Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: KARBON NANO TÜPLER  (Okunma sayısı 1701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı molykote656

  • 25 °C
  • *
  • İleti: 15
  • Puanı: +0/-0
  • Cinsiyet: Bay
KARBON NANO TÜPLER
« : 12.01.2008 14:57:51 »
RÜYALARIN HAMMADDESİ

Nanotüpler çelikten daha serttir ve plastik kadar esnektir. Enerjiyi şimdiye kadar keşfedilen tüm maddelere göre daha iyi iletirler ve metan gazı gibi, bilinen maddelerden yapılırlar.

Soru şu; verdikleri söz hayata geçirilebilecek mi?

Kısa süre önce, karbon nanotüpleri (yapılarından ötürü olağandışı davranışlar gösteren ince karbon atomları) birçok endüstri de devrim yaratacak bir malzeme olarak sunuldu.
<more>

Basit duvarlı nanotüpler, polimerlerin yapısına girerek arabalardaki plastik parçaları güçlendirmekte ve normalde yalıtkan olan maddeleri iletken hale getirmekte kullanılmaya başlandı. Radarı saptıran boyalar yakın bir gelecekte kullanılmaya başlanacak. Bilgisayar ve televizyon üreticileri iki yıl içinde ekran maliyetini düşürmekte kullanacaklar.

Plastik şirketlerinden yarı iletken şirketlerine kadar gelişmiş malzemeler ile uğraşan tüm şirketlerin karbon nanotüpleri kullanacakları öne sürülmektedir.

10 Yıl içinde işlemcileri ve bellekleri oluşturan transistörlerdeki silikonun yerini nanotüplerin alması planlanmaktadır. Fiber optiklerde ışığı taşımakta ve hücre içindeki ilaçlarda kullanılması düşünülmektedir.

Nanotüplerin seri üretimine başlanması ise yakın bir gelecekte mümkün görülmemektedir. Bu işle uğraşan bir şirket şu anda günde 1 ya da 2 gram üretebilmekte ve üretimini 2005 yılında 1000 grama çıkarabilmeyi düşünmektedir.

Bu uğraştırıcı işlem geniş kullanım için maliyetleri arttırmaktadır. Şu anki fiyat bir gram için 500 $ dır.

Araştırmacılar, şu anki üretim işlemlerinde yarı iletken elde etmek için silikon nanotel kullanmanın daha kolay ve ucuz olduğunda birleşmektedirler. Bunlar mükemmel değildir ama yongalara entegre etmek daha kolaydır.

Boyutları küçültmek;

Temel olarak, bir karbon nanotüpü tüpün içine girecek şekilde kıvrılmış karbon atomlarından oluşur. İki değişik biçimde bulunur. Tek duvarlı nanotüp, tek bükümlü karbonlar, çoklu duvar bir tüpün başka bir tüpün içinde olduğu yapı. Günümüzde araştırmalar tek duvarlı tüpler üstünde yoğunlaşmaktadır.

Tüplerin özellikleri 2 faktörden dolayı dikkat çekicidir. Birincisi onları tek boyutlu bir nesne durumuna getiren boyutları, ikincisi karbonun sıra dışı özellikleri.

Euclid bakış açısına göre dünyada tüm nesneler, nanotüpler dahil, 3 boyutludur. X ekseni yatay, Y ekseni düşey, Z ekseni derinlik boyutudur.

Bilim adamları bunun geçersiz olduğu durumlar göstermişlerdir. Örneğin, film negatifleri. Negatifler Z eksenine sahiptirler fakat bu kullanılmaz.

Tek boyutlu nanotüplerde yükseklik ve en yoktur. Bunun sonucu, elektronlar bir yörüngede hareket ederler. Malzemedeki yarıklarda, bozuk alanlarda dağılmaz ve kaybolmazlar.

Bu tek boyutluluk nanotüplerin, ısıyı şu ana kadar bilinen, elmas dahil, tüm malzemelere göre daha iyi iletmesini sağlar. Bunun sonucu evlerde ve enerji santralleri arasındaki enerjiyi iletmekte eşsiz bir yoldur. Fiber optiklerde de ışığı taşımakta benzersizdir.

Yongalarda, bugünkü silikon teknolojisine göre açık/kapalı konumlanmada daha etkilidir.

Tek boyutlu cisimler elde etmek için borda denendi fakat karbon üzerinde daha fazla çalışma yapıldı. (Bor ile yapılan çalışmalar başarılı olursa ülkemiz stratejik açıdan daha fazla önem kazanacaktır.)

Herkesin birleştiği bir nokta, nanotüplerde şu ana kadar karbon kullanılmaktaydı fakat yakın bir gelecekte başka maddeler (bor başta olmak üzere) karbonun yerini alabilir.

Televizyon üreticileri 2005 yılı için LCD ve plazma ekranlarında nanotüpleri kullanmanın yollarını arıyorlar. Geleneksel televizyonlarda, elektron tabancaları ekrandaki elektronlara ateş ediyorlar. Plazma ekranlarda elektron tabancasına gerek yok fakat üretim sırasında camın devrelerle donatılması gerekiyor, bu da maliyetleri çok arttırmaktadır.

Nanotüp ekranları LCD ekranlardan çok daha ince olacaktır ve üretimi ucuza mal olacaktır. Tüpler bir tür cam hamuruna hazırlanacak ve cama basılacaktır. Uzmanlık gerektirecek özel işlemler söz konusu değildir.

Bağlamak nanotüpleri çekici kılan başka bir özellikleridir. Karbon atomları birbirine sımsıkı bağlıdırlar ve sabit altıgenler oluştururlar. Nanotüpler ayrılan atomun yerine başka bir atom kaydırarak kendilerini onarırlar.

Silikonlar hataya karşı çok hassastırlar. Nanotüpler ise hataya karşı hoşgörülüdürler.

Bu büyük sıkıntıları önleyen çok güzel bir şeydir. Yonga üreticileri şimdi 3 milyar dolar yatırım yapıyorlar, 2007 yılında bu rakamın 7 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu yatırımdaki aslan payını devre çizen aletler almaktadır.

Kendini onaran, hatayı düzelten tüpler üretimdeki birçok makineyi işlevsiz hale getirecektir. Başka uygulamalarda bundan faydalanacaktır. Tek duvarlı nanotüpler, fiziksel eğme ve bükmeye inanılmaz derecede dayanıklıdır. 120 derecelik açıyla eğilmekte sonra hasarsız olarak eski durumuna gelmektedirler.

Bunlar aynı zamanda uzundurlar. Araştırmacılar 4 mikron uzunluğunda hatasız nanotüpler yaratmışlardır. Bu da ortalama bir silikon yongasının uzunluğunun yaklaşık 40 katıdır. Bazı küçük kusurları olana nanotüplerin uzunluğu 120 mikrona çıkabilmektedir.

Teorik olarak bu durum mühendislere uçaklardaki telin yerini daha sert ve daha hafif olan tüplerle değiştirme olanağı vermektedir.

Karbon, aynı zamanda farklı atomların anlık birleşmesine neden olan van der Waals kuvvetlerinin oluşmasında da kullanılır. van der Waals kuvvetlerinin yeni bellek yongalarında kullanılması düşünülmektedir. Böylece nanotüpler yeni bir alanda kullanılacaktır.

Faydaları sonsuz görünmekle birlikte, araştırmacılar bunun sınırlı olduğunu çünkü henüz seri üretime geçilemediğini söylemektedirler.

Günümüzde karbon nanotüpleri 2 şekilde yapılmaktadır. Birincisi lazer ile üretmek, ikincisi gaz yöntemini kullanmak yani erimiş yüzeydeki metan ya da karbondioksit gazına hidrokarbon püskürtmek yöntemidir.

Bozuklukları önlemek için IBM ve diğer araştırmacılar farklı yöntemler denemektedirler. Örneğin, silikon – karbon kristalleri yaptıktan sonra silikonu buharlaştırmak gibi. Fakat henüz bir çözüm bulunmuş değil.

Başka bir sorun, tüpün yüzeyindeki atomların altıgen yapılanmasının kontrol edilmesidir. Eğer karbon altıgenler tüpün yüzeyinde dik ve paralel çizgiler oluştururlarsa metal gibi davranırlar ve elektronikte kullanılamazlar. Eğer yuvarlak oluştururlarsa yarı iletken gibi davranırlar ve trasistörlerde kullanılabilirler. Ne yazık ki, bu yapılanmayı denetim altında tutmak henüz başarılamadı.

Bu karakteristikleri denetim altına almak için “seçici tohum” yöntemi denenmektedir. Tohum kontrol edilebilirse, nanotüpte kontrol edilebilir. Tohumun her şeyi kontrol ettiği kanıtlanmıştır.

Sonunda silikon nanotellere yönelme eğilimi başladı. Silikon nanotelleri SiH4 ile oluşur. Yani bir silikon atomu ve ona bağlı 4 hidrojen atomundan oluşur. Hidrojen atomu silikon atomunun tel halini almasını sağlar. Hedeflenen, bundan bellek üretmektir.

Her zamanki gibi bu teknik Bell Laboratuarlarında 1964 yılında bulundu.

Nanoteller, nanotüplerle aynı özellikleri göstermemesine rağmen, kullanımı daha kolay olduğu için tercih edilmektedir. Intel’den bir yetkili değişikliği görmemiz için uzun yıllar geçeceğini söylüyor.

Her şeye rağmen araştırmacılar nanotüplerin geleceği konusunda iyimserlikleri korumaktadırlar.

Slayt gösteri;

http://www.4shared.com/file/39506706/d367bd9a/CNTS.html
« Son Düzenleme: 02.03.2008 14:48:34 Gönderen: molykote656 »
૯२ąɱɿқçɿ