.sonuçta soranında bizden biri yani bir rakip olmadığı düşüncesinden hareketle.evet belki sizin dediğiniz gibi belki çok profesyonel olmak lazım.zamanla bende öğrenirim.herzaman yardımlaşmak dileğiyle...

Bizi anlayabildiğiniz için teşekkürle Zeynep Hanım,
Umarım uslubum kırıcı olmamıştır. Nasıl bir doktor hastadan gelecek doneler olmadan teşhis koyamıyorsa bizlerde elimizde spekler olmadan sorunlara veya isteklere çözüm olamıyoruz.
Burdan yardım isteyen arkadaşlar lütfen öncelikle ne yapmak isteğinizi kendiniz iyi analiz edip isteklerilerinizide net ve anlaşılır bir şekilde dile getiriniz, sizlere ancak bu şekilde yardımcı olabiliriz.

Çevrimdışı ebru

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #6 : 03.02.2007 23:01:43 »
Merhaba Zeynep Hnm,
 Hazır olduğunuzdan eminseniz, atölye açma kararınızdan sakın vazgeçmeyin derim yeni atölyesini açmış biri olarak... hemen fırın konusunda tavsiye de bulunabilirim Kütahyada harika bir seramik fırını.Şimdiye kadar hiç kötü sonuç almadım.Mutlaka araştırmanı hatta gidip görmeni isterim.İzmir karşıyaka da yaşıyorum atölyem de orada.Sizinle aynı düşünceleri paylaşıyoruz.Size bol şans.Görüşmek dileğiyle...
« Son Düzenleme: 04.02.2007 00:48:34 Gönderen: Selim »

« Yanıtla #6 : 03.02.2007 23:01:43 »

Çevrimdışı ceracom

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #7 : 06.02.2007 16:26:03 »
Fırın konusunda bence kendi göbek bağınızı kesme terimini kullanabiliriz.Bir ziyaretçi olarak herhangi bir atölyeye ziyarette bulunup  bir fırın tipini beğenmeniz durumunda .Elinize kağıt kalem alıp  şu kriterlere dikkat edin .Hacim ; buna bağlı olarak elyaf miktarı rezistans miktarı ki yedek almayı ihmal etmeyin, hacime bağlı olarak kuyu veya raflı sistemi göze alarak saç miktarı ve kalitesi ve max  çalışma sıcaklığınıza göre  termokuple , bunlar en önemli mali kriterler.Bunların  kullanım miktarlarına göre bir piyasa fiyat araştırması ve tabiki bir usta,  kendiniz yapamazzsınız demiyorum  biraz zamanınız ve para dan yana bir çekinceniz yoksa (hata yaptığınızda malzemeyi kullnaılamaz hale getirebilirsiniz ) sizde yapabilirisniz.Fırın için maliyetiniz yüksek oranda düşer.Ben malzemeyi alayım teknik resmi bu şekil bu ustam bana yap derseniz işçiliğe para veririsiniz sadece .Bütün  mevzu  fırın hacminde onedenle kullnacağınız alanda ne kadar verimli olacak ii hesap edin

Çevrimdışı kadir

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #8 : 09.02.2007 18:25:20 »
zeynep hanım ve lerzan hanım
siz ikinci el fırınları en son seçenek olarak bakınız derim ben neredesiniz bilmiyorum ama eger istanbulda iseniz benim bildigim sıfırdan ,kasası, fiberi ,rezistanı her şeyiyle yapıp size teslim ediyor hemde yerinde zaten saglıklı olanda bu siz istediginiz ölçüyü söyleyin  şunu söyleyeyim ikinci el fırın fiyatlarına bakıyorum neredeyse sıfırla aynı gibi az çok anlarım fırın yapmaktan ve malzemeden siz ölçüleri söyleyin ben sizin için fiyat alırım size bildiririm işinize gelirse sizi fırıncıyla tanıştırırım ama pahalı çıkar yeni fırın diye düşünmeyin kolaylıklar dilerim

« Yanıtla #8 : 09.02.2007 18:25:20 »

Çevrimdışı kadir

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #9 : 09.02.2007 18:49:29 »
arkadaşlar
kimsenin kimseden illa reçete verin dedigi yok yanlış anlaşılıyo galiba ben zaten bu işi yapıyorum  ama egitimini almadım siteyi ziyaret ettigimde gördümki herkes egitimli ve şunu düşündüm ben her ne kadar bu işi bildigimi düşünsemde bu kişiler mutlaka benden daha iyidir benim yaptıklarımdan daha iyisini yapabilirler diye düşündüm ve daha iyisini yapmak için sizden beyaz çamur reçetesi rica ettim ama  bugün şunu gördüm soru şeklim yanlış olabilir sizde haklısınız   eeeeee ne demişler en güzel iş kendi yaptıgın iştir     saygılar herkese

Çevrimdışı lerzan_duygu

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #10 : 10.02.2007 00:49:31 »
zeynep hanım ve lerzan hanım
siz ikinci el fırınları en son seçenek olarak bakınız derim ben neredesiniz bilmiyorum ama eger istanbulda iseniz benim bildigim sıfırdan ,kasası, fiberi ,rezistanı her şeyiyle yapıp size teslim ediyor hemde yerinde zaten saglıklı olanda bu siz istediginiz ölçüyü söyleyin  şunu söyleyeyim ikinci el fırın fiyatlarına bakıyorum neredeyse sıfırla aynı gibi az çok anlarım fırın yapmaktan ve malzemeden siz ölçüleri söyleyin ben sizin için fiyat alırım size bildiririm işinize gelirse sizi fırıncıyla tanıştırırım ama pahalı çıkar yeni fırın diye düşünmeyin kolaylıklar dilerim

Şu anda bir ustaya fırın ve diğer ekipmanları yaptırmaya başladık. İlginizden dolayı teşekkürler Kadir bey...

« Yanıtla #10 : 10.02.2007 00:49:31 »

Çevrimdışı hakan

• 25 °C
  • *
Ynt: Fırın ve Fırın Seçimi ve Üretimi Hk.
« Yanıtla #11 : 13.03.2007 01:11:34 »
merhaba arkadaşlar benim adım hakan yazdıklarınıza bakarsam hepiniz fırıncılardan çok korkuyorsunuz acaba param doğrumu yeremi harcıyorum usta bizi kandırıyomu vs...ama ilk önce sizlerin ne yapcağınıza bir karar vermeniz şart biz fırın üzerine çalışan baba oğul bir firmayız ve bu sektörde bir sürü seramik fırınlarımız var hepsi calışır durumda maliyetlere gelince birde bize sorun ne dersiniz hepinize kolay gelsin iyi çalışmalar

Çevrimdışı zeynep

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #12 : 15.03.2007 21:20:26 »
Hakan merhaba,
Lütfen bana bir telefon numarası verir misin?

« Yanıtla #12 : 15.03.2007 21:20:26 »

Çevrimdışı Elmayra

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +1/-0
« Yanıtla #13 : 18.05.2007 13:18:14 »
Fırın hakkında bilgi;
Fiberli fırınlar 2000 yılına kadar revaşta idi. Ancak 2000 yılından sonra Türk firmaları tuğla ile tanıştılar. Tuğla konusunda JM Tuğla adı verilen tuğlalar. Bir de ateş tuğlalar var (aşırı derece de ısı emen tuğlalar). Jm tuğlalara baktığınızda ısı emmediklerini görürsünüz. Eğer yurtdışı fırınları incelersenizde tamamen altını çizerek söylüyorum ki tamamen tüm firmalar tuğlalıdır. Bu bağlamda daha dün seramik ile tanışan bir ülke olarak Avrupayı takip ediyoruz ve 20 yıl önce kullanılan bu tuğlalar ile başta dediğim gibi 2000 yılında tanıştık. Sonuçta resiztansların tutturulması, sarkmaması küçülme olmaması açısından kesinlikle tuğlalı fırın. Daha detay için özel mesaj atabilirsiniz.