Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Alternatif üretim metotlarıyla ilgilenen varmı?  (Okunma sayısı 4679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • Puanı: +0/-0
  • İşte öyle
 Sevgili arkadaşlar seramik çamurlarının bilinen üretim ve şekillendirme teknikleri dışında denemeler yapan dostlarla sohbet edip bilgi paylaşımında bulunmak dileğindeyim.Mesela sentetik reçineleri ön bağlayıcı olarak kullanıp şekillendirme yapmak gibi.Ben şahsen poliüretan reçine ve süperbeyaz portland çimentosunu kullanarak bazı denemeler yaptım ve olumlu sonuçlar elde ettim.Merak duyan arkadaşlarla sohbet etmek isterim.İlgilenenleri bekliyorum.

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

Çevrimdışı ceracom

• 25 °C
  • *
Ynt: Alternatif üretim metotlarıyla ilgilenen varmı?
« Yanıtla #1 : 07.07.2009 16:00:59 »
İleri teknloji seramik tozlarının plastiklik özelliği olmamasından kaynaklı, şekillendirmede kolaylık sağlamak için bağlayıcı özelliği olan reçine wax mum gibi organik bileşikler ile karıştırılarak şekillendirme prosesinde zaten kullanılıyor. Sinterleme esnasında organikler yanarak uzaklaştığında sinterlemek istediğimiz toz istediğimiz şekilde sinterlenmiş oluyor.

Siz malzeme portföyünü genişletebilirsiniz. Ama bildiğim kadarıyla nişastanın bile bağlayıcı özelliği olduğundan sır içine katılmış. Kısacası organik olsun plastikliği olsun ...yada inorganik bile olsa sinterleme esnasında kalıntı bırakmayacak malzeme olsun ..yeter. Denemelerinizi ve sonuçlarını isterseniz paylaşabilirsiniz.  İyi günler.

« Yanıtla #1 : 07.07.2009 16:00:59 »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #2 : 13.07.2009 12:55:19 »
Arkadaşım bağlayıcının kalıntı bırakıp bırakmamasından ziyade kalan malzemenin bizim için sorun olup olmaması.Beyaz çimento seramik bünyede kalıyor fakat zaten bizim massemiz kalklı akçini olduğu için problem yok.Çünki kaln bakiye kalsiyum,alüminyum ve silisyumun oksitleri.

« Yanıtla #2 : 13.07.2009 12:55:19 »

Çevrimdışı Cristobalite

• 1200 °C
  • Puanı: +10/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #3 : 15.07.2009 13:50:18 »
Arkadaşım bağlayıcının kalıntı bırakıp bırakmamasından ziyade kalan malzemenin bizim için sorun olup olmaması.Beyaz çimento seramik bünyede kalıyor fakat zaten bizim massemiz kalklı akçini olduğu için problem yok.Çünki kaln bakiye kalsiyum,alüminyum ve silisyumun oksitleri.

Refik Bey, kalsiyumun seramik bünyede kalması açıkcası büyük problem oluşturur (Herhangi bir oksit ile bağlanmadı ise). Kalsiyum yapısı gereği, ortamda ki nemden dahi etkilenerek su ile bağ oluşturup hacimce genleşme yapma özelliğine sahiptir. Bu problem cam faz oranı yüksek olmayan ürünlerde yüzeyde atmalara sebebiyet verebilir. Bu problem ilk 1-2 hafta içerisinde gerçekleşmez. Zamana yayılır. Birinci kalite tabir edilen bir üründen dahi bir süre sonra müşteriden sır-bünye atması şikayetleri alabilirsiniz. Bu nedenle denemizin, Ar-Ge denemesi şeklinde kalmasını tavsiye ederim.

« Yanıtla #3 : 15.07.2009 13:50:18 »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #4 : 17.07.2009 13:44:45 »
Sevgili kristobalit söylediklerinize kısmen katılıyorum.Benim söylediğim katkı zaten süper beyaz çimento ve yapısında serbest kalsiyum oksit yok alüminyum silikatlar ve kalsiyum silikatlardan ibaret. Ayrıca söylediğiniz problemlerin oluşması için çamurdaki kalsiyumun iri taneli olması gerekir.Yeterince ince öğütülmüş ve homojen dağıtılmış kalsiyum aşırı oranlarda değilse pişme sonrası massede serbest olarak kalamaz asidik veya amorf fazlara bağlanacaktır.Ben çiniciyim ve bizim bu gün için kullanılan bünyemizde çok yüksek oranda tebeşirden ve dolomitten gelen kalsiyum var.Evet zaman içerisinde sır hatasına yol açıyor fakat bu hata sır atması değil, nemden dolayı büyüme gösteren bünye üzerinde uzama şansı olmayan sır çatlıyor ve yöresel dilde şatlar dediğimizolay gerşekleşiyor.İlginize çok teşekkür ederim.

« Yanıtla #4 : 17.07.2009 13:44:45 »

Çevrimdışı oktahedral

• 500 °C
  • **
« Yanıtla #5 : 24.07.2009 16:13:30 »
Sevgili arkadaşlar seramik çamurlarının bilinen üretim ve şekillendirme teknikleri dışında denemeler yapan dostlarla sohbet edip bilgi paylaşımında bulunmak dileğindeyim.Mesela sentetik reçineleri ön bağlayıcı olarak kullanıp şekillendirme yapmak gibi.Ben şahsen poliüretan reçine ve süperbeyaz portland çimentosunu kullanarak bazı denemeler yaptım ve olumlu sonuçlar elde ettim.Merak duyan arkadaşlarla sohbet etmek isterim.İlgilenenleri bekliyorum.
Refik bey bu denemelerinizde hedefiniz neydi (kuru mukavemet, beyazlık , düşük sıcaklıkta sinterleme  , yüksek plastiklik,kil kullanımını azaltma v.s.).Beyaz çimentolu denemenizde  1100 derece civarında çalıştıysanız renk üzerine etkisini paylaşabilirmisiniz.
« Son Düzenleme: 24.07.2009 16:20:52 Gönderen: oktahedral »

« Yanıtla #5 : 24.07.2009 16:13:30 »

Çevrimdışı okay

• 900 °C
  • Puanı: +1/-0
  • seramik mühendisi
« Yanıtla #6 : 27.07.2009 10:25:51 »
refik bey beyaz çimento ile deneme yaptım demişsiniz, çimentonun donmasını sağlayacak olan suyu nasıl verdiniz fırına giren çimentolu numune nasıl olduda çatlama göstermedi ki bu işi yapmak için numuneyi buhar ile pişirmek gerekir bunun içinde otoklavlama işlemi gerekmektedir. yaptığınız denemeyi biraz açarsanız bizlerde bu konuda bilgi sahibi oluruz.
saygıllarımla...
Özüme bir gün elbet döneceğim...

« Yanıtla #6 : 27.07.2009 10:25:51 »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #7 : 27.07.2009 11:44:41 »
Beyaz çimento kullanmaktaki amacım plakalar ve silikon kalıpta dolu döküm yapabilmekti.Çimento ilk bağlayıcılığı sağlıyordu pişince bağlanmasınıda cam tozu katarak sağladım ve bisküvi pişirimini 800 c sırlı pişirimi çini sırçası ile 920 c de yaptım sırda kristallenmeden ve massenin sırı emmesinden dolayı problem yaşadım fakat sıra %1.5 kadar kaolen ilave ederek kristallenmeyi önledim.Emme sorununuda sırı kalın çekip daha hızlı pişirerek çözdüm.1100 c denemedim fakat renk sorunu yaratacağınıda hiç sanmıyorum.Çimento zaten 1600 c veya biraz üzerinde pişmiş bir madde.Eğer bir renk problemi olursa bunun diğer bileşenlerden kaynaklanacağı düşünülmeli.Çimentolu ürünün çatlamaması için harmanınıza % 2 civarında kil girmenizi öneririm.Pişirim içinde parçaların çok kuru olması gerekmiyor.Ben 40x40 cm parçalarda pek sorun yaşamadım.Sadece cam katkısından dolayı düz formlu ürünlerin düz bir plaka üzerinde pişirilmesi gerekiyor aksi takdirde formlar yamuluyor.

« Yanıtla #7 : 27.07.2009 11:44:41 »

Çevrimdışı okay

• 900 °C
  • Puanı: +1/-0
  • seramik mühendisi
« Yanıtla #8 : 28.07.2009 10:47:10 »
refik bey çatlamamasının nedeni üzerinde her hangi bir baskı olmamasındandır ürününüz serbest olduğundan rahatlıkla genleşir veya büzülür eger üzerinde baska bir numune koyarsanız ağırlığından dolayı genleşemeyecek ve en zayıf noktasından çatlama yapacaktır. 800-920 c çimento susuz kalır gerekli olan suyu vermezseniz kırlganlığı artacaktır. anladığım kadarı ile ürününüz camsı yapıdadır. bu ürünü ne için kullanacaksınız ki, ben fibercement üretim firmasında çalışıyorum hafif beton levha üretim tesisidir. 
Özüme bir gün elbet döneceğim...

« Yanıtla #8 : 28.07.2009 10:47:10 »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #9 : 29.07.2009 10:47:42 »
Okay bey ürünün içerisine cam tozu kattığımı ve pişme sonrası bağlanmayı bununla sağladığımı yazmıştım.Bu çalışmayı sıraltı dekorlu duvar plakaları gerçekleştirmek amacıyla yapmıştım.Harmana kattığım kilin amacı hidrolik olarak bağlanırken rötre nedeniyle oluşabilecek çatlamaları önlemek yani çok az olan kilin bağlayıcılığından yararlanmak değil.Ayrıca büyük parçaları genleşmeler ve çekmeler yönünde rahatlatmak için parçanın altına az miktarda kuars serpiyorum. Bu şekilde üretilen mamuller iç mimaride kullanılabilir nitelikte fakat yüksek poroziteleri nedeniyle su emmeleri yüksek ve açık hava şartlarında don dan etkilenerek parçalanırlar.

« Yanıtla #9 : 29.07.2009 10:47:42 »