Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9450
  • Toplam Konu: 1879
  • Bugün Online: 18
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 10
Toplam: 10

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: İznik Çinilerinde Renklendirme  (Okunma sayısı 16085 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oktahedral

• 500 °C
  • **
  • Puanı: +0/-0
Ynt: İznik Çinilerinde Renklendirme
« Yanıtla #30 : 10.06.2010 21:59:37 »
refik bey size birkaç sorum olacak;

karo formunda taş çiniyi tek pişirimle üretmemiz mümkün mü(dekor için gerekli mukavemetin sağlandığını varsayarak) ve 95 üzeri sio2 içeren bir taş çini bünyesinde kilden gelen sio2 hariç kuvarsı sinterleşmemiş ve bağlayıcı arasında  dolgu olarak düşünebilirmiyiz zira uygulanan sıcaklıklarda ancak kil tane boyutunda maddelerin  sinterleşebileceğini ya da sıvı fazda çözünebileceğini düşünmekteyim.

bu denli yüksek silika içeren bir bünyenin gözenek dona dayanım mukavemet su emme aşınma direnci gibi değerleri nedir yani estetik bir malzeme olmasının yanında teknik bir malzeme olarak özellikleri nedir ve sırsız olarak bisküviyi parlatma ile bu özellikleri geliştirilebilir mi(sertlik ve kimyasallara dayanım açısından).Son olarak da bu malzeme ile boyut hassasiyeti olan ürünler üretilebilir mi?

yardımlarınız için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 10.06.2010 22:16:49 Gönderen: oktahedral »

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

« Yanıtla #30 : 10.06.2010 21:59:37 »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #31 : 10.06.2010 22:31:14 »
Arkadaşım taşçininin şu andaki uygulamaları son derecede poröz malzemelerdir.O kadar ki üzerine çekilen sırçayıda çok büyük oranda bünyenin porlarına emerek sorarlar.Bu sebepten dolayı çok kalın olarak sırlanırlar.Tek pişirim yapılabilir fakat bu sır emmeyi dahada artırıcı bir faktör olur.Halihazırda teknik bir malzeme olarak üretilmiyor,sadece dekoratif amaçlı kullanılıyor.Porozitesi nedeniyle dona dayanımı yoktur.Gerçi bunu söylerken Osmanlının yaptığı eserlerin bazıları poröz oldukları halde mimari yapılarda yüzyıllardır sağlam kalabilmiş.Ben şahsen bunun mekanizmasını bilmiyorum.Boyut kararlılığına gelince evet seramiğin doğasının izin verdiği ölçüde boyut kararlılığı sağlanabilir.Benim kendi denemelerimde sırlı pişirim sonrası hemen,hemen sıfır su emme diyebileceğimiz dona ve dış etkilere çok dayanıklı bazı ürünler elde ettim fakat taşçininin bilinen formlarının biraz dışında.Yani astarsız kullanılabilen ve boyutları denetlenebilen terkiplerde elde edilebiliyor.

Çevrimdışı oktahedral

• 500 °C
  • **
« Yanıtla #32 : 10.06.2010 23:03:33 »
cevaplarınız için teşekkür ederim fırsat bulduğumda bir çalışma yapmayı düünüyorum sonuçlarını sizlerle paylaşırım iyi çalışmalar dilerim.

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

« Yanıtla #32 : 10.06.2010 23:03:33 »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #33 : 11.06.2010 00:49:06 »
Başarılar dilerim.