Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9450
  • Toplam Konu: 1879
  • Bugün Online: 18
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 12
Toplam: 12

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Işık Veren Seramik bir Türk İcadı  (Okunma sayısı 9433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı engnylmz

• 900 °C
  • Puanı: +6/-0
  • detaş beton
    • seramikciler
Işık Veren Seramik bir Türk İcadı
« : 20.10.2006 01:12:29 »

Buluş yaklaşık altı yıl önce  yani 2000 yılında bulunmuş biraz eski bir röportaj ama buluşun ötesinde hikaye ve azim oldukça etkileyici. 

İşte, dünyanın ilk ışık veren seramiği

Baküs, henüz 1.5 yıl önce kurulan bir seramik şirketi. Baküs, kısa sürede dev bir başarıya imza attı: Dünyanın ilk ışık veren seramiğini Bursa'da yarattı.

Sektörde henüz bir buçuk yılını doldurmuş olmasına rağmen, seramik ve bordura getirdikleri kalite ve farklılık anlayışı ile rakiplerinden sıyrılmayı başaran Baküs, bugünlerde müthiş bir heyecan yaşıyor: Bundan 1.5 yıl önce bir hayalle kurulan şirketin laboratuvarlarında dünyanın ilk ışıklı seramiği üretildi!
Şirketin Genel Müdürü Ercan Başaran bu buluş ile Baküs’ün bir dönüm noktasına girdiğini ve bir dünya devi olacaklarını vurguluyor.
Yeni ürüne Dorelite adı verildi. Dorelite, 'seramikten gelen ilk ışık' anlamını taşıyor. Yani, seramik artık dünyaya ışık vermeye başlıyor. Böylelikle, plastik fosfordan yapılmış levhalara, Türkiye'den bir rakip çıkıyor.
Baküs'ün yeni ürününe ilişkin büyük hedefleri var. Dorelite'le dünya pazarlarında büyük ses getireceklerini söyleyen Başaran, Amerikan Uzay Kurumu NASA'yla bile, ürünün satımına yönelik görüşmeler sürdürüyor...
Baküs'ün hedef pazarı güvenlik sektörü. Çünkü, bu pazarda talep gören güvenlik levhalarının hemen hepsi plastikten yapılıyor. O nedenle de felaket anlarında kolaylıkla yanabiliyorlar. Ancak Baküs'ün icadı sayesinde, güvenlik sektörü bu 'göstermelik' levhalardan kurtulma şansını elde ediyor.

MÜTHİŞ BİR GİRİŞİMCİLİK ÖYKÜSÜ
Bu haberde dikkatinizi çekeceğini umduğumuz bir başka konu, Ercan Başaran'ın sergilediği müthiş girişimcilik öyküsü. Söyleşimizin satıraralarında da göreceğini gibi, Başaran bilgisayar mühendisliği eğitimi almış olmasına rağmen, başından beri kendi işini kurmayı hedeflemiş. Ve, girişimcilik alanı olarak, Bursa'da herhangi birn geleneği bulunmayan seramik ve bordur alanın seçmiş. Yani, zor yoldan gitmeyi tercih etmiş Başaran.
İşi öğrenebilmek için İtalya'ya giden ve orada, dünyanın önde gelen şirketlerinde aylarca kendi deyimiyle 'bedavaya' çalışan Başaran, ancak, seramik alanında yeterli birikime sahip olduğunu düşündükten sonradır ki, Türkiye'ye dönerek, yatırımlarına start vermiş.

EĞİTİME VERİLEN ÖNEM...
Başaran, o günleri hatırlarken, 'Bir işi hayal edip o işin hayalin peşinden' koşmanın, başından beri temel prensiplerinden biri olduğunu söylüyor. TURKTICARET.Net üyesi girişimcilerin, bu cümlelerden çıkartacağı çok önemli derslerin bulunduğunu düşünüyoruz.
Eğitim konusuna büyük bir önem veren Başaran, sadece kendisinin değil, Baküs'ün diğer çalışanlarının da aylarca eğitim almasını sağlamış. Bir başka ilgi çekici konu, Başaran'ın yurtdışından uzmanlar transfer ederek, Baküs'te onların da yönetici düzeyde rol almasını sağlamış olması.
Aynı zamanda TURKTICARET.Net'in üyesi olan Baküs'ün Genel Müdürü Ercan Başaran, bu müthiş ürünü ve şirketin hedeflerini anlatıyor...

TURKTICARET.Net: Baküs hakkında  genel bir bilgi alabilir miyiz?                                 Ercan Başaran: Baküs olarak, üretime başlayalı bir buçuk yıl oldu. Tabi bundan önce uzun bir dönem altyapımızı kurmakla uğraştık. Bordur ve seramik üretimi yapıyoruz. Şu anda 50 ye yakın  çalışanımız var. Makine parkurumuz Türkiye’nin en iyi parkuru...

TURKTICARET.Net: Bursa’da seramikle uğraşan ilk firma sizsiniz. Bunun zorluklarını nasıl atlattınız?             
Ercan Başaran: Bursa’da bu işi yapmanın  inanılmaz zorlukları var. Şehir, seramik ve bordur konusunda yatırım yapılmış bir yer değil. Fabrika bazında hiçbir seramik fabrikası yok. Bu durum; eleman, kalifiye personel, hammadde gibi birçok sıkıntı doğurdu. Bir işi ilk yapmanın bir çok zahmetini doğal olarak çektik. Tüm olumsuzluklara rağmen, var gücümüzle çalıştık. Öncelikle eğitime önem verdik. Buradaki herkes aylar süren eğitimler aldı. Yurtdışından bu sektörde çok deneyimli insanlar getirdik ve onları bünyemize kattık. Makinelerimiz üzerinde özellikle durduk ve şuanda bizim üretim sistemimiz bu sektörün devlerinde bile yok. Artık zorlukları önemli ölçüde yendik ve sektörde örnek olmaya başladık.

TURKTICARET.Net: Peki neden bu sektöre girmeyi istediniz? Ve başlangıçta kendinize  nasıl bir hedef  belirlemiştiniz?
Ercan Başaran: Ben bilgisayar mühendisiyim. Ancak geleceğe yönelik hedeflerim arasında kendi işimi kurmak hep ön plandaydı. Bu işe ise ayrı bir merakım vardı. Sektörle ilgili eğitimimi İtalya’da aldım. Hatta oradaki fabrikalarında işi öğrenme uğruna aylarca bedava çalıştım ve hep bu günlerin hayalini kurdum. Bir şeyi hayalini kurmak ve bu hayal peşinde koşmak benim çalışma prensibim oldu ve bu günlere kadar geldik. En büyük amacım sektörle ilgili bir ilki gerçekleştirmek, denenmemişi denemekti. Ve bu hayalim de gerçek oldu. Yeni çıkardığımız Dorelite markalı ürünümüz, dünyada eşi bulunmayan bir Türk icadı.

TURKTICARET.Net: Bize Dorelite’den bahseder misiniz?
Ercan Başaran: Bu sektörde denenmemiş, yapılmamış bir ürün ortaya koyduk. Bildiğiniz üzere, ürettiğimiz bordurlar fayansların fon zemininin arasına koyularak, sadece bir dekor vazifesi görüyordu. Aslında biz biraz bu formattan çıkmak istedik ve bordur’dan güvenlik  levhaları yaptık. Diğer plastik levhalara göre kat kat daha fazla ışık verebilen bir ürün çıktı ortaya. Bildiğiniz gibi, güvenlik levhalarının otellerde, işyerlerinde, mağazalarda, kısacası tüm sosyal kurumlarda kullanılma zorunluluğu var. Tabi bunların bir de dünya standartlarına uygun olması gerekiyor. Örneğin bir felaket anında ilk 10 dakikada 15 mini mumluk ışık  vermek zorundalar. Ondan sonra 2 mm’a kadar düşebilir... Tabii bir de, dayanıklı olmaları gerekiyor. Günümüzün güvenlik levhaları plastik yapımı olduğu için, yangınlarda yada herhangi bir felakette maalesef ilk yanan yada ortadan kaybolan  onlar oluyor. Bizim geliştirdiğimiz icat ile (İcat diyorum çünkü bu dünyada ilk ve tek) bu konudaki problemleri neredeyse sıfıra indiriyoruz. Öncelikle Dorelite, plastik levhalar gibi yangın anında eriyip gitmez. Ayrıca en büyük özelliği diğer levhalara göre 30 kat daha fazla ışık verebilme  kapasitesinin olması.

TURKTICARET.Net: Peki bu ürünün patenti hakkında ne gibi çalışmalarınız var.
Ercan Başaran: Zaten öncelikli çalışmamız patent üzerinde oldu. Türkiye’de bu işi hallettikten sonra dünyanın bir çok ülkesinden de patentlerimizi aldık. Şu anda İtalya ile ilgili çalışmamız sürüyor. Yani Dorelite‘in tek üretici firması dünyada biziz.

TURKTICARET.Net: Baküs olarak bu işin pazarlamasını nasıl yapmayı düşünüyorsunuz? Ayrıca ürününüzün bugün kullanılmaya başlandığı bir yer var mı?
Ercan Başaran: Bu ürün aslında çok yeni bir buluş; daha seri üretimi dahi tam olarak başlanmış değil. Şu an elimizdeki ürünler, labaratuvardan çıkardığımız ürünler. Bunları en son Ankara’daki fuara yetiştirdik. Çok kısa bir zaman içinde üretime başlıyoruz. Hatta şunu söyleyebilirim, bir ay içinde yurt dışı pazarlarına yöneliceğiz. Pazarlama konusunda bir sıkıntımız yok; ancak bu işi bayilikler yoluyla yapmayı düşünmüyoruz. Dağıtımı kendimiz yapacağız.

TURKTICARET.Net: Bu ürünün pazardaki yeri sizce ne olacak?
Ercan Başaran: Biraz öncede anlattığım gibi, pazarımız güvenlik sektörü ve burada da oldukça iddialıyız.
Bunların dışında dekoratif malzeme olaraktan Dorelite çok ilgi görüyor. Bu ürünün aslında en küçük bir pazar korkusu yok. Şuan var gücümüzle seri üretim çalışmaları içersindeyiz. Öncelikli hedefimiz  bu. Çünkü siparişler inanılmaz boyutlara ulaştı. Ürünün farklı olması, bunun yanısıra kullanım açısından getirdiği özellikler, ayrıca da yeni bir icat olması kısa zamanda duyulmasını sağladı. Biz bu icatta, proljelerimizi  çok geniş tuttuk. Hatta icadımızı NASA’ya gönderip onlarla ortak bir çalışma yapmayı bile düşünüyoruz. Bu anlamda NASA ile temaslarımıza da başlattık.

TURKTICARET.Net: Nasıl bir fiyat politikası belirliyeceksiniz?
Ercan Başaran: Fiyat konusunu kendi aramuzda uzun uzun tartıştık. Hala da tartışmaya devam ediyoruz. Ama şunu söyleyebilirim; bu ürün, yani Dorelite bir Türk buluşu ve her vatandaşımız buna rahatlıkla ulaşabilecek. Ayrıca, bu sektörün devleri var. Fiyatımızı biraz daha insanların kafasında şekillendirmek gerekirse, bu devlerin ürettiği ürünlerin çoğundan ucuz olacak bizim ürünlerimiz. Kesinlikle pahalı bir fiyat uygulaması düşünmüyoruz.

TURKTICARET.Net: Dorelite ile sektörde bir ilki gerçekleştirdiniz. Buna başaracağınıza inanıyor muydunuz?
Ercan Başaran: Her şey bir hayalle başladı ve hayalle devam etti. Ben başarının sırrını buna bağlıyorum, hayal kurup arkasından koşacaksınız.  Biz, Baküs olarak bunu bilincindeydik ve kendimize bu anlamda çok güveniyorduk, mütevazılığı bir kenara bırakırsak...
Henüz bir buçuk yıllık olmamıza rağmen seramik ve bordur sektörüne kalite getirdik birçok ilki gerçekleştirdik. Bu referanslarımızın hepsi başarılı olabileceğimizin kanıtıdır. Ama hayallerimiz bitmiyor. Devamlı kendimizi yeniliyoruz. Şunu da belirtmek istiyorum, biz Baküs olarak bir başarı gerçekleştirmişsek bunda en önemli pay özveri ile çalışan personelimizin olmuştur. Gerektiğinde, sabahlara kadar çalışan ve şirketi için her fedakarlığı yapmaya hazır bir personelimiz var.

----------------

İşte, dünyanın ilk 'ışıklı seramiği'nin özellikleri

Baküs'ün, dünyada bir ilke imza atarak, ışık veren ilk seramiği üretti. 'Dorelite' adını taşıyan bu ürünün özellekleri şöyle...

*Işık veren ilk seramik

*Karanlıkta yol gösterme özelliği var

*Yüksek ısılara dayanıklı

*Işık enerjisinden başka bir enerjiye ihtiyaç duymadığı için eknomik

*Güvenlik levhalarında, dünya standartlarından 15 kat fazla süreyle ışık veriyor

*Yangın esnasında zararalı gaz çıkışı yok

*Kimyasal maddelerden zarar görmüyor

*Güneş ışınlarından etkilenmiyor

*Fosfordan 15 kat daha fazla süreyle, 10 kat daha bol ışık veriyor

*Radyoaktif veya toksik değil

----------------

'Girişimcilik hayal kurmakla başlar'

*Baküs'ün kurucusu Ercan Başaran, aslında bir bilgisayar mühendisi. Ama başından beri, geleceğe yönelik hedefleri arasında kendi işini kurmak hep ön planda oldu.

*Başaran, seramikle ilgili eğitimini İtalya’da aldı. Hatta oradaki fabrikalarında işi öğrenme uğruna aylarca bedava çalıştı. Aklında hep bu günlerin hayali vardı.

*"Bir şeyi hayalini kurmak ve bu hayal peşinde koşmak benim çalışma prensibim oldu ve bu günlere kadar geldik." diye hatırlıyor, yola ilk çıktığı günleri.

*En büyük amacı sektörle ilgili bir ilki gerçekleştirmek, denenmemişi denemekti. Ve bu hayali de gerçek oldu. Yeni çıkardıkları Dorelite markalı ürün, dünyada eşi bulunmayan bir Türk icadı...

http://www.turkticaret.net/business_center/haber.php?pid=74
« Son Düzenleme: 15.11.2006 21:59:52 Gönderen: Selim »

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Işık Veren Seramik bir Türk İcadı
« : 20.10.2006 01:12:29 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Ynt: Işık Veren Seramik bir Türk İcadı
« Yanıtla #1 : 20.10.2006 01:53:21 »
Konu oldukça etkileyici özellikle son pragraflarda okuduğunuz azim bizler için bir emel olmalı. Synı haberin başka bir yorumunu da ben ekleyeyim.

DEPREM, ENKAZ ALTINDA KALAN ÜRETİM MÜDÜRÜNE YENİ BİR ÜRÜN TASARLATTI

Dünyanın ışık veren ilk seramiği Bursa'da üretildi. 17 Ağustos depremini Avcılar'da yaşayan ve enkaz altında kaldığında böyle bir eksikliği hissettiğini söyleyen Baküs A.Ş. Üretim Müdürü Hasan Erdoğan, 'Böyle bir üretim daha önce yapılsaydı, depremde ve 11 Eylül saldırısında daha az insan ölürdü' dedi.
17 Mayıs 2003 Cumartesi 12:04

FEHİM FERİK

BURSA - Dünyanın ışık veren ilk seramiği Bursa'da üretildi. 17 Ağustos depremini Avcılar'da yaşayan ve enkaz altında kaldığında böyle bir eksikliği hissettiğini söyleyen Baküs A.Ş. Üretim Müdürü Hasan Erdoğan, 'Böyle bir üretim daha önce yapılsaydı, depremde ve 11 Eylül saldırısında daha az insan ölürdü' dedi.

Bursa'nın tek seramik fabrikası Baküs, ışık veren seramik üretimiyle dünyada çapında bir ilke imza attı. Seramikten gelen ilk ışık anlamına gelen 'Dorelite' isimli ürün, geçtiğimiz hafta içinde İspanya'nın Valencia şehrinde yapılan Cevizama Yapı ve Dekorasyon Fuarı'nda 'yılın ürünü' seçildi. 17 Ağustos depreminde Avcılar'daki evinde enkaz altında kalan ve 'Seramiklerde ışık olsa, şimdi yolumu bulurdum' diye düşünen Erdğan, bu fikrini hayata geçirdi. Hasan Erdoğan, 'Bu seramikler karanlıkta yol göstererek felaketlerde can kurtaracak' diye konuştu.

'İLK TALEP ABD'DEN GELDİ'

11 Eylül saldırısını hatırlatan Erdoğan, 'Kulenin çöküşünden önce yayınlanan görüntülerden de anlaşıldığı üzere, çıkış yolu bulmak için panik halinde kaçışan bu insanlar böyle bir ürün olsaydı belki de kurtulacaklardı. Zaten bu ürüne ilk talep Amerikalılardan geldi' dedi.

Bin 200 dereceye dayanıklı olan, kimyasal maddelerden, sudan ve güneş ışınlarından etkilenmeyen Dorelite'in radyoaktif, toksik veya fosfor olmadığını vurgulayan Erdoğan, 'Aldığı ışık enerjisini 6 saat süreyle etrafa yayan seramik, reflektör özelliği de taşıyor. 200 metreden mor bir ışığı tanıyor. TÜBİTAK'a yaptırdığımız incelemede radyoaktif olmadığı belirlendi. Fosfordan 15 kat süreyle, 10 kat daha bol ışık veriyor. Bu konuda Japonlar geçtiğimiz yıllarda plastik üzerinde bunu yapmaya çalıştılar. Fakat bunun verdiği ışık bir saatle sınırlı kaldı. Bu ürünün taklit edilmemesi için Türkiye ve Avrupa'dan patentini aldık' şeklinde konuştu.

Erdoğan, seramiğin üzerine her türlü deseni de işleyebildiklerini belirtirken, talebe göre yangın esnasında zararlı gaz çıkışı, güvenlik tabelası, alarm ve diğer uyarıcı işaretlerin de üretimini yaptıklarını söyledi.

Amerika, İsrail, Romanya, Yunanistan ve Azerbaycan'a yılda 1 milyon seramik ihracatı yaptıklarını dile getiren Erdoğan, 2004 yılında bu üretimle hedeflerinin 3 milyona ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=84958
« Son Düzenleme: 20.10.2006 01:59:54 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı engnylmz

• 900 °C
  • Puanı: +6/-0
  • detaş beton
    • seramikciler
« Yanıtla #2 : 20.10.2006 02:26:42 »
dorelite ile ilgili ufak bir bilgi daha

Dorelite, radyoaktif değildir, hiçbir yabancı madde içermez, 850 C ısıya dayanıklıdır ve kullanım alanları başta bordür ve seramik olmak üzere oldukça geniştir. Ayrıca, her çeşit güvenlik ve ikaz levhalarında, kumaş, porselen, amblem, logo ve plastik ürünlerde rahatlıkla kullanılır. Suya dayanıklı olan Dorelite, gün ışığında kendi orijinal rengi olan mavi ya da yeşili korur, gece ise ışığını yansıtarak fosforlu yeşile veya maviye dönüşebilmektedir. İç ve dış mekanlarda özellikle gece parıldayarak çevreye yaydığı ışık sayesinde farklı bir ortam yaratan Dorelite'ı çok değişik ve ilginç alanlarda kullanılabilir.

Dorelite Nedir?

Seramikten gelen ilk ışıktır.
Karanlıkta yol gösterir.
Yüksek ısılara dayanıklıdır.
Işık enerjisinden başka bir enerji ihtiyacı olmadığı için çok ekonomiktir.
Dünya standartlarından ilk 10 dakika 30 kat, ilk 60 dakika 34 kat daha bol ışık verir.
Dünya standartlarından 15 kat daha fazla süreyle ışık verir.
Yangın esnasında zararlı gaz çıkışı yoktur.
Güvenlik levhaları sektöründe hayat kurtarır.
Temizlik ve hijyen bakımından güvenlidir.
Kimyasal maddelerden zarar görmez.
Güneş ışınlarından (U/V) etkilenmez.
Fosfordan 15 kat fazla süreyle, 10 kat daha bol ışık verir.
Sudan etkilenmez.
Doğaya zarar vermez.
Rayyoaktif ve toksik değildir.
10 yıl garantilidir.

« Yanıtla #2 : 20.10.2006 02:26:42 »

Çevrimdışı canki

• 900 °C
  • Puanı: +3/-0
« Yanıtla #3 : 20.10.2006 16:51:29 »
çanakkaledeki stajımda kalebodur argede kimyevi bir malzeme ile masse yapısına uyguluyarak transparan sırla desteklemeye çalıştığım ama sonucunun fiyaskoyla sonuçlandığı bir durum benim için :)
Seramik Mühendisi

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
« Yanıtla #4 : 22.10.2006 17:44:15 »
gerçekten de çok ilginç ve bir o kadar da güzel bir buluş. ben daha önceleri fosfor katkılı bir sır ile böyle bir şey yapıldığını duymuştum. demek ki sadece lafta kalmış ve dorelite ile bu hayata geçmiş.
bizlerin de böyle güzel işler yapması temennisiyle...

« Yanıtla #4 : 22.10.2006 17:44:15 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #5 : 23.10.2006 21:22:41 »
Arşivimi taradım ve geçmişte Dumlupınar Üniversitesinde yapılan bir araştırmayı buldum. Dökümanlar bölümüne ekliyorum... Fosforesans Seramikler

bkz. Seramik Dökümanları:

http://www.turkseramik.com/index.php?topic=250.0
« Son Düzenleme: 24.10.2006 23:31:41 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı constantine

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
« Yanıtla #6 : 25.10.2006 20:53:02 »
bugünlerde dumlupınar üniverstesinde gündemde olan iki konu var biri bu fosforlu seramik malzemeleri digeride sırlı kiremitler bunlar çok sevindirici haberler ve inşallah bu alanda güzel şeyler olur........

« Yanıtla #6 : 25.10.2006 20:53:02 »

Çevrimdışı gökhan

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #7 : 26.10.2006 14:59:16 »
d.p.ü de bu çalışmaya yer verdiği için hocalarımızı kutlarım.biz bunu iki yıl önce araştırmıştık.demek çalışmalara daha fazla eğilmişler.güzel haber bunlar bu tür araştırmaların okulumuzda olması kıvanç verici.çünkü bu malzeme karanlıkları ortadan bi nebze de olsa kaldıracak diye düşünüyorum.düşünsenize trafik levhalarını,şeritleri bunlarla yapsak nasıl olur sizce?? hadi şu maliyetleri aşağıya çekelim ;)

Çevrimdışı constantine

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #8 : 28.10.2006 16:22:13 »
d.p.ü de bu çalışmaya yer verdiği için hocalarımızı kutlarım.biz bunu iki yıl önce araştırmıştık.demek çalışmalara daha fazla eğilmişler.güzel haber bunlar bu tür araştırmaların okulumuzda olması kıvanç verici.çünkü bu malzeme karanlıkları ortadan bi nebze de olsa kaldıracak diye düşünüyorum.düşünsenize trafik levhalarını,şeritleri bunlarla yapsak nasıl olur sizce?? hadi şu maliyetleri aşağıya çekelim ;)
yanlış anladınız okulda bu konu üzerine çalışma yapılmıyo malesef sedece bu gelişmeler üzerine yorumlar yapılıyo suan inşallah ilerde araştırmalarda yapılır..........

« Yanıtla #8 : 28.10.2006 16:22:13 »

Çevrimdışı okay

• 900 °C
  • Puanı: +1/-0
  • seramik mühendisi
« Yanıtla #9 : 12.11.2006 02:54:10 »
Anadolu üniversitesinde bulunan ve hazırlan bir proje oldugunu hatta patent alınacak olduğunu biliyorum, ışık vern seram an.üniv. de borlu sır elde edilerek üretildigini biliyorum... en son gelişme ne oldu bilen olursa bana yazsın...
Özüme bir gün elbet döneceğim...

Çevrimdışı kızıl

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #10 : 15.11.2006 22:59:12 »
Gerçekten böle bir başarıya imza atılmış olması heleki bi türk olarak ebi cok duygulandırdı ve gururlandırdı. Umarım basarılarınız daha hızlı bir sekilde devam eder.

« Yanıtla #10 : 15.11.2006 22:59:12 »

Çevrimdışı İsmailtrkr

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #11 : 16.11.2006 22:08:44 »
Örnek alıncak bir girişimcilk öyküsü...
Öncelikle,bir türk iş adamının hayaline sıkıca sarılarak,bütün zorluklara rağmen geldiği nokta,ibret alınacak bir durum.Seramik sektörü içinse bir devrim.Dünyayı sarsacak Dorelite hem güvenlik alanında hem de sanatsal anlamda birçok kullanım yeri olan geniş kapsamlı bir seramik ürünü.Ne diyelim darısı başımıza  ;)