Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
 • Toplam İleti: 9450
 • Toplam Konu: 1879
 • Bugün Online: 24
 • En Çok Online: 1235
 • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 13
Toplam: 13

Seramik Dergisi

14. YaşındaTürk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Steatit  (Okunma sayısı 5410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baykotan

 • 500 °C
 • **
 • İleti: 68
 • Puanı: +1/-0
 • Cinsiyet: Bay
Steatit
« : 14.12.2006 18:58:25 »
STEATİT
                          Steatit; elektroteknikte yalıtkan  parçaların  üretiminde  kullanılan,  klasik elektroporselene  nazaran  çok  daha yüksek elektriksel  ve makinesel  dayanıma  sahip bir  malzeme olarak tanımlanabilir.
     Seramikte   ise  steatit  sabuntaşının  esas  çamur  hammaddesi  olarak kullanıldığı bir çamur bileşimi veya  başka hammaddelerden  gidilerek  çamurda oluşan bir bileşim  olarak tanımlanır. Steatitin bileşimi 3MgO. 4SiO2. H2O  şeklindedir.
 Steatit   ve  talk  hammaddeleri,   kompozisyonları çeşitli  limitler  arasında  değişen hidrate   magnezyum  silikatlarının farklı  şekilleridir.                                                                           Mineral, katlı  tabakalar  halinde ve  çok  yumuşak  ise talk  olarak isimlendirilir.  Bunun  kirli  çeşitleri   sabuntaşı  olarak,  daha  temiz   ve kütle  halindeki  çeşitleri  ise, steatit olarak  tanımlanır.  Bu  durum  talk  ve  steatiti   birbirinden  ayıran  en  önemli  özelliktir.   
   Steatit terimi; klinoenstatit , protoenstatit ve enstatit gibi farklı formlar için genel olarak kullanılır.  Steatit; MgO-Al2O3-SiO2 faz üçgeninde, klinoenstatit bölgesinde bulunmaktadır.  Klinoenstatit bölgesi pişme esnasında diğer bölgelere nazaran daha çabuk kristal dengeye ulaşır.  Bu da steatitin diğer müspet ana özelliklerinden biridir.  Enstatit , steatitin düşük sıcaklıklarda kararlı formudur ve yaklaşık 1040 °C ‘de protoenstatite dönüşür.  Bu form ise yüksek sıcaklıklarda kararlıdır.  Protoenstatit 850 °C sıcaklığın altına hızlıca soğutulursa klinoenstatit formuna dönüşür.  Bu seramik bünyeler magnezyum silikattan meydana gelirler.  Şayet 1:1 mol oranında magnezyum ve silis seramikte mevcut ise bileşen steatit olarak isimlendirilir.  Şayet yine magnezyum ve silis mol oranı 2:1 oranında mevcutsa bu seramik forsterit olarak isimlendirilir.
   Elektronik cihazlarda metal alt yapılar için bir kaplama olarak bu seramik malzeme kullanıldığı zaman seramiğin arzu edilir birkaç özelliğe sahip olması gerekir.  Metal altyapılara kaplama için seramiklerin kullanımı kısmen iletken boyalarla sınırlandırılmıştır.
   En yaygın olan bu boyalar 850-900 °C ‘ta sinterlenir.  Geleneksel yalıtkan porselenler bu sıcaklıkta yumuşadığı için sinterlenemez.
   Camlaşma aşaması oranı % 25-35 arasında değişir.  Camlaşma aşaması protoenstatit kristallerini tamamen kapsamalıdır.  Aksi halde gözenekli merkezler oluşarak protoenstatit-klinoenstatit transformasyonuna sebep olur ki bunu da çürüme takip eder.  Materyal üzerinde çatlaklar oluşur.  Bu nedenle proses kontrolüne dikkat edilerek, transformasyona daha az yatkın olan küçük kristal kümelerin korunması sağlanacaktır.
   Steatit üretimi için kullanılacak olan sabuntaşının kimyasal yapısı şöyle olmalıdır.  MgO oranı %30’u geçmemelidir.  SiO2 oranı %60-61 ve kızdırma kaybı da yaklaşık %5 dolayında olmalıdır.Doğadan gelen katıklar olarak genellikle Al2O3 ve Fe2O3 bulunur. Bunların toplam değeri %1-1,5 dolayındadır.
   Hammadde olarak sabuntaşının plastikliği çok azdır.  Çok küçük plaka şeklindeki dağınık kristallerden oluşur ve pişme sırasında da bir doku oluşmaz.
   Steatit çamuru hazırlamada %80-90 oranında alınan sabuntaşı veya öğütülmüş talka, plastikliği sağlamak amacı ile %5-10 arası kil katkısı yapılır.  Böylece MgO-SiO2 ikili sisteminden, MgO-Al2O3-SiO2 üçlü sistemine geçilir.  Bu sistemin ötektik sıcaklığı 1355 °C ‘dir.  K2O içeren illitik killer ile bu sıcaklık daha da düşer.
   Kil katkısını çamurları yalnızca yapısında çeşitli görevleri vardır.  Kuru pres çamurunda tanecikler arasında bağlayıcıklık, plastik hazırlanan çamurda ise şekillendirme yeteneği arttırır.  Pişme sırasında ise, özellikle illitik killer eriticilik görevi yaparlar.
   Steatit çamurları yalnızca kil katkısı ile de zinterleştirilerek pişirilebilir.  Bunun avantajı, intervalinin geniş olmasıdır.  Eritici olarak bileşimlerine %5-10 feldspat katılan çamurlar, normal veya feldspatlı steatit olarak adlandırılırlar.
   Elektrik enerjisi tüketiminin içerisinde bulunduğumuz yüzyılda hızla artış göstermesi, üretim, iletim ve kullanım safhalarında seramik izolasyon malzemelerine olan talebi de hızla arttırmıştır.  Büyük boyutlara ulaşan ihtiyaçlara cevap verebilmek için kurulan hidroelektrik, termik, nükleer enerji v.b. gibi santrallerin dağıtım ve iletim ünitelerinde yüksek güçleri taşıyabilecek seramik izolatörlerin yanında, yüksek izolasyon fonksiyonlarına cevap verecek, seramik aksam ve parçaların özelliklerinin iyileştirilmesi ihtiyacı ön plana çıkmıştır.  Elektrik enerjisi üretiminin yanında, bu enerjiyi izole edecek seramik yalıtkanlarında özelliklerinin arttırılması çalışmaları hız kazanmıştır.  Elektroporselenin bu noktadan itibaren ihtiyaçlara cevap veremediği görülmüş ve 1930 ‘lardan itibaren steatit kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.
    Elektroteknik sanayiinde bilhassa alçak gerilim yüksek güç sahasında yaygın olarak kullanılan steatit yalıtkan aksam ve parçaların üretiminde ileri teknolojiye ihtiyaç duyulmakta ve bu sebeple de dünya üzerinde sayılı ülkeler tarafından üretimi sürdürülmektedir.  Genel olarak;
   -Alçak gerilim izolatörleri
   -Steatit borular
   -Sigorta tijleri
   -Terminal boncukları
   -Klemensler
olarak üretilir ve kullanılır.
   Seramikler pek çok endüstriyesel amaçlar için yaygın olarak kullanılır.  Steatit gibi seramikler elektronik ve elektrik cihazları endüstrisinde kullanılır.  Bu seramikler çok büyük şekillerde ve boyutlarda oluşturulabilir.  Ve bu seramikler termostat parçaları, yalıtkanlar, elekler, rondelalar, çamaşır makineleri için kullanılabilirler.  Ayrıca bu seramikler, ince film boya cihazlarında metal altyapılar için bir porselen kaplama olarak kullanılabilirler.
   Steatit, kullanım alanına göre 2 ana gruba ayrılır:
-Yüksek mekanik mukavemete ihtiyaç duyulan parçaların üretiminde kullanılan steatitler,
-Çok iyi mukavemetin yanında düşük dielektrik kayıp faktörüne sahip özel steatitler.
   Steatit sinterleşmeyi sağlayan malzemelere göre de iki grupta toplanabilir:
-Brinci grup; feldspat veya alkali oksitler ihtiva eden malzemelerle hazırlanmış, reçetelere göre üretilen steatitlerdir.  Bunlar genelde konstrüktif amaçlı yüksek mekanik mukavemet isteyen parça üretimi için kullanılır.
-İkinci grup; Baryum karbonat, Stronsiyum karbonat, Magnezyum karbonat gibi alkalilerle hazırlanmış reçetelere göre üretilen steatitlerdir.  Genel olarak düşük dielektriksel kayıplar ve yüksek frekansa mukavemet ihtiyacı olan elektroteknik ve elektronik sahada kullanılırlar.
« Son Düzenleme: 25.12.2008 00:00:46 Gönderen: baykotan »

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Steatit
« : 14.12.2006 18:58:25 »

Çevrimdışı Ertu

 • 1200 °C
 • ****
 • İleti: 306
 • Puanı: +13/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Seramik Mühendisi
Ynt: Sreatit
« Yanıtla #1 : 05.03.2007 16:29:19 »
İÇİNDEKİLER
. STEATİT
. HAMMADDELER   
. TALK
. TALKIN KİMYASAL YAPISI
. BARYUM KARBONAT
. KİL
. STEATİT ÜRETİMİ
. HAMMADDE HAZIRLIK   
. ÖĞÜTME
. REÇETE OLUŞTURMA
. GRANÜL HAZIRLAMA
. PRESLEME
. KURUTMA
. PİŞİRME
Umarım işinize yarar iyi çalışmalar..... ;) ;)

http://www.4shared.com/file/28965535/e22dfa92/STEATT.html?dirPwdVerified=ac44e3d5

(Ali bey Teşekkürler :) )
« Son Düzenleme: 13.06.2008 14:41:51 Gönderen: Ertu »
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)

Çevrimdışı ÇİNİ

 • 900 °C
 • ***
 • İleti: 178
 • Puanı: +0/-0
Ynt: Sreatit
« Yanıtla #2 : 12.06.2008 20:27:43 »
Abi link açılmıyo :) yeniliyi versene

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Ynt: Sreatit
« Yanıtla #2 : 12.06.2008 20:27:43 »

Çevrimdışı Ali İmaretli

 • Genel Moderatör
 • ****
 • İleti: 479
 • Puanı: +5/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Seramik Y. Müh.

Çevrimdışı ÇİNİ

 • 900 °C
 • ***
 • İleti: 178
 • Puanı: +0/-0
Ynt: Sreatit
« Yanıtla #4 : 13.06.2008 18:46:05 »
Saol ali abi sende olmasan Kankan benim :)

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Ynt: Sreatit
« Yanıtla #4 : 13.06.2008 18:46:05 »

Çevrimdışı ÇİNİ

 • 900 °C
 • ***
 • İleti: 178
 • Puanı: +0/-0
Ynt: Sreatit
« Yanıtla #5 : 15.06.2008 12:16:47 »
FRİT YAPIMINDA KULLANILAN HAMMADDELER

Borik asit – k-feldspat – Çinko Oksit- Zirkon-d-Kalsit (mermer)- Dolomit-Al2o3-Kno-Kuvars

Kontrolü yapılmış kantarlarda %100 reçeteye riayet edilerek  ve titizlikle malzemelerin tartımı yapılır.Tartılan bu hammaddeler Müstakil 500gr’lık partiler halinde hazırlanır.Bu partiler hazırlandıktan sonra şarj edilebilir. Sıcaklıktaki fırınımız hazır olmalıdır.Tartılar partiler tekrar gözden geçirilerek mikserlere konulup Karıştırılır. Mikserlerde yaklaşık 20 dk karıştırıldıktan sonra taşıma kovasına aktarılarak sarj edilebilir. Sıcaklıktaki  (1460-1600) c’de hazır olan fırınımıza clascar yardımı ile şarj edilebilir.  Daha sonra huni fırın kapağına konularak malzeme top şeklindeki çamur ile tıkanarak fırın kapağı kapatılır. Fırın ateşlenerek devreye sokulur. Fırın sahip olduğu sıcaklığın altına inecektir. Buda bize gösteriyorki fırın dolumu ne kadar gecikirse fırını ısıtması o kadar zor olacaktır. Bunun için Fırın zaman kaybedilmeden doldurulmalıdır.