Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Hamon için gerekli kil veya çamur  (Okunma sayısı 111 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı EmrahEray

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Hamon için gerekli kil veya çamur
« : 21.12.2019 14:46:00 »
Merhaba. Ben bıçak yapıyorum ve bıçağa hamon denen tekniği uyguluyorum. Bu tekniğin "usta" seviyesinde uygulayabilmek için bu işe uygun kili kullanmak gerekiyor.

https://youtu.be/gxwWf-MfZVk

Bu videonun 33:54 dakikasında kılıca kilin uygulanışı var. 2 farklı kil uyguluyor. Siyah olanı kılıcın keskin olan kısmına bu kil çok ince bir katman 0.1mm. İkinci kırmızı kil ise benim aradığım kil. Kılıcın sırtına uyguluyor ve kalınlığı 1-2mm arası. Ardından kılıç 1 gece serin bir yerde kilin kuruması için bekletiliyor. Daha sonra kılıç yavaş yavaş su verme sıcaklığı olan 800 dereceye getiriliyor. Hızlı bir şekilde suya sokuluyor. Kılıcın keskin kısmı kili ince olduğundan sertleşiyor. Kırmızı kille kaplı olan kısım ise kil sayesinde 3-4 saniye sonra soğuyor.

Bu sayede hamon denen desrn oluşuyor. Kil su ile istenilen kıvama getiriliyor. Videoda hepsi mevcut.

Bunlarda kılıç kille kaplanırkenki detaylı fotoğraflar.

Bana gerekli olan kilin özellikleri;
1- Bünyesindrki suyu çok yavaş bırakmalı ki kururken çatlamamalı.
2- Bıçağın zımparalanmış yüzeyine pişince iyi tutunmalı ki suya daldırdığımda bıçağın yüzeyinden dökülmemeli.

Videodaki Japon kılıç ustası Yoshindo kırmızı kilin seramik yapımında kullanılan bir kil olduğunu söylüyor.

Konunun detaylarını atlıyorum çünkü yazmakla olacak gibi değil özel mesaj yoluyla cep telefonumu paylaşabilirim.

Refsanın şamotunu denedim. Fakat kururken çatlıyor.

Buradan yazacaklar için önerilerinizi bekliyorum.

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

Hamon için gerekli kil veya çamur
« : 21.12.2019 14:46:00 »