Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Kuruma Aşamasında Çatlama  (Okunma sayısı 332 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nereplas

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Kuruma Aşamasında Çatlama
« : 26.05.2019 16:08:35 »
Herkese merhaba, ismim Alperen

Evde hobi amaçlı plastik sanatlarla uğraşan biriyim. Seramik çamurundan heykeller yapmak istiyorum ancak tam işim bitti artık hava ile biraz kurusun dediğim anda çatlamalar oluşuyor. Daha önce yine vakumlu beyaz çamur ile şamdan yapmak istemiştim o da çatlamıştı. Şimdi bi ejderha figürü çalıştım bu da çatladı. Daha fırına girmeden çatlamasının sebebi nedir önüne nasıl geçerim yardımcı olursanız sevinirim.

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

Kuruma Aşamasında Çatlama
« : 26.05.2019 16:08:35 »

Çevrimdışı emir17

• 25 °C
  • *
Ynt: Kuruma Aşamasında Çatlama
« Yanıtla #1 : 31.05.2019 18:59:31 »
Yaptığın form çok rüzgar alan biryerdeyse çatlaması normal ve şekiillendirme aşamasında fazla su veriyorsan çamura kuruma aşamasında o suyu atarken çatlama yapar.Çatlamayı engellemek için kontrollü bir şekilde kurutman gerek mesela bi poşeti 5-6 yerinden küçük delikler aç sonra forma geçir orda yavaş yavaş kurusun o zaman çatlama ihtimali çok düşük olacaktır.

« Yanıtla #1 : 31.05.2019 18:59:31 »

Çevrimdışı Mesut Çam

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #2 : 28.06.2019 15:11:43 »
Heykel yapıyorsanız, kuru seramik çamuruna %10 gliserin + %5 vazelin +su katarak yoğurun.
(Plastik çamurda'da bu oranı kullanabilirsiniz.)
M.Ü.G.S.F.
1986 Seramik Ana Sanat Dalı Lisans
1988        "        "       "       "  Y.Lisans

« Yanıtla #2 : 28.06.2019 15:11:43 »

Çevrimdışı nereplas

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #3 : 01.07.2019 11:43:48 »
cevapları çok geç gördüğüm için hepinizden özür dilerim. İnstagram da seramik ile uğraşan bir arkadaşa bu sorundan bahsettiğimde o da direk hava ile kurutma poşet içine kalsın demişti ancak poşet aşağıda ki fotolarda göreceğiniz üzere poşet içinde de çatlama yaptı.

Rafsan ın vakumlu beyaz seramik hamurunu kullanıyorum. Tel iskelet içinde ki figür çalışması poşete rağmen çatlayınca belki esniyordur ondan çatlamıştır diyerek rölyef denemeye karar verdim ancak göründüğü üzere henüz yapım aşamasında iken o da çatladı.

hobi amaçlı yaptığım için çalışmalarım uzun sürüyor. Akşamları 2 saat kadar denemeler yapıyorum. Bazen çalıştığım parçayı 5 günde bitiremediğim oluyor haliyle.

Gliserin ve vazelini henüz denemdim ancak bir daha ki sefere onu da deniyerek burya foto atacam mutlaka.

Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim...

« Yanıtla #3 : 01.07.2019 11:43:48 »