Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9450
  • Toplam Konu: 1879
  • Bugün Online: 24
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 15
Toplam: 15

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Seramik sektöründe bağlayıcılar (PVB) hakkında  (Okunma sayısı 6795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PVB

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
  Arkadaşlar merhaba,
Forumunuza yeni katıldım, polimer hammadde piyasasında satışçıyım, en önemli avantajı uygun fiyatı olan şeffaf ve siyah renklerde, patenti bize ait kendi markamız PVB compuond ürünümüzün en önemli özelliği bağlayıcılığıdır. Başlıca, boya, metal kaplama, seramik sektörlerinde kullanılan bağlayıcı polimer olan termoplastik karakterli PVB (Polivinil Butiral) konusunda araştırma yapıyorum. PVB'nin seramik sektörü için iyi bir bağlayıcı ve üretim aşamasında uzaklaştırması kolay ve avantajlı bir polimer olduğunu biliyorum.
  Sizlerden, seramik sektöründe bağlayıcılar ve polivinil butiral'in kullanılması ile ilgili kaynak belge, görüş alışverişinde bulunabileceğim yada birlikte araştırma yapabileceğim ilgili kişi, firma konusunda yardım yada Pvb'nin seramik sektörüne tanıtılması, kullandırılması konusunda işbirliği yapabileceğim kişi yada kurumlar  konusunda yardım rica ediyorum.
« Son Düzenleme: 06.04.2011 10:20:32 Gönderen: PVB »

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Çevrimdışı aziz_cokcetin

• 500 °C
  • **
Ynt: Seramik sektöründe bağlayıcılar (PVB) hakkında
« Yanıtla #1 : 22.04.2011 18:32:41 »
seyfettin bey,PVB yi seramik sektöründe çamurlarda degilde sırlarda kullanım alanı bulacagını sanıyorum.çünkü çamurlarda bağlayıcı olarak kil kullanıyor.
alaylı ve mektepli

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #2 : 26.04.2011 13:18:43 »
Seyfettin bey geleneksel seramiklerin üretiminde Aziz beyinde söylemiş olduğu gibi plastik killer bağlayıcı olarak yeterlidir.Sizin ürününüz ancak teknik seramiklerin üretiminde katkı olarak değer bulabilir.Oksit seramikler gibi yada toz metalürjisi tekniğiyle yapılan üretimlerde düşünülebilir.Lakin ülkemizde bu konuda pazar olduğunu sanmıyorum.

« Yanıtla #2 : 26.04.2011 13:18:43 »

Çevrimdışı savas

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #3 : 29.04.2011 22:02:10 »
Selam seyfettin Bey; polielektrolitlerin döküm çamurlarının reolojik ve fiziksel özellikler açısından bazı avantajları vardır. Polielektrolitlerin döküm çamurlarında kullanılması ile ilgili çeşitli çalışmalarımız oldu, şuanda bu konu ilgili bir çalışmayı da bitirmek üzereyiz. biraz numune gönderebilirseniz PVB'nin döküm çamurunda kullanımı ile ilgili  ortak bir çalışma yapabiliriz.

Çevrimdışı kaolinit

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #4 : 31.05.2011 23:17:02 »
Seyfettin Bey seramik üretiminde bağlayıcı olarak kil kullanılsa da polivinil alkol bazlı bağlayıcılar porselen sektöründe kullanılmaktadır. Polivinil bütiral gerekli mukavemeti sağlama ve bisküvi pişiriminde tamamen yanma gibi özellikler sergileyecekse porselen üretiminde denenebilir. Ama dediğim gibi polivinil alkol ile özellklerinin kıyaslanması gerekmektedir.

« Yanıtla #4 : 31.05.2011 23:17:02 »

Çevrimdışı PVB

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #5 : 14.06.2011 11:19:15 »
Seyfettin Bey seramik üretiminde bağlayıcı olarak kil kullanılsa da polivinil alkol bazlı bağlayıcılar porselen sektöründe kullanılmaktadır. Polivinil bütiral gerekli mukavemeti sağlama ve bisküvi pişiriminde tamamen yanma gibi özellikler sergileyecekse porselen üretiminde denenebilir. Ama dediğim gibi polivinil alkol ile özellklerinin kıyaslanması gerekmektedir.
Levent Urtekin, (Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü makina mühendisliği doktora tezi), “Toz enjeksiyon kalıplanmış steatit seramiklerin özelliklerine kalıplama ve sinterleme parametrelerinin etkisinin incelenmesi“ başlıklı çalışmasında aşağıdaki gibi geçmektedir;
“Thomas  Y. ve Marple B.R., çalışmalarında hacimce %60 oranındaki düşük molekül ağırlıklı polietilen glikol, yüksek yoğunluklu polietilen, polivinil butiral  ve stearik asitten oluşan su bazlı bağlayıcıyı seramik tozun enjeksiyonla kalıplanmasını denemişlerdir. Kullanılan tozlar mikron altı zirkonyum tozlarıdır. Besleme stoğunun viskozitesinin 190 oC ve 100 s-1 kayma hızında 700-800 Pa.s olduğu belirlenmiştir.
Yazarlar bağlayıcının ham parçadan giderilmesini incelemişler ve PEG’in %90’ının 50 oC sıcaklıktaki suda 2 saatlik bir sürede çözündüğünü belirlemişlerdir. Geriye kalan bağlayıcı ise 500 oC’de 100 oC/dk.  ısıtma hızında uzaklaştırılmıştır. Termogravimetrik analizler bağlayıcı gidermenin en iyi argon atmosferinde ısıtmayla gerçekleştirilebileceğini göstermiştir. Sinterleme işlemi 1500 oC’de yapılmış ve %99 yoğunluk elde edilmiştir [19].” Alıntıdır; sayfa:8-9 
[19]- Thomas, Y., Marple, B.R., “ Partially Water - Soluble Binder Formulation for
Injection Molding Submicrometer Zirconia”, Adv. Perform. Mater., 5: 25-41 (1998).

Ayrıca;
Göktuğ GÜNKAYA’nın  (Seramik Mühendisliği Anabilim Dalı Şubat-2008 Doktora Tezi), “Nanokristalin sno2 sentezlenmesi ve elektroforez kaplama yöntemiyle sensör üretimi” başlıklı çalışmasında şöyle geçmektedir;

“Polivinil butiral (PVB) reçineler seramik şerit döküm malzemeleri sürecinde uzaklaştırılabilen bağlayıcı seçeneği olarak bilinmektedir. Reçine seramik şerite mükemmel yaş mukavemet ve esneklik kazandırmaktadır. Genelde kullanılan çözücülerle ve plastikleştiricilerle uyumludur ve sinterleme esnasında temiz bir şekilde sistemden uzaklaştırılabilmektedir.
PVB ayrıca film üretiminde bağlayıcı medya olarak da kullanılmaktadır. Reçineler çözücü ortamında seramik yüzeyindeki devre paternine  birikecek (kaplanacak) şekilde üretici tarafından formülize edilmiştir. Bazı reçineler çok farklı çözücülerde çözünebilen ve iletken metallere düzenli şekilde yapışabilmektedir. Reçinenim (PVB’nin) bir özelliğide bağlayıcı etkisinin yanısıra partiküllerin yüzey yükünü değiştirip stabilizasyonu sağlamada  yardımcı
olmasıdır.”  Alıntıdır; sayfa:24

Bilgilerinize sunar, değerli görüşlerinizi beklerim[/size][/size][/size]