Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
 • Toplam Üye: 5267
 • Son üye: trksrmk
İstatistikler
 • Toplam İleti: 9455
 • Toplam Konu: 1883
 • Bugün Online: 22
 • En Çok Online: 1235
 • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 17
Toplam: 17

Seramik Dergisi

14. YaşındaTürk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli  (Okunma sayısı 3033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seramist

 • 25 °C
 • *
 • İleti: 27
 • Puanı: +1/-0
 • Cinsiyet: Bay
Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« : 18.12.2006 10:37:24 »
Arkadaşlar acil olarak bana tuğlaların döşenmesi ile teknik bilgiye ihtiyacım var. İnternetten pek birşey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler
« Son Düzenleme: 18.12.2006 20:13:47 Gönderen: Selim »
UMUT AZDAL

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« : 18.12.2006 10:37:24 »

Çevrimdışı Dr Recep ARTIR

 • 25 °C
 • *
 • İleti: 31
 • Puanı: +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« Yanıtla #1 : 29.07.2007 20:25:26 »
Hangi tür tuğlalardan bahsediyorsunuz ? refrakter mi ?
refrakter ise hangi tür ? ona göre cevap yazacağım
birde hangi tür fırında ve maks. sıcaklık nedir ? ne çalışılacak ?
R.ARTIR
Kendi halinde kalırsan bir damlasın; ama
diğer damlalara katılırsan bir derya olursun

Çevrimdışı baykotan

 • 500 °C
 • **
 • İleti: 68
 • Puanı: +1/-0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« Yanıtla #2 : 29.07.2007 23:02:44 »
Saygı değer hocam,

inanıyorumki sizin yazacağınız her bir cümleden yararlanacak çok arkadaşım olacaktır. bu yüzden refrakterlerin döşenmesi ile ilgili genel birşeyler aktarırsanız minettar kalırız. sagılarımla...

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Ynt: Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« Yanıtla #2 : 29.07.2007 23:02:44 »

Çevrimdışı seramist

 • 25 °C
 • *
 • İleti: 27
 • Puanı: +1/-0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« Yanıtla #3 : 30.07.2007 08:18:45 »
Sayın Hocam normal (yapı malzemesi olarak) tuğla ve kiremitler hakkında da yardımcı olursanız sevinirim
ilginiz için teşekkür ederim.
UMUT AZDAL

Çevrimdışı Dr Recep ARTIR

 • 25 °C
 • *
 • İleti: 31
 • Puanı: +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« Yanıtla #4 : 30.07.2007 21:17:58 »
Merhaba
Refrakter tuğlaların döşenmesi ile ilgili aşağıdaki alıntıyı gönderiyorum.
umarım faydalı olur. kaynak isterseniz özel mesaj gönderin kaynak belirtirim.

Örgü veya tuğla döşeme işlemi önce kurutma işlemi ile başlar.

Rutubet Almış Malzemelerin Kurutulması
ileri derecede rutubet almış bazik refrakter malzemelerin stabil ve refrakter olan yapıları bozulmaktadır. Bu durum özellikle tuğlalarda renk ve görünüm farkı ile kendini belli etmektedir. Rutubet almış tuğla yüzeylerinin veya kesilerek içi kısımlarının tetkiki ile yapı bozukluğunun olup olmadığı anlaşılabilir. Yapısı bozulacak şekilde rutubet almış tuğla ve harçların, kurutulsa dahi, kullanılması daha büyük problemler doğuracağından böyle malzemeleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Az miktarda ve kısa süreli rutubet almış ve dolayısıyla yapısı bozulmamış malzemeler ise aşağıda açıklanan yöntemlerden biri ile kurutularak kullanılabilir:
Rutubetlenmiş malzeme, güneşli ve açık havada, geniş yüzey elde edilecek şekilde serilir ve tabii kurumaya bırakılır. Bu şekilde kurutma özellikle hafif rutubet almış malzemelere uygulanmalı, yağmur vs. ile daha fazla rutubetlenmemesine dikkat edilmelidir.
Güneşli ve açık hava sağlanamaz veya daha ileri derecede rutubetlenme söz konusu ise ısıtarak kurutma yapılmalıdır. Aynı şekilde, fırına örülmüş veya dövülmüş rutubetli bir malzemenin kurutulması da sıcaklık uygulanarak yapılmalıdır. Manyezit esaslı refrakter malzemelerin hidratasyona meyli özellikle 60-100°C sıcaklık aralığında yüksektir. Bu sebeple sıcaklık uygulanarak yapılan kurutmalarda 60°C'nin altındaki sıcaklıklar seçilmeli veya daha yüksek sıcaklıklarda kurutma yapmak zorunlu ise 60-100°C arası çok çabuk geçilmelidir. Aksi halde yapıyı bozmayacak derecedeki bir rutubetlenme, uygulanan hatalı kurutma nedeniyle, yapıyı bozabilecektir. Rutubetin yapıyı bozacak kadar fazla olduğu hallerde, malzeme kurutulsa dahi kullanılmaması gerektiğini özellikle ve yeniden belirtmek isteriz.
 

-------------------------------------------------------------
 
Tuğlalarla Örgü Hazırlığı

Daha önce de görüldüğü gibi tuğlaların örülmesinde içine değişik bağlayıcılardan biri ilave edilmiş harçlar örgü harcı olarak kullanılmaktadır. Üretimlerimizden 0-0.063 mm'lik manyezit toz harcı genellikle örgü harcı için seçilmekte ve magnezyum sülfat (MgSO4), magnezyum klorür (MgCl2) veya cam suyundan biri bağlayıcı olarak kullanılmaktadır. Örgü harcının hazırlanması iki kademeli olarak aşağıda açıklandığı gibidir:

Bağlayıcı çözeltisinin hazırlanması
Bağlayıcı olarak MgSO4 veya MgCl2 kullanılması halinde bunların oda sıcaklığındaki doymuş çözeltileri, cam suyu kullanılması halinde ise bunun 35 bomelik çözeltisi hazırlanmalıdır. Bunun için genellikle piyasada daha yüksek bomelerde satılan cam suyu su ile istenilen bomeye seyreltilir. Doygun çözeltileri hazırlamak için ise gerekli miktarda alınan su içine doygun çözeltisi hazırlanacak maddeden azar azar ilave edilerek devamlı karıştırılır. Devamlı karıştırmaya rağmen su içinde çözünmeden katı maddenin kalmasıyla elde edilen çözelti doygun çözeltidir. Magnezyum sülfat örnek olarak alınır ve yukarıdaki şekilde doygun çözeltisi hazırlanırsa 28 bomelik bir çözelti elde edilir. Piyasada 7 mol kristal suyu bulunan magnezyum sülfat satıldığından bunun doygun çözeltisini hazırlamak için 52 gram su içine adı geçen maddeden 48 gram atılması gerekmektedir.
 
Harçla çözeltinin karıştırılması
Harç ile çözeltinin karıştırılması için mutlaka çözelti içine küçük miktarlar halinde toz harç ilave edilmelidir. Aksi bir uygulamada, topaklanma ve sertleşmeler nedeniyle, sağlıklı bir karıştırma yapılmayacaktır. Yine magnezyum sülfat örneği alınırsa, yukarıda hazırlanması anlatılan doygun çözeltiden 0.250 litre alınarak içine 1000 gram toz harç, azar azar ilave edilerek, mala ile devamlı karıştırılmalıdır. Bu şekilde elde edilen tahin kıvamındaki örgü harcı en az bir saat sertleşmeden kullanılabilmektedir. Buna rağmen örgü harcının küçük miktarlar halinde hazırlanması ve hazırlanan harcın en fazla bir saat içinde kullanılması tavsiye edilir.
 

--------------------------------------------------------------
Tuğlalarla Örgü Yapılması
Özellikle, fırınlara tuğla örülmesinin çok genel bir konu olduğunu ve fırın örgü şeklinin kullanma amacı ve uygulanacak teknolojiye göre çok değişik şekilde yapıldığını belirtmek gerekir. Bunun için, burada tuğlalarla örgü yapılması konusunda çok genel bilgiler verilecektir. Örgü yapılmasında ilk hedef örgüyü oluşturan tuğlalalarm hem fırına ve hem de birbirlerine, aralarında boşluk bırakmayacak şekilde intibak ettirilmesidir. Tuğlaların örülmesini aşağıdaki üç grupta incelemek mümkündür:

 • Kuru örgü
  Harçlı örgü
  Saçlı örgü
  Kuru örgü

Tuğlaların arasına hiçbir malzeme konmaksızın yapılan örgüdür. Ark fırınlarında normal pişmiş, zift bağlı ve grafitli tuğlalar ve çelik konvertörlerinde zift bağlı ve grafitli tuğlalarla yapılan örgüler kuru örgüye en iyi örneği oluştururlar. Tuğlalar arasına derz teşkil edecek şekilde olmamakla beraber, gerekli hallerde örgü düzgünlüğünü sağlamak için az miktarlarda ince taneli harçlardan serpilmektedir.

Harçlı örgü
Daha önce hazırlanması anlatılan örgü harcının tuğlalar arasına konulması ile yapılan örgüdür.Konulacak harcın kalınlığı tuğlaların birbirlerine bağlanmasını sağlayacak kadar olmalı ve fazla kalın olmasından daima kaçınılmalıdır. Derzi teşkil edecek bu kalınlık için maksimum 2 mm ölçüsü verilebilir. Örgü harcının tatbik edilmesi için çok kullanılan iki yöntem aşağıda kısaca açıklanmıştır:Yağlama yöntemi:
Örgüye konulacak tuğla uygun konumda olmak üzere elle tutulur. Hazırlanarak tekne içine alınan harca, tuğla alt yüzeyine yeterli miktarda harç yapışacak şekilde batırılır ve zaman kaybetmeden örgüdeki yerine konulur. Tuğlanın bu şekilde örgüdeki yerine konmasında fazla oynatmadan kaçınılmalı ve aradan zaman geçtikten sonra hiç oynatılmamalıdır. Harcı kurumuş bir tuğlanın oynatılması zorunlu ise eski harç temizlenmeli ve aynı işlem tekrarlanmalıdır.

Mala yöntemi:Örgüye konulacak tuğla bir elde hazırlandıktan sonra diğer eldeki mala ile yeterli miktarda harç alınarak fırının örgü yapılacak kısmına sürülür. Elde hazır olan tuğla vakit kaybetmeden ve uygun konumda bu harç üzerine yerleştirilir.

Saclı Örgü
Tuğlalar arasına azami 1 mm kalınlığında sac levhalar konularak yapılan örgüdür. Sac kaplı olarak üretilmiş tuğlaların yüzeylerinde zaten sac bulunduğu için örgü sırasında ayrıca sac levha konulmaz. Böylece sac kaplı tuğlaların istenilen şekil ve düzgünlükte yan yana konulması veya asılması (tavanlarda) ile örgü yapılmaktadır. Çimento döner fırınları gibi hareketli fırınlarda ise normal pişmiş tuğlaların arasına sac levhalar konularak saçlı örgü yapılmaktadır.

Döner Fırınlara Tuğla Örülmesi
Döner fırınlara tuğla örülmesi için her şeyden önce fırına uygun tuğlanın ve uygulanacak örgü yönteminin belirlenmesi gerekir. Uygun tuğlanın seçimi öncelikle fırın çapına bağlı olup çimento döner fırın tuğlalarının hangilerinin hangi çaplı fırınlara tavsiye edildiği tablolarda gösterilmiştir. Uygun örgü yöntemi seçiminde ise fırın çapı, faydalanılabilecek olanaklar ve örgü sırasında fırında onarım yapılıp yapılmayacağı dikkate alınmalıdır.

Hangi tuğla ve örgü yöntemi (yapıştırma yöntemi hariç) seçilirse seçilsin, iyi bir sonuç elde etmek için şu hususlara dikkat etmek gerekir:


Fırının temizlenmesi:
Fırın içinde bulunabilecek, eski örgü artıkları ve diğer malzemelerin iyice temizlenmesi gerekir. Aksi halde iyi bir örgü yapılması çok güç olacaktır ki, bu temizlik için gerekirse tel fırça kullanılmalıdır.
Tuğlalar arasına sac ve karton konulması: Örgü yapılırken her ringi teşkil eden tuğlalar arasına, çapakları eğe ile alınmış, 1 mm'lik DKP saclar ve ringler arasına da 2 mm'lik kartonlar konulmalıdır. Aşağıdaki şekilde görülen bu sac ve kartonlar örgü esnasında yerlerine konulabileceği gibi örgüden önce tuğlaların uygun yüzeylerine de yapıştırılabilir. (2 mm'lik karton yapıştırılmış tuğlalar kullanıldığında tekrar 2 mm'lik karton kullanılmaz).
 

---------------------------------------------------------------------------
 
Örgü Konstrüksiyonunda Genel Kurallar
Tuğla Boyut Önerileri
Bazik tuğlalar iki boyut aralığında üretilir. Bunlardan birisi B ölçüsü olarak da adlandırılan VDZ (Alman Çimento İşletmeler Birliği) formu, diğeri de PI/3 ölçüsü olarak adlandırılan ISO (Milletlerarası Standardizasyon Organizasyonu) formudur. Çimento döner fırınlarının bazik örgü bölgelerinde VDZ ölçüsünün kullanılması kuvvetle tavsiye edilir. Çünkü daha çok genleşme noktası daha büyük fleksibiliteyi sağlar ve bu da tuğlaların termal genleşmeye bağlı gerilimlerini karşılamaya daha uygundur; böylelikle fırın manto ovalitesinin olumsuz etkisi önemli derecede azaltılmış olur.

Tuğla Yüksekliği
Refrakter örgü kalınlığı ile belirlenen tuğlaların yüksekliği fırın çapıyla uyumlu olmalıdır.
 Önerilen tuğla yüksekliği (mm) Fırın çapı (m)
180 < 3.6
200 3.6 - 4.2
220 4.2 - 5.2
250 > 5.2

Uygulamadan bulunmuştur ki, bazik bölgedeki örgü kalınlığının (tuğla yüksekliğinin) çok az oranda artması bile örgü ömrünü artırabilmektedir.

Genleşme Noktaları
Genleşme noktalarının amacı döner fırın manto ovaliteleri ve termal genleşmenin neden olduğu gerilimleri azaltmaktır. Bazik astarlı zondaki radyal bağlantılar (tuğla ringlerindeki boyuna birleşmeler)genellikle 1 mm kalınlıklı harç veya 1 mm kalınlıklı çelik sacla doldurulur.
Aşağıdaki şartların sağlanması gerekir:


B ölçüsündeki tuğlalar kullanılır.
Radyal yüzeyler radyal kalacak şekilde dikkatlice örülür.
Isıtma hızı 0.5°C/dak.'dan (30°C/saat) daha fazla değildir.
Tuğlanın sıcak yüzeyindeki maksimum sıcaklık 1500 °C'dir.
Maksimum fırın manto ovalitesi  % < l x Fırın çapı (m) / 10
Uygulama ile bulunmuştur ki, örgünün en uzun dayanımı harçlı örgü yapıldığında elde edilmektedir. Çünkü harcın akışkan kapasitesi, eğer tuğlada eğilme olursa boşlukları önler ve kuvvet bağlantı kesitine geçer, bu da tuğlanın bütün yüzeyi boyunca dağıtılır. Harçla bağlantılar, aşırı mekanik yükün tuğla ömrünü azalttığı durumlarda özellikle önerilir. Fırının bazik astarlı bölgesinde, ring bağlantıları yani art arda gelen birbirini takip eden 2 ring arasında 2 mm genişlik olmalıdır ve bu kısım sadece kartonla doldurulur, harç veya çelik sac kullanılmaz. Bazik tuğlayla örülmeyen zonlarda ring bağlantıları "SIFIR" kalınlıkta olmalıdır.

Hızlı örgü konstrüksiyonundaki radyal bağlantılar 1 mm kalınlıklı çelik sacla sağlanır. Tuğla örmede optimum hız, radyal bağlantılar için 1 mm kalınlıklı tuğlaya ekli çelik sac kullanarak iki ring arasındaki tuğlalar için de tuğlaya ekli karton kullanarak (2 veya 3 mm) sağlanır.
 

----------------------------------------------------------------
 
Refrakter Örgü Hasarları
Çimento sektöründe refrakter malzemelerin birim maliyet içindeki payı % 1'in altındadır. Ancak refrakter malzemelerin örgü hasarlarından kaynaklanan duruşların maliyetlere etkisi büyük boyutlara ulaşabilir.
Çimento döner fırınlarında refrakter örgünün aşınması kimyasal, ısısal ve mekanik esaslı birçok faktörün bir araya gelmesiyle olmaktadır. Bu aşındırma faktörlerinin döner fırın pişme (sinter) bölgesi refrakter örgüsü üzerindeki etkileri aşağıda kısaca izah edilmiştir.
Kendi halinde kalırsan bir damlasın; ama
diğer damlalara katılırsan bir derya olursun

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Ynt: Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« Yanıtla #4 : 30.07.2007 21:17:58 »

Çevrimdışı Ertu

 • 1200 °C
 • ****
 • İleti: 306
 • Puanı: +13/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Seramik Mühendisi
Ynt: Tuğlaların Döşenmesi Hk. Acil ve Önemli
« Yanıtla #5 : 31.07.2007 22:05:34 »

Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler..
Çok faydalı ve açıklayıcı.
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)