Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Nano Lifler  (Okunma sayısı 1808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ertu

  • 1200 °C
  • ****
  • İleti: 306
  • Puanı: +13/-0
  • Cinsiyet: Bay
  • Seramik Mühendisi
Nano Lifler
« : 04.02.2007 12:43:06 »
NANOLiFLERiN ÖZELLiKLERi
Nano lifler, özel uygulamalara sahip materyallerin gelistirilmesine olanak saglayan mikro ve nano yapısal özellikleri nedeniyle, son yıllarda giderek önem kazanan bir arastırma konusu haline gelmislerdir. Büyük yüzey alanları ve küçük gözenek boyutları, nano liflerinönemini artırmaktadır. Elektrospinning prosesi ile nano lif üretimi, hem elektrostatik kuvvetlerden, hem de polimerin visko-elastik özelliklerinden etkilenmektedir. Çözelti besleme debisi, uygulanan voltaj, düze-toplayıcı mesafesi, lif çekim ortamı gibi islem parametreleri ile çözelti konsantrasyonu, viskozite, yüzey gerilimi, iletkenlik ve çözgen buhar basıncı gibi materyal özellikleri, elektrospinning yöntemi ile üretilen nano liflerin yapısını ve özelliklerini etkilemektedirler .

Nano lifler genellikle lif çekimi sonrasında bir yüzey üzerinde toplanarak dokusuz yüzey haline getirilmektedirler. Alternatif olarak tek tek lif ya da bu liflerin olusturdugu ipliklerin elde edilebilmesinin de mümkün oldugu belirtilmektedir . Sayısız nano liften elde edilen bu ipliklerin çapları mikron seviyesindedir. Bu iplikler, nano liflerin dokuma ve örme yüzeylerde kullanılmasına olanak saglamaktadırlar .

Çesitli kimyasal ve fiziksel yöntemlerle üretilen bir boyutlu nano yapılarla
kıyaslandıklarında, nano lifler oldukça uzundurlar. Elektrospinning kesintisiz bir proses oldugundan elde edilen lif birkaç kilometre uzunlugunda olabilmektedir. Bu uzunluk,geleneksel yöntemlerle üretilen kimyasal liflerinkine benzemektedir. Üretilen lifler dogrudan dokusuz yüzey haline getirilmektedir ve bu gözenekli yüzeyler çok çesitli uygulamalar için kullanılabilmektedir. Poliamid 6 nano liflerinden üretilen dokusuzyüzeyler üzerine yapılan bir çalısmada, lif çapına baglı olarak yüzey alanının 9-15 m2/g,gözenekliligin % 25-80 ve gözenek boyutunun 2,737-0,167 μm arasında degistigi tespit edilmistir. Üç nanometre çapındaki bir nano lifte yaklasık 40 molekül bulunmakta ve bu moleküllerin yaklasık yarısı yüzeyde yer almaktadır. Sekil 14’de, lif çapı küçüldükçe birim kütledeki yüzey alanının arttıgı görülmektedir . Nano liflerin genis yüzey alanına sahip yapılar olusturmaları, fonksiyonel grupları, iyonları ve çok çesitli nano seviyedeki partikülleri tutma veya yayma kapasitelerinin yüksek olmasını saglamaktadır .

http://tubitaktam.ege.edu.tr/dosyalar/nano_lifler.pdf
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)