Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9450
  • Toplam Konu: 1879
  • Bugün Online: 24
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 16
Toplam: 16

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: TAŞ ÇİNİ ASTARINDA VE SIRRINDA KALAY OKSİT KULLANIMI  (Okunma sayısı 10675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YAKUP

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
MERHABA
SORUM SN REFİK BEYE VE ÇİNİ İLE İLGİLENEN ARKADAŞLARDAN BU KONUDA BİLGİSİ OLANLARA
ARAŞTIRMALARIM VE BU KONUDA ÇALIŞAN USTALARA DANIŞMALARIM NETİCESİNDE ASTAR VE SIR TABAKASINDA KALAY OKSİT KULLANILIRMIŞ BUNUN ORANI NE OLMALI VE ÖZELLİKLE SIRDA NASIL KULLANILMALI .SORDUĞUM BİR ARKADAŞ  SIRRIN İÇİNE KARIŞTIR DEDİ BİR USTAMIZDA  800 DERECEDEN SONRA ÜST BACADAN BU ÜRÜN FIRIN İÇİNE ATILIR DEDİ.AKLIM KARIŞTI ÇÜNKÜ.KİTAPLARDA KALAY OKSİTİN ÖRTÜCÜ OLDUĞU YAZIYORDU.BİRDE BU KALAYIN  KALAY 4 OKSİT VE KALAY İKİ OKSİTİ VARMIŞ HANGİSİNİ KULLANMALIYIM.PAHALI BİR MALZEME ÇÜNKÜ.
İKİNCİ SORUMDA KIRMIZI BOYA YAPIMINDA DEMİR SÜLFAT NASIL KULLANILIR (FAİK KIRIMLIYLA YAPILAN BİR RÖPÖRTAJDA YAZIYORDU)BUGÜN YAŞIYAN BİR TALEBESİNE SORDUM BİLMİYORUM KÜTAHYAYA SOR DEDİ :)BENDE ÖZELLİKLE REFİK BEYE SORUYORUM .ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA.

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
Ynt: TAŞ ÇİNİ ASTARINDA VE SIRRINDA KALAY OKSİT KULLANIMI
« Yanıtla #1 : 31.03.2010 13:47:58 »
Kullanılan kalay 2 oksittir sır içerisinde %1,5 civarında kullanılır.Kullanılmasındaki amaç sırın kristallenmesini engellemektir.Bunun yerine alüminada kullanabilirsiniz.Astarda yüksek oranda kullanabilirsiniz.Demir sülfatla direk kırmızı boya yapılmaz demir sülfat kavrularak demir oksite çevrilir ondan sonra boya bileşimine katılır.Kalay oksit bacadan atılarak kullanılmaz.

Çevrimdışı aziz_cokcetin

• 500 °C
  • **
« Yanıtla #2 : 31.03.2010 22:40:26 »
üstadın açıklamasına ek olarak söyliyeyim demir sülfat, demir oksite göre çok çok ucuzdur.zirai ilaç satan yerlerde şibilik diye bulabilirsiniz.
alaylı ve mektepli

« Yanıtla #2 : 31.03.2010 22:40:26 »

Çevrimdışı YAKUP

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #3 : 01.04.2010 09:29:46 »
Refik bey ve aziz bey  değerli katkılarınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı oeserr

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #4 : 04.05.2010 06:03:42 »
peki kalay oksitin ürüne kazandırdığı nedir?saygılar

« Yanıtla #4 : 04.05.2010 06:03:42 »

Çevrimdışı YAKUP

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #5 : 04.05.2010 11:10:54 »
merhaba konuyu ben açtığım için yazıyorum yoksa sayın Refik bey daha doyurucu bilgiler vericektir size.  nacizane kitaplarda okuduğum(ATEŞ ARICASOYUN SERAMİK TEKNOLOJİSİ)ve Refik beyin bana bıkmadan usanmadan  verdiği cevaplarda görüceksinizki kalay oksit astarda örtücü bir beyazlık veriyor herhalde kilin içindeki demirden dolayı gelen pembeleşmeyi kapatıyor.sırda ise iznik çinisinde hafif tatlı bir matlık veriyor ve kalay taneleri sırda  yüzüyor gibi duruyormuş. birde sırra elastiklik katıp sır çatlaklarını önlüyormuş.ben astarı yaptım akıtma şeklinde uyguladım çok güzel bağlandı masseye kaymak gibi bir beyazlık oldu ama kuarslar pek bağlanmadı birbirlerine dağılıyorlar elde ufalanıyorlar herhalde cam tozu ve kil az geldi denemeye devam edeceğim.pişirimi 900 da yaptım.astar da  %80 esan pudra kuars %10 cam tozu % 10 da mikronize mihaliç kili kullandım % 1 de kalay oksit kattım.şimdilik bu kadar iyi günler

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #6 : 06.05.2010 22:19:35 »
Astarda kullandığınız kuarsı biraz azaltıp cam yerinede daha kolay eriyen çini sırı kullanmanızı öneririm.Sır oranıda %20 veye üzeri olmalı.

« Yanıtla #6 : 06.05.2010 22:19:35 »

Çevrimdışı YAKUP

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #7 : 08.05.2010 14:14:36 »
merhaba
tamam Refik bey önerinizi uyguluyacağım.yalnız benim şöyle bir sıkıntım var.işletme sahibi değilim ve şu an değirmen sahibi olamadığım için sırı direkt hazır şu anda kütahyada kullanılan sır olarak kullanıcam,bunun bir mahsuru olurma tanecik boyutları farklı olacağı için  kuarsın sırrın ve mikronize kilin ?ben geçen sefer deneme boyutları olduğu için hepsini iki mermerin arasında el gücümle yorulana kadar karıştırmıştım:)şimdiden teşekkürler cevabınız için

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #8 : 09.05.2010 20:45:03 »
Arkadaşım taşçini için malzeme üreten bir kuruluş olmadığı için hepimiz sizin yaptığınız şekilde aynı zorluklarla boğuşuyoruz.Kısacası özel malzemeler bulamayacağımıza göre bulabildiklerimizle birşeyler yapmaya çalışıyoruz.Size tavsiyem mükemmeli aramaktan ziyade,mevcutlarla ne yapabileceğinize yoğunlaşmanız.

« Yanıtla #8 : 09.05.2010 20:45:03 »

Çevrimdışı oeserr

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #9 : 10.05.2010 05:50:04 »
cevap için teşekkürler..

Çevrimdışı YAKUP

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #10 : 10.05.2010 09:50:10 »
merhaba
evet haklısınız.tamam sırça yapımı yazıyor kitaplarda ve ayrı bir sırça fırını lazımmış ,değirmen de alabilirim taksitle ama evin bahçesinde yapıyorum bunları değirmenin  içindeki bilyaların çıkaracağı sesten herhalde komşular pek hoşlanmıyacaklardır.benim size sorum şu bu harkortun ürkütme deneyi var bu deneyi  malzeme komple desenlendikten sırlandıktan ve piştikten sonramı yapmalıyım yoksa şimdiki aşamada önce bir astar pişirimi yaptıktan sonra mı yapmalıyım.yaptığım işin ne kadar süre dayanıklı olacağını görmek istiyorumda.saygılar

« Yanıtla #10 : 10.05.2010 09:50:10 »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #11 : 12.05.2010 11:06:06 »
Yakup bey taşçini çok yüksek kuars içerdiği için harkort testi taşçiniye uygun değildir.Bence otoklav testi uygulamalısınız.Kuarsın anormal genleşme grafiği nedeniyle bu test sonucu sırınızın sağlam kalması çok zor.

Çevrimdışı YAKUP

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #12 : 13.05.2010 09:53:48 »
merhaba
Refik bey teşekkürler.ben bu konuya uzak olduğum için teknik anlamda .otoklav testini  okudum.seramik karolara yapılır diyor belli basınçlar verilirmiş benim teknik imkanım yok eğer kabul ederse sayın Selim beyin okulunda bu imkan varsa ona yollıyacağım tam anlamıyla bir kaç ürün çıkarttığımda  birde şu yazıyordu  kurşun oranı yüksek  sırlarda sonuç vermez bu test diye bu nedemek ?yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

« Yanıtla #12 : 13.05.2010 09:53:48 »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #13 : 15.05.2010 15:35:07 »
Şahsen benim kurşun oranı yüksek sırlara otoklav testi uygulanamadığı konusunda bir bilgim yok.Şunu belirteyim ki aslında taşçini sırının sağlam kalması biraz mucizevidir,çünkü massenin genleşmesi o kadar fazladır ki üzerindeki sır herzaman büyük bir basınç altındadır.Ne var ki bünyenin ve astarın ileri derecede sinterleşmiş olması sebebiyle üç katman ayrılamaz bir bütünlük oluştururlar.İşte bu sayede sır sağlam kalabilir.Tabii ki bunda sırların basma dayanımlarının çekme dayanımlarına göre birkaç kat daha fazla olmasınında büyük bir etkisi var.Zaten taşçini sırı çatlarsa çatlakların kesitleri malzemenin yüzeyine dikaçı yapar konumda olmaz yataya doğru hayli açılı olur.Bu taşçini sır çatlaklarının keskin ve net çizgiler şeklinde olmayıp sanki üzerinde salyangoz yürümüş gibi geniş ve parıltılı görünmelerine sebep olur.Yani sırın dayanımını aşan basınçlarda verev çatlaklar oluşturur.

Çevrimdışı YAKUP

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #14 : 18.05.2010 10:02:41 »
Refik bey teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

« Yanıtla #14 : 18.05.2010 10:02:41 »