Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Döküm çamuru nasıl esnekleştirilir?  (Okunma sayısı 6501 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı evolution

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Döküm çamuru nasıl esnekleştirilir?
« : 02.06.2011 20:53:08 »
Çamur kalıbın içinde tam kurumamışken çıkarıp eğebileceğim,üzerinde işlem yapıp şekillendirebileceğim bir iş üzerinde çalışıyorum.Örneklerin çok küçük ve ayrıntılı olması,(ve şekilleriyle ilgili birkaç sorun) alçı kalıp kullanmamı engelliyor.Ben de kalıpları esnek bir madde olan Rtv'den hazırlamak zorunda kaldım.Örnekler çok küçük olduğundan kuruma sorunu da yok.

Plastik çamur benim işimi çok güzel görüyor,bir başka başlıkda Hacettepe33'ün tavsiyesi üzerine kullanmaya başladığım vakumlu beyaz çamuru kalıplara tek tek elimle bastırıyorum,2-3 saat sonra kalıptan çıkarıyor,henüz yumuşak ve esnek olan parçalar üzerinde son işlemleri yapıyorum.

Ama parçalar küçük ve sayıca çok olduğundan bu çok zaman alıyor,bu şekilde seri üretim yapmamın imkanı yok.Ben de en mantıklı yöntemin döküm çamuru kullanmak olduğuna karar verdim,Eczacıbaşının çamurunu aldım.Evet,döküm seri oluyor ama bu kez çok daha ciddi bir sorunla karşılaştım;henüz yumuşakken kalıptan çıkarmam gereken modeller döküm çamurunun yapısı gereği hemen kırılıyor,esnemeye hiç tahammülleri yok.

Hem dökebileceğim,hem de henüz kurumamışken tıpkı plastik çamurda olduğu gibi esneyebilen,kırılgan olmayan bir çamur elde edebilir miyim?

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

Döküm çamuru nasıl esnekleştirilir?
« : 02.06.2011 20:53:08 »

Çevrimdışı sanatmerkezi

• Sanat Moderatörü
  • Puanı: +2/-0
Ynt: Döküm çamuru nasıl esnekleştirilir?
« Yanıtla #1 : 03.06.2011 01:38:50 »
Merhaba eczacıbaşından çamuru toz halindemi aldınız? yoksa hazırlanmış bir şekilde mi? aldınız.
''Çalışmadan,yorulma​dan,öğrenmeden,
rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getiren milletler,
önce haysiyetlerini,sonra​ hürriyetlerini
ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar...''
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

« Yanıtla #1 : 03.06.2011 01:38:50 »

Çevrimdışı evolution

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #2 : 03.06.2011 01:46:34 »
50 kiloluk toz çamurdan aldım.Homojenleşene kadar uzun süre makinayla karıştırıp 8-10 saat dinlenmeye bıraktıktan sonra döktüm.

Yarın plastik çamurla döküm çamurunu karıştırıp dökmeyi planlıyorum,aklıma başka bir çözüm gelmiyor.

« Yanıtla #2 : 03.06.2011 01:46:34 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #3 : 03.06.2011 08:33:18 »
Merhaba İbrahim
esnekleşmekten kastın seramik ve malzeme biliminde plastiklik özeliği olarak tanımlanır. Plastiklik özelliği seramik malzemelere sekil verildikten sonra verilen şeklin korunmasıdır. Esneklik ise malzemede sekil değişikliği yapıldıktan sonra malzemenin ilk şeklini geri toplayabilmesi özelliğidir. Plastik malzemeler özellikle seramikte killer bu bahsettiğiniz özelliği sağlarlar.
Genellikle sucuk çamurlar (yaklaşık %25 nem içerikli camur / filterpres camuru / burada sizin plastik camur olarak nitelendirdiğiniz çamur) döküm çamuruna göre daha plastiktirler. Yani rahatlıkla şekil verilebilirler. Bu çamurlarda özlü malzeminin kil kaolen yapı alındıgı ocaga yada hammaddenin tipine göre değşir.  Döküm çamurları kil ve döküm tekniğine uygun olması ve ince dökümlerde mulavemet saglaması için daha fazla özsüz malzemeler (kuvars vb.) içerdiğinden. Daha az plastiklik özelliği göstermektedir.
Üretim yönteminizde alçı kalıp kullanmadıgınız için üretim sürecinizde kalıp alma süreniz de artacak dogal şekilde kurumayı bekleyeceksiniz.  Ve imkanınız varsa ve çalıştıgınız ürün modelin rölyefleri ve girinileri buna müsade ediyorsa alçı kalıp + biraz daha nemli plastik çamuru kullanmanız. Ancak anladığım kadarıyla yaklaşık %25 nem içeren plastik camurunuzu biraz daha nemlendirmeniz yada suyla biraz açmanız farklı bir çözüm olabilir.  Sulu plastik çamurunun alçı kalıpta döküm özelliği kalıp alma durumu biraz tehliye girer ancak sizler rtv tabir ettiğiniz silikon kalıplar kullanıyormuşsunuz.  Burada başka çözüm, daha plastiklik özelliği yüksek bir döküm çamuru da deneyebilirsiniz. İlk kullandığınız (plastik çamurunuız) ve memnun olduğunuz çamura biraz daha su ekleyip nemlendirmek de olabilir.

Deneme sonuçlarınızı belirtmenizi diliyorum.
« Son Düzenleme: 03.06.2011 08:47:54 Gönderen: Selim »

« Yanıtla #3 : 03.06.2011 08:33:18 »

Çevrimdışı evolution

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #4 : 03.06.2011 18:03:28 »
Teşekkürler Selim,tavsiye ettiğin plastik çamuru sulandırma yönteminin benzeri dün gece aklıma geldi,denedim,sanırım haklısın,olacak gibi.Döküm çamuruyla plastik çamuru sulandırıp karıştırdım,pek akıcı özelliği yok ama kalıba sıvayarak sürdüm.Nemini alması için üzerine pamuklu bezi yapıştırdım,parçalar küçük olduğundan hızlı kuruyorlar.Şu an yumuşak macun kıvamındalar,bu gece kış macunu kıvamına (kalıptan çıkarıp işlem yapacağım kıvama)gelecek gibi görünüyorlar.

Bu modellerde alçı kalıp kullanmamın imkanı yok,her birinde çok sayıda 1-1.5 mm. çapında ve 3-4 mm. uzunluğunda oyuklar var,dolayısıyla kalıplar oldukça ince ve uzun çıkıntılara sahip,bu çıkıntılar alçı olsaydı ilk dökümde kuruyan çamurun içinde kırılarak kalacakdı.Üstelik henüz kurumadan kalıptan çıkarmamın tek yolu da silikon,latex gibi esnek kalıplar.

Bu dökümde bir başka yöntemi daha deniyorum;dayanıklılığı arttırmak için paperclaydeki gibi kağıt yerine kırçıl elyafı 1 mm. den küçük partiküller halinde öğüterek koydum.Geçen hafta paperclayi plastik çamurda denemiş,oldukça sağlam bir yapı elde etmiştim,ama çok hafif olması müşterimi materyalin seramik olduğuna inandırmakda zorlanmama sebep olmuştu.Bu sefer kağıt yerine elyaf denememin sebebi de bu.

Aslında bir cam türü olan elyafın -teorik olarak- seramikde işe yaramaması için bir sebep yok gibi görünüyor,sonucu birkaç hafta sonra fırınlama yaptığımda buradan paylaşırım.

Verdiğin bilgiler içinse ayrıca teşekkürler.

« Yanıtla #4 : 03.06.2011 18:03:28 »

Çevrimdışı sanatmerkezi

• Sanat Moderatörü
« Yanıtla #5 : 03.06.2011 22:19:50 »
50 kiloluk toz çamurdan aldım.Homojenleşene kadar uzun süre makinayla karıştırıp 8-10 saat dinlenmeye bıraktıktan sonra döktüm.

Yarın plastik çamurla döküm çamurunu karıştırıp dökmeyi planlıyorum,aklıma başka bir çözüm gelmiyor.
50 kiloluk döküm çamurunu hazırlarken cam suyu kullanmadıysanız da kalıplardan çıkartmada sorun yaşanır ve kalıp içerisinden döküm çamuru çıksada eğmek istediğiniz için kırılmalar olma ihtimalide yüksektir.
« Son Düzenleme: 03.06.2011 23:49:29 Gönderen: hacettepe33 »
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

« Yanıtla #5 : 03.06.2011 22:19:50 »

Çevrimdışı evolution

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #6 : 03.06.2011 23:13:51 »
50 kiloluk döküm çamurunu hazırlarken cam suyu kullanmadıysanız da kalıplardan çıkartmada sorun yaşanır ve kalıp içerisinden döküm çamuru çıksada kırılmalar olma ihtimalide yüksektir.

Cam suyu daha önce hiç kullanmadım,vakumlu çamurda bir sorun çıkmayınca döküm çamurunda da problem olmaz diye düşünmüştüm,sanırım yanılmışım.Nereden alabilirim,internette camsuyu diye arattığımda karşıma hep otomobillerde antifriz olarak kullanılan camsuyu çıkıyor.

Sonuçta bana uygun çamuru sizin filterpres olarak adlandırdığınız çamuru sulandırarak elde edebileceğimi anladım,bu çamur için de cam suyu kullanmalıyım?

« Yanıtla #6 : 03.06.2011 23:13:51 »

Çevrimdışı sanatmerkezi

• Sanat Moderatörü
« Yanıtla #7 : 03.06.2011 23:43:30 »
camsuyu olduğu zaman işleriniz kalıptan daha rahat çıkar camsuyu yerine çamaşırsuyuda olabilir 50 kiloluk toz çamura bir kola kapağı çamaşır suyu koymanız yeterlidir. fazlası çamuru çürütebilir. Acaba döküm çamurunu ince elekten geçirerek bir deneseniz belki onun sonucuda iyi olabilir. Sonuçlarınızı bekliyoruz kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 03.06.2011 23:46:22 Gönderen: hacettepe33 »
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

« Yanıtla #7 : 03.06.2011 23:43:30 »

Çevrimdışı evolution

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #8 : 03.06.2011 23:50:19 »
Çok teşekkürler,verdiğiniz link yeterince açıklayıcı olmuş.Aslında forumda ki ilgili hemen tüm başlıklar gibi o başlığa da gözatmıştım ama camsuyunun bu kadar ciddi bir fark yaratabileceğini düşünememiştim.

Daha önce plastik çamuru paperclay olarak hazırladığımda içine yabancı sitelerde yazdığı gibi çok az çamaşır suyu koymuştum,gerçi tariflerde bunun kağıtta mikroorganizmaların oluşmasını engelleme amaçlı olduğu yazıyordu ama istemeden de olsa camsuyu sorununu da çözmüşüm demek.

Bu arada gün boyunca birkaç bez değiştirmeden sonra nihayet biraz önce kalıptan çıkacak kıvama geldiler,hiçbir sorun yok,hepsi tertemiz:)

Çamur içerisindeki elyafın işe yarayıp yaramayacağını da birkaç hafta sonra pişirince göreceğiz.

« Yanıtla #8 : 03.06.2011 23:50:19 »

Çevrimdışı sanatmerkezi

• Sanat Moderatörü
« Yanıtla #9 : 03.06.2011 23:53:15 »
çok sevindim işlerinizin yolunda gitmesine deneyeyerek sonuca ulaşmak güzel ve bu sonuç olumlu çıkınca daha da mutlu olunuyor.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

« Yanıtla #9 : 03.06.2011 23:53:15 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #10 : 09.06.2011 14:24:10 »
Camsuyu litre ağırlını ayarlamak için kullanılır. Çamuru su yerine camsuyu ile açmak her zaman kalıp ıstlatmayı azaltırken  ve döküm almayı kolaylaştır bu dogru ama  İbrahim burada alçı kalıp kullanmıyor bunu plastikliğe teknik olarakbir faydası olacağını sanmıyorum. Ancak arkadaşımın enteresan denemelerini merakla takip ediyorum. Bizi dogru yada yanlıs yaptıkların hususunda bilgilendir İbrahim.

« Yanıtla #10 : 09.06.2011 14:24:10 »