Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9450
  • Toplam Konu: 1879
  • Bugün Online: 18
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 11
Toplam: 11

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Karbon Kaplama Mucize Buluş (Gülelim mi Ağlayalım mı?)  (Okunma sayısı 4103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Okuduğum zaman ilk önce güldüm, üzüldüm, sonra gurur duydum. İki farklı bakış açısını ve Türkiyemizin eksiklerini gösterdi bana. Bu haberi ayın haberi seçiyorum arkadaşlar.. Prof. Dr. Ali Hocama azmi ve gayreti için sonsuz saygılarımla... Araştırmacı arkaşalarımıza örnek olması amacıyla.. Sadece kendi yüreğinizi dinleyin öncelikle kendiniz tanıyın. Çevrenizdeki insanların olumsuzlukları değil sizin azminiz sizi başarıya ulaştıracaktır... Birşeye ulaşmak istiyorsanız biri size güldü diye durmayın... Durdurdu diye beklemeyin...

uzatmadan haberi okumanızı rica ediyorum:

Mucit Türk'e resepsiyon memurluğu önerildi

Türkiye'de bir milletvekilinin 'Resepsiyon memuru ol' teklifiyle karşılaşan Prof. Ali Erdemir, ABD'de otomotiv devlerini peşinden koşturan buluşuyla yüzyılın en önemli bilimadamlarından biri olarak ilan edildi

Karbon kaplama teknolojisini icad ederek, bilim dünyasında çığır açan ve ABD'nin "yüzyılın 100 bilimadamı"ndan biri kabul ettiği Prof. Ali Erdemir'e, yıllar önce iş aradığı Türkiye'de resepsiyon memurluğu uygun görüldü.
       Halen ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı en önemli araştırma - geliştirme merkezlerinden biri olan "Argonne Research" de çalışan Prof. Erdemir, 1977'de İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Bölümü'nden mezun olduktan sonra lisansüstü eğitim için ABD'ye gitti. Georgia Institutes of Technologies'te doktorasını tamamlayan Erdemir'in en büyük hayali, bilimsel ideallerini Türkiye'de gerçekleştirmekti.
       Prof. Erdemir, 1986'da Ankara'ya gelip iş aramaya başladı. Ne var ki "kendisine uygun bir iş" bir türlü bulunamadı. Bir gün tanıştığı bir milletvekiline eğitiminden ve hedeflerinden bahsetti. Milletvekili, Erdemir'in işsiz olmasına üzüldü ve şu teklifte bulundu "Madem İngilizce biliyorsun. Büyük Ankara Oteli'nin resepsiyonunda çalış."
       Bu tekliften sonra Türkiye'de kalamayacağını anlayan Erdemir ABD'ye geri döndü. 1987'den itibaren 4 bin 500 bilim adamının görev yaptığı Argonne Research'e kabul edildi. Erdemir, burada yaptığı çalışmalarla bütün dünyaya adından söz ettirdi.
       Erdemir'in en önemli çalışması ise otomotiv dünyasında dönüm noktası olarak kabul edilen, "karbon kaplama" adında bir alaşımla, sürtünme katsayısını binde bire kadar indirmesi oldu. Motor ve motor aksamları bu alaşımla kaplandığında, motorun ömrü iki kat artıyor, yakıt tüketimi yüzde 20 azalıyor.
       Karbon kaplama yapılan motor, kükürtsüz benzin kullanımına da olanak sağladığı için otomobilin çevreye olan zararı en aza inmiş oluyor. Erdemir, karbon kaplama buluşuyla bilim dünyasının en önemli sekiz ödülünü peşi peşine aldı.
       Prof. Erdemir, buluşunun sadece otomotiv değil, uzaydan beyaz eşya endüstrisine kadar sınırsız alanda kullanılabileceğini söylüyor.
       Ancak, buluşun ilk taliplileri otomotiv üreticileri oldu. Üç binin üzerinde yan sanayi firmasının yanı sıra General Motors, Ford, DaimlerChrysler, Toyota, Isuzu ve Honda "karbon kaplamanın" patentini almak üzere başvuruda bulundu.
       Buluşun 21'inci yüzyılda tüm otomotiv sektöründe kullanılacağını belirtiyor.

Çocukluk oyuncağıyla bilimsel devrim yaptı

Prof. Ali Erdemir, geçen yıl motor yağına konulan bir katkı maddesi icat etti. Motorun ömrünü uzatıp, yakıt tüketimini azaltan bu ürün Erdemir'e iki yılda sayısız ödül kazandırdı. Erdemir, "Motor Silk" markasıyla tanınan bu icadının hikayesini şöyle anlatıyor: "Argonne Laboratuvarı bu görevi bana verdiğinde sayısız elementle sayısız deney yaptım. Ama bir türlü uygun hammaddeyi bulamadım. Bir gün aklıma köyde çocukken oynamayı pek sevdiğim ve daha sonra boraks olduğunu öğrendiğim madde geldi. Öylesine bir denedim ve tuttu. Böylece çocukluk oyuncağım boraks, dünyanın en önemli buluşlarından birinin hammaddesi oldu."

Şule YÜCEBIYIK

http://www.milliyet.com.tr/1999/11/30/ekonomi/eko00.html

İLGİLİ ARAŞTMA - AYRICA OKUYUNUZ:
bkz. http://www.turkseramik.com/index.php?topic=303.0
« Son Düzenleme: 02.12.2006 22:04:47 Gönderen: Selim »

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
çok güzel ve bir o kadar da ilginç bir hikaye.
keşke bizim ülkemizde de bişeyler olsa artık. o kadar çok bilim insanımız var ki ama hep dışarıda başarılı oluyorlar. yapılan çalışmalar da hep dışarıda kalıyor ister istemez.:(

Çevrimdışı engnylmz

• 900 °C
  • Puanı: +6/-0
  • detaş beton
    • seramikciler
çok ilginç bi olay türkiyede yaşanan bi olay olduğu ortada sonra türk bilim adamları neden yurtdışında araştırma yapıyor diye söylemler yapılıyor açıkça ortada hakketten gülelim mi ağlayalım mı enteresan böyle bi olay türkiyeeden başka bir yerde yaşanacağını sanmıyorum :(

Çevrimdışı ametist

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
bu ne yazıkki tek örnek değil.ilk olmadığı gibi sonda olmayacak...
uçamam uçsamda sana varamam ,varsamda yüreğine dokunamam...

Çevrimdışı erolyasin

• 500 °C
  • **
Fikirlerine katılıyorum arkadaslar ama şunu unutmıyalım.türkiyeninde anadolu üniversitesi var.giden arkadaslar bilir suan anadolu üniversitesinin lab.ları neredeyse hiçbir üniveristede yok.eger vaktiniz olursa malzeme üniversitesinin lab.larını gezin.tavsiye ederim.teknolojiden okadar uzak deiliz

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Evet Erol, Teknolojiden hiç ama hiç uzak değiliz. Bizim isteğimiz. Teknoloji malzemelrnin sanayi desteği göremesi. Prototip, lab ölçekli üretimde kalmaması. Bu açıdan uzağız sadece.

Çevrimdışı lehman

• 25 °C
  • *
Ben inanamıyorum bir gün bu hikayelere sahip insanlara ülkemizde sahip çıkılacağını teknoloji var evet ama kullanacak insanlara imkan tanınmıyor:(