Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Sırlardan açığa çıkan METAL SALINIMI  (Okunma sayısı 545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mesut Çam

  • 25 °C
  • *
  • İleti: 7
  • Puanı: +0/-0
  • Cinsiyet: Bay
Sırlardan açığa çıkan METAL SALINIMI
« : 14.08.2019 21:52:54 »
Sırlardan açığa çıkan Metal Salınımı

      Birçok yiyecek ve içecekler asidik bileşikler içerirler. Bu asitler bazı sırlarla tepkimeye girerek sağlığa zararlı bileşenleri açığa çıkarırlar. Asit içeren yiyecek ve içeceklerden meyve suları (sitrik asit), elma suyu (malik asit), kahve ve viski (süksinik asit) ve diğerleridir. Bunların içinde meyve suları en tehlikeli olanıdır.

    Düşük sıcaklıklarda pişirilen kurşun sırlı kaplardan asidik içecekleri içerek hastalanan bir çok insanlar olduğuna dair kayıtlar vardır.

    Genellikle yüksek sıcaklıklarda (1050’C ve üstü) pişirilmiş parlak sırlı ürünlerde metalin açığa çıkması söz konusu değildir.

    Ev yaşamında kullanılan kaplarda düşük sıcaklıklarda pişmiş saydam ve opak sırlı ürünlerin dekorlamasında bakır oksit bileşiklerinin kullanılmaması gerekir. Bakır bileşenleri düşük sıcaklıklarda kurşunun açığa çıkmasına katalizör etki sağlamaktadır.

    Bazı mat sırlar çok yüksek miktarlarda baryum içerirler ve bakır gibi diğer oksitlerle birleştiklerinde parlak mavi vb. renkler oluştururlar. Yiyeceklerde bulunan asitler bu sırlardaki bakır bileşenleri ile etkileşerek baryumu açığa çıkarırlar. Bu türden sırlar sofra ürünlerinde kullanılmamalıdır.
     
     Sonuç olarak; yiyecek içeceklerde kullanacağınız ürünlerin Porselen olmasını ve üreticisinin güvenirliliğini bilmeniz gerekir. Dekoratif artistik dekorlu ürünleri süs eşyası olarak kullanmalısınız.
 
                                                                                                            T.Mesut Çam
                                                                                              MÜGSF Seramik Tasarımcısı
M.Ü.G.S.F.
1986 Seramik Ana Sanat Dalı Lisans
1988        "        "       "       "  Y.Lisans

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

Sırlardan açığa çıkan METAL SALINIMI
« : 14.08.2019 21:52:54 »