Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
 • Toplam İleti: 9450
 • Toplam Konu: 1879
 • Bugün Online: 17
 • En Çok Online: 1235
 • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 13
Toplam: 13

Seramik Dergisi

14. YaşındaTürk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Miro’nun büyülü ´aynası’  (Okunma sayısı 2192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aventurin

 • 500 °C
 • **
 • İleti: 51
 • Puanı: +0/-0
 • Cinsiyet: Bayan
  • Deviantart
Miro’nun büyülü ´aynası’
« : 29.05.2008 19:18:26 »

Şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren sanatçı´ tanımlaması yapılan efsanevi Joan Miro´nun eserleri Pera Müzesi


’Şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren sanatçı’ tanımlaması yapılan efsanevi Joan Miro’nun eserleri Pera Müzesi’nde. Burhan Doğançay ve Jacques Villegle’nin eserlerinden oluşan sergi de müzede görülebilir...
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi tarafından düzenlenen Joan Miro sergisi ile Burhan Doğançay ve Jacques Villegle’nin eserlerinden oluşan “Kolaj Dekolaj”ın basın toplantısı dün Pera müzesi’nde yapıldı.
Toplantıya Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, Miro sergisi küratörü Yoyo Maeght ve “Kolaj-Dekolaj” sergisinin küratörü Philippe Piguet katıldılar.
Açılış konuşmasında  Pera Müzesi’nin aynı anda iki renkli sergiye ev sahipliği yaptığını söyleyen Birol, 120 yapıtın yer aldığı Miro sergisinde, renk ve biçim cümbüşü baskılar, resimler ve heykellerle çağımız sanatının öncü ustalarından birini tanıma fırsatı bulacağımızı ifade etti.  Maeght ise, kendisi de tıpkı Miro gibi Maeght galerisinin sanatçılarından olan Selma Gürbüz ile Pera Müzesi’ni ziyaret ettiklerini ve Miro sergisini buraya getirme fikrinin bu ziyaret sırasında doğduğunu söyleyerek şöyle devam etti:
“İstanbul’un Miro için çok önemi var. Miro’nun sergide de görülebilecek ´İstanbul’da Defile’ adlı işi neredeyse Türk bayrağına bir övgüdür. Burada bir retrospektif yapmak istemedik. Daha çok Miro’nun yaratıcılığını, çok renkliliğini göstermek istedik. Bu sergiye, beyaz heykel gibi, daha önce hiçbir yere göndermediğimiz eserleri verdik.  Sergide yer alan bu eserlerle izleyicinin Miro’nun dünyasına girmesini sağlamaya çalıştık."
Sergi, Fransa’nın çağdaş sanat alanındaki ilk özel vakfı olan ve Joan Miro’nun çok yakın ilişkide olduğu Maeght ailesine ait  Maeght Vakfı’yla işbirliği içinde gerçekleştirildi. Dünya sanatının büyük ismi Joan Miro’nun (1893-1983)  sergisinde İspanyol sanatçının baskı, resim ve heykellerine yer veriliyor.
Genel olarak canlı renkler, çizgiler, daireler, çocuksu ve mizahi bir anlatım kullanan, resmin yanı sıra seramik, heykel ve gravür çalışmalarına da imza atan efsanevi sanatçı Miro’nun en önemli özelliklerinden biri de hiç kuşkusuz, döneminin edebiyatçılarıyla kurduğu sıkı ilişki.  Sanatçı; Char, Prévert, Eluard, Leiris gibi yazın ustalarına esin verdi, birçok yazarın yapıtlarını resimledi. Bu yüzden de Miro için  “şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren sanatçı” tanımlaması yapılıyor.  Hatta Prevert, birlikte çalıştığı Miro’yu şöyle anlatıyor  “Miroir Miro / Ayna Miro” adlı şiirinde:
“Bir ayna var Miro adında / kimi zaman o aynada üzüm bağları / ve şarapla dolu bir evren”.  Miro’nun edebiyatçılarla ortaklaşa yaptığı çalışmalar da sergide görülebiliyor.
31 Ağustos’a kadar izlenebilecek olan sergi kapsamında bugün saat 11.00’de serginin küratörü Maeght Ailesi’nin 3. kuşağından Yoyo Maeght, Pera Müzesi Oditoryumu’nda “Bir Dostluk Öyküsü: Joan Miro ve Maeght Ailesi” konulu bir konferans verecek.  Bu konferans, Joan Miro’yu tanımak ya da onun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Pera Müzesi (0212) 334 99 00

 
Kırmızı, Kızıl ve Siyah

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Miro’nun büyülü ´aynası’
« : 29.05.2008 19:18:26 »