Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9450
  • Toplam Konu: 1879
  • Bugün Online: 18
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 11
Toplam: 11

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Mermer Atıklarından Kalsiyum Aluminat Çimentosu Üretimi Yapılıyor  (Okunma sayısı 3556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engnylmz

• 900 °C
  • Puanı: +6/-0
  • detaş beton
    • seramikciler

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde mermer atıklarından kalsiyum aluminat çimentosu üretimi yapılıyor
Türkiye’de üretimi yapılmayan ancak Avrupa ülkelerinden tonu 1.4 milyar gibi yüksek bir fiyattan ithalatı yapılan CA (Kalsiyum aluminat) çimentosunun üretimine Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Seramik Mühendisliği bölümünde düşük kapasite ile başlandı. Mermer atıklarından elde edilen CA çimentosunun üretimi hakkında, Afyonlu yatırımcılarla işbirliği yapılabileceğini kaydeden Prof. Dr. Ö. Faruk Emrullahoğlu, çimento üretiminden büyük kazançlar elde edileceğini belirterek şunları söyledi; “AKÜ Afyon Mühendislik Fakültesi Seramik Mühendisliği bölümünde Reis Mermer Fabrikası’nda kesme sırasında çıkan mermer atıkları kullanılarak bir çok geleneksel ve ileri teknoloji ürünleri üretilmiştir. Bu çalışmalardan birisi de CA (Kalsiyum aluminat) çimentosudur. CA çimentosu Türkiye’de üretilmemekte dışarıdan ithal edilmekte, bu nedenle de ülkemiz çok miktarda döviz kaybetmektedir. İnşaat çimentosu olarak bilinen Portland çimentosu 1450 derece sıcaklıkta üretilirken CA çimentosu 1300 derece sıcaklıklarda üretilebilmekte dolayısı ile pişirme işlemleri daha ucuz olmaktadır. Normal Portland çimentonun tonu 70 milyon TL iken CA çimentosunun tonu 1.4 milyar TL yani normal çimentonun 20 katıdır. CA çimentonun özelliği 1700-1800 derece sıcaklıklara dayanmasıdır. Normal çimento yüksek sıcaklıkta kullanılamaz. CA çimentoları yüksek sıcaklıkların olduğu, fırın, döner fırın, yüksek fırın gibi yerler için gereklidir. Bu çimentolar seramik, cam, çimento, kimya v.b gibi sektörlerde yüksek sıcaklığın bulunduğu ortamlarda kullanılmaktadır. CA çimentosu, Reis Mermer’den temin edilen mermer atığı ile Konya-Seydişehir’den alınan alumina kullanılarak AKÜ’de laboratuvar ölçekte üretilmiştir. Bu çimento pilot ölçekteki AKÜ döner fırınında düşük kapasitede üretilebilir. Bu konuya ilgi duyan Afyonlu yatırımcılar AKÜ Mühendislik Fakültesi Seramik Mühendisliği bölümü ile işbirliği yapabilirler.” İleri teknoloji ürünleri hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Ö. Faruk Emrullahoğlu: “İleri teknoloji seramikleri günümüzde elektronik, haberleşme, sağlık, makina, kimya gibi birçok sektörde geniş çapta kullanılmaktadır. Japonya ve ABD bu alanda 1960’lı yıllarda büyük çapta araştırmalar başlatmış ve 1970’li yıllardan sonra da ürettiği ileri teknoloji ürünlerini piyasaya sürmüştür. Bu ürünler çok küçük, fakat çok pahalı satılan yani kârı çok yüksek olan ürünlerdir. Japonya ve ABD bu ürünlerin üretimi ve pazarlamasından büyük gelirler elde etmiş, bu sayede hem zengin hem de güçlü ülke olmuşlardır. Elektronik ve bilgisayar teknolojisinde hemen her hafta meydana gelen gelişmeler, yapılan yoğun ARGE araştırmaları sonucunda üretilen ürünlerin hemen pazara sürülmesi ile gerçekleşmektedir” dedi. Türkiye’de ileri teknoloji seramikleri ile ilgili çalışmalara 1990’lı yıllarda başlandığını belirten Prof. Dr. Emrullahoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye bu alanda araştırmalara geç başlamış bu nedenle de ilk ürünlerin üretilmesi ve pazarlanması işlemleri 2000 yılında gerçekleşmiştir. İlk ürünleri Çanakkale Seramik grubu gerçekleştirmiştir. Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Mühendislik Fakültesi Seramik Mühendisliği bölümünde ileri teknoloji ürünleri üzerinde yoğun çalışmalara 1995’li yıllarda başlanmış ve büyük mesafe alınmıştır. Bu kapsamda alumina, müllit ve zirkon ürünler üretilmiş, bu ürünler kullanılarak 1300 dereceye çıkan çok sayıda fırın yapılmıştır. Bu fırınlar seramik, kimya, yapı ile metal bölümlerinde öğrencilerin ve öğretim elemanlarının çalışmalarına sunulmuştur. Ayrıca krozeler, yüksek sıcaklık kapları, bilya seramik boru gibi çok sayıda ürün üretilmiş olup bunların bir kısmı araştırmalar sırasında kullanılmaktadır.” • SÖZCÜ (Afyon) Sayı: 316 * * *

http://www.byegm.gov.tr/yayinlarimiz/ANADOLUNUNSESI/202/AND11.htm
« Son Düzenleme: 01.12.2006 21:55:51 Gönderen: Selim »

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Çevrimdışı İsmailtrkr

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Engin bey araştırmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum ;) Gerçekten Türkiye ve Seramik Sektörü için büyük bir adım olmakla beraber büyük çapta üretime geçildiği taktirde ülke menfaatleri açısından bulunmaz bir fırsattır.Buradan afyonlu yatırımcılara duyurulur ...

Çevrimdışı Ertu

• 1200 °C
  • Puanı: +13/-0
  • Seramik Mühendisi
engin  bey saol paylasımın için .Prof. Dr. Ö. Faruk Emrullahoğlu hocam cok araştırmacı ve her türlü denemelerin ve calışmaların arkasını bırakmayan bir insandır.sabahtan akşamlara kadar lab. lardan çıkmaz her anı orada gecer desem yeridir.
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Çevrimdışı Cristobalite

• 1200 °C
  • Puanı: +10/-0
  • Seramik Mühendisi
Laf Prof. Dr. Ö. Faruk Emrullahoğlundan açılmışken kendisi ile bir arkadaş arasında geçen konuşmaya deyinmek istiyorum. Ünv. de 4. sınıfta arkadaşlar tez çalışmalarını hazırlarken, bir arkadaşın Teknopark taki fırınların birinde 1400 C de kalsinasyon yapması gerekti. AKÜ öğrencileri çok iyi bilir teknoparktaki kül fırınlarının çoğunu Ömer Hocamız kendi elleriyle yapmıştır. Arkadaş fırına ürünü yerleştirdi ve fırın sıcaklığını 1400 C ye ayarlamış. Fakat fırın 1300 C nin üstüne ne yaptıysa çıkaramış. Sonunda Ömer hocanın yanına gitmiş. Dediğini aynen aktarıyorum.

Arkadaş: Hocam 1400 C de kalsinasyon için .... numaralı fırınızı kullanmak istedim. Fakat fırın sıcaklığını 1300 C üstüne ne yaptımsa çıkaramadım. Fırında bir problem var galiba.
Ömer Hoca: Nasıl olur o fırını ben yaptım bırak 1400 C yi 1500 dereceye bile çıkar. Sende bir problem vardır. >:(

Neticede arkadaş ve Ömer Hoca fırının başına gitmişler. Hoca 1300 C deki fırının ısı kaçağı olan bütün bölgeleri fiber ile iyice tıkamış. Hoca tıkar tıkamaz sıcaklık bir yükseldi diyor arkadaş valla fırını zaptemedik 1450 C ye kadar dayandı.

Hoca sonra bana döndü ve dediği aynen şuydu diyor. "Ben sana demedimmi bu fırını ben yaptım sende problem vardır diye"

Kulakları çinlesin hocamızın okul zamanı bize ters gelirdi fakat insan mezun olduktan sonra değerini daha iyi anlıyor . Gerçekten kendini seramiğe adamış ender insanlardandır, Prof. Dr. Ö. Faruk Emrullahoğlu. kendisini saygıyla selamlıyorum. En yakın zamanda kendisini ziyaret edip elini öpmek isterim.
« Son Düzenleme: 27.01.2007 21:38:04 Gönderen: Mustaya »