Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9450
  • Toplam Konu: 1879
  • Bugün Online: 18
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 14
Toplam: 14

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Hijyen İçin Gümüş Toplar  (Okunma sayısı 4636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baykotan

• 500 °C
  • **
  • Puanı: +1/-0
Hijyen İçin Gümüş Toplar
« : 10.12.2006 19:16:15 »
Son derece kirli bir dünyada yaşıyoruz. Havada, derimizin gözeneklerinde, üzerinde yürüdüğümüz halıda, dokunduğumuz her yerde mikroplar, bakteriler, parazitler kaynıyor. En hijyenik yüzeyler kendi kendini sterilize edebilen yüzeyler. Peki bu tür yüzeylerden kaç tane var? Massachusetts'de Agion Technologies şirketi işin formülünü bulmuş: Maya, yosun, küf ve bakteriye karşı dirençli antimikrobiyal bir ürün yaratmış. Bugün 40.5 milyon dolar ciro yapan şirketin müşterileri, su filtreleri üreticilerinden kapı kolları imalatçılarına hatta Motorola i870 cep telefonu kapağı üreticilerine kadar geniş bir yelpazede. Agion'un mucize ürünü ise, anti enfeksiyon özelliği uzun zamandan beri bilinen gümüş metali. Ancak mikropları öldürebilmesi için gümüş atomlarının yüklü halde bulunmaları gerekiyor. Şirket bu zorluğu, gümüş iyonları, zeolit adını verdiği bir çeşit toz halinde seramik içine yerleştirerek çözmüş. Her zeolit tanesinin içindeki mikroskopik tüneller ise, tıkabasa gümüş iyonlar ile dolu. Seramik buluşu Agion'a ait değil, bir Japon firmasının icadı. Ancak teknolojiyi üretime dahil eden firma Agion olduğu için, 1997'de patent alarak farklı sektörlere hizmet vermeye başlamış.
« Son Düzenleme: 10.12.2006 19:22:35 Gönderen: Selim »

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Hijyen İçin Gümüş Toplar
« : 10.12.2006 19:16:15 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Ynt: Hijyen İçin Gümüş Toplar
« Yanıtla #1 : 11.12.2006 00:18:06 »
Evet fikir çok güzel, DPÜ de zeolit çalışmalrı vardı bu konu üzerine eğilen hocalrımız ve ögrenciler vardı. Zeolit iyon değiştirme yeteneğine sahip bir malzemedir. Bu özelliğini gümüş ile kullanarak malzemeye fonksiyonellik kazandırmışlar.

Buna benze örnek Karayollarında asfalta serpilen tuzun çabucak erimesini engellemek için tuz iyonlarını zeolite emdirerek kullanmktalr 1-2 senedir.
« Son Düzenleme: 11.12.2006 00:20:15 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
« Yanıtla #2 : 11.12.2006 19:45:42 »
evet bu zeolit çok ilginç bir malzeme. aynı şekilde kuvars içerisine sokularak kristobalit elde ediliyor.

« Yanıtla #2 : 11.12.2006 19:45:42 »

Çevrimdışı Ertu

• 1200 °C
  • Puanı: +13/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #3 : 20.01.2007 13:14:00 »
bakterilerden uzaklaştırma ve kirlenmesini engellemek amaçlı seramik ve cam sanayinde geşilmeler yaşanmakta bina dış yüzey kaplamalarında  camların su tutuculugunu azaltma yönünde ilerlemeler türkiyede de gözlenmekte ayrıca bahsettiğiniz kapı kollarındaki hijyen ve suiticilik turkiyede cogu üretim firmalarında üretilmekte. eger bu konu ile ilgilenen arkadaslar olursa yardımcı olabilirim. bitirme tezimi bu konu üzerine yaptım.. su itici özellik ve hijyen seramik karolar ve camlar üzerinde çalıştık....
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
« Yanıtla #4 : 20.01.2007 13:18:56 »
ertuğrul bey bu bilgileri paylaşırsanız çok faydalı olur. ben de bugüne kadar hep hidrofilik filtreler üzerine çalıştım ve şu an yüksek lisans tezimde her iki özelliği yani hem su sever hem de su sevmeyen bir yapı üzerine çalışıyorum. eğer bu bilgileri paylaşırsan çok faydalı olacağına inanıyorum.

« Yanıtla #4 : 20.01.2007 13:18:56 »

Çevrimdışı Ertu

• 1200 °C
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #5 : 20.01.2007 13:33:13 »
Tabi yardımcı olmaya calışayım ozaman ben bukonuile ilgili dosyaları ve tez calışmalarımdaki bilgileri toparlıyayım bakayım size yardımcı olabilecek bilgileri düzenleyip haber veririm.

Düzenleme:
Açtığınız konu (gönderdiğiniz linklerle beraber) Cam ve Sır dökümanlarına taşınmıştır.
lütfen yeni konularınızı yeni bir başlık altında açınız gerekliyse açtığınız konunun linkini buraya veriniz.

Url:
http://www.turkseramik.com/index.php?topic=465.0
« Son Düzenleme: 21.01.2007 13:56:14 Gönderen: Selim »
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)

Çevrimdışı Ertu

• 1200 °C
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #6 : 05.02.2007 11:49:57 »
zeolitten bahsetmistiniz bende bi arastırma yaptım zeoliti pek bilmiyordum ama baya bişey buldum. zeolitin iletkenlik ölcümlerin de kullanıldıgı , iyibir süzgecgibi görev yaptıgı ve daha pek cok farlı yerde kullanılgını gördüm. bilgisi olmayan arkadaslar zeolit budur ... ;) ;) 8)

http://www.4shared.com/file/10079902/b3a74bd2/zeolit.html

« Yanıtla #6 : 05.02.2007 11:49:57 »

Çevrimdışı aslangencer

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
« Yanıtla #7 : 03.05.2007 14:15:31 »
Arkadaşlar şu an benim çalıştığım şirket antibakekteriyel seramik tozu üretimi ve satışı yapan bir şirketi Ürün patentli ve patenti ise Prof. Dr. Aydın Doğan'a ait. ilgilenen arkadaşlar olursa bilgi verebilirim.