Kullanıcı Adı: Şifre:

Üye
İstatistikler
  • Toplam İleti: 9455
  • Toplam Konu: 1883
  • Bugün Online: 35
  • En Çok Online: 1235
  • (20.01.2020 20:07:34)
Çevrimiçi Üyeler
Kullanıcılar: 0
Misafirler: 14
Toplam: 14

Seramik Dergisi

14. Yaşında

Türk Seramik Sitesi
14. yaşında
1 Mayıs 2006

Son Konular

Gönderen Konu: Diferansiyel Termik Analiz(DTA) okuma..  (Okunma sayısı 12083 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ceramicist

• 900 °C
  • Puanı: +4/-0
  • Yük.Seramik Mühendisi - Güral Porselen
Diferansiyel Termik Analiz(DTA) okuma..
« : 02.07.2006 23:06:21 »
....
« Son Düzenleme: 16.05.2007 04:15:04 Gönderen: ceramicist »
************Ramazan Yılmaz************

TOPRAK ve ATEŞİN İLELEBET SÜRECEK AŞKINA   GELİN SAHİT OLALIM...

Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Diferansiyel Termik Analiz(DTA) okuma..
« : 02.07.2006 23:06:21 »

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Puanı: +5/-0
  • Seramik Y. Müh.
Ynt: Diferansiyel Termik Analiz(DTA) okuma..
« Yanıtla #1 : 22.07.2006 10:33:12 »
sevgili ramazan bey. ben kendi adıma konuşacak olursam daha önceden bir DTA eğrisi yorumlamadım ne anlama geldiği konusunda bir fikrim yok ve görüyorum ki bugüne kadar bir cevap yazılmamış. yani kimse bişey anlamıyor ya da cevap yazmak gibi bir ihtiyaç duyulmamış. senden ricam en azından bizlere bir fikir veya nasıl yorumlayacağımız hakkında bir bilgi verseniz. onu kullanarak belki bir şeyler yazılabilir.

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #2 : 22.07.2006 17:36:54 »
bu konuda Amethyst cevap verebilir sanırım. DTA onun ilgi alanı nede olsa

DTA analizi

« Yanıtla #2 : 22.07.2006 17:36:54 »

Çevrimdışı Amethyst

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +1/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #3 : 25.07.2006 00:12:14 »
Selam . Temel kuralları biraz hatırla istersen ilk önce. DTA'nın seramik mühendisliğinde ne kadar önemli olduğunu, ne kadar çok bilgi sunduğunu sanırım anlatmaya gerek yok. Cevabı hemen yazmak istemiyorum. Biraz zorlarsan bak neler olduğunu göreceksin. Saçma sapan olduğunu düşünsen de fikirlerini yaz. Bir ipucu vereyim. İlk olarak bir düşünme yöntemi geliştirebilmen için sıcaklıkla meydana gelen reaksiyonları bir sırala bakalım. Mutlaka yavaş yavaş da olsa çözeceksin.
« Son Düzenleme: 01.12.2006 20:40:25 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Seramik Y. Müh.
« Yanıtla #4 : 25.07.2006 20:41:45 »
faz dönüşümleri ile alakalı olduğunu ve bu faz dönüşümlerle boyutsal değişimlerin okunduğunu biliyorum. asağıdaki çizgi bize sıcaklığı gösteriyor. çizginin geri dönmesi bize soğumayı gösteriyor. ayrıntıları yazmak isterim ama ne yazacağımı bilmiyorum. olmazsa bize ne işe yarayacağı hakkında bişeyler yazayım. tabiki bunlar benim yorumlarım. pişirme sürecinde malzememizin sıcaklıklara göre faz ve boyutsal değişimlerini öğrenerek, dönüşüm sıcaklıklarında pişirme sürelerini ayarlamamıza yarar.

biraz karışık yazdım farkındayım. kusura bakmayın. işlerim var aceleyle yazdım. yanlışlarımı lütfen düzeltin.

« Yanıtla #4 : 25.07.2006 20:41:45 »

Çevrimdışı Amethyst

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +1/-0
  • Seramik Mühendisi
« Yanıtla #5 : 27.07.2006 22:11:35 »
Temel bir hatayı düzetlmek isterim. DTA (Diferansiyel Termal Analiz) metodunda genleşme ve büzüşme değil, ağırlık kaybı ve termal işlem sırasında oluşan sıcaklık ve buna bağlı olarak da enerji değişimleri (ekzotermik - endotermik reaksiyonlar sonucu) sözkonusudur. Ekzotermik (ısı veren) reaksiyonlar tabii olarak ortama bir miktar enerji verecektir. Bu da, düz bir sıfır çizgisi düşünürsek, yukarıya doğru bir pik olarak (tabi bu softwaredeki seçiminize göre, ben yukarı seçmişim) karşımıza çıkacaktır. Şayet reaksiyon Endotermik (ısı alan) bir reaksyonsa bu da ortamdan enerji alacağından dolayı pik aşağı doğru bir seyir izleyecektir. Bu piklerin alanlarının hesaplanması bize ortama verilen ve alınan enerji miktarlarını verecektir. Daha sonra geniş bir zamanda bu alanların nasıl hesaplanacağı ve çevrimleri ile ilgili bilgileri de bir makale halinde yazmaya çalışacağım.
Tüm bu reaksiyon enerjileri hesaplanarak pişirim işlemi için gereken enerji miktarını hesaplayabiliriz. Eğer pişirimi gerçekleştirmek için reçete içerisine enerji verici maddeler koyuyorsak, bunun vereceği enerji miktarını, yeterli olup olmayacağını, olabilecek pişirme hatalarını önceden görebiliriz. O yüzden DTA bizim için gerçekten önemli.
Temel olarak ısı verici reaksiyonları sıralamaya çalışalım
1) Organiklerin Yanması
2) Bazı Faz Dönüşümleri
3) Dekarbonizasyon Reaksiyonları
Isı Alan reaksiyonlar
1) Kuruma Reaksiyonları
2) Kristal Suyu Uzaklaşması

Şimdilik bu kadar. Bu reaksiyonların oluşum sıcaklıklarını bir düşünün. Hangi sıcaklık aralığında gerçekleşiyor bunlar. Sonra tekrar devam edelim. Biraz çaba harcayalım ki, öğrendiklerimiz kalıcı olsun. Saçma sapan da olsa düşündüklerinizi yazın lütfen.

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #6 : 08.08.2006 00:15:15 »
Evet DTA ile ilgili bildiklerinizi paylaşmanızı isteriz.
Nedir Bu Difransiyek Termal Analiz sorusuna cevap verilebilir belki ama nasıl yorumlanır. Püf noktaları nelerdir.? Bilmeyenler için çok faydalı olacaktır eminim.

« Yanıtla #6 : 08.08.2006 00:15:15 »

Çevrimdışı Ali İmaretli

• Genel Moderatör
  • Seramik Y. Müh.
« Yanıtla #7 : 08.08.2006 20:17:49 »
evet, bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bizlere birşeyler yazarlarsa çok minnettar oluruz.

Çevrimdışı vlknkocak

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
« Yanıtla #8 : 23.09.2006 18:05:17 »
kendim bir tane DTA grafiği hazırlayıp buraya ekleyeceğim ve yorumunu yapacağım sanırım böyle daha verimli olur.

« Yanıtla #8 : 23.09.2006 18:05:17 »

Çevrimdışı vlknkocak

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #9 : 23.09.2006 18:44:25 »
benim bilgilerime göre: 100 C'de fiziksel su kaybı gözlenir(endotermik reaksiyon)
                                     350 C'de organiklerin oksidasyonu (ekzotermik reaksiyon)
                                     573 C'de alfa beta Quatz dönüşümü mullite(exo)
                                     650 C'de kristal suyun uzaklaşması(endotermik reak.)
                                     850 C'de son kil yapısının dağılımı decomposition(endo)
                                     950 C'de yeniden kristtallenme(exo) meydana gelir.sıcaklıklar yaklaşık olarak verilmiştir.bu bilgilerime dayanarak yukarıda verilen grafikte DTA verisine göre 430 C'de bir ekzotermik reaksiyon gerçekleşmiştir.bu organiklerin oksidasyonu olabilir.yaklaşık 600 C'de de bir endothermic reaksiyon gözlemlemekteyiz buda kristal suyun uzaklaşması olabilir.

Çevrimdışı vlknkocak

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #10 : 23.09.2006 19:04:46 »
Sevgili Ramazan Bey,
 Biz derlerimizi ingilizce gördüğümüz için bu ana kadar veri paylaşımı yapamadım ama eğer siz uygun görürseniz ingilizce notlarımı ve birikimimi paylaşabilirim.daha önceden malzemelerin karakterizasyon teknikleri laboratuvar dersi için hazırladığım ısıl analiz raporlarım var ve orada tg,dta,tga,dilatometry,tma gibi karakterizasyon teknikleri var.bunları sitenizin kaynak döküman bölümüne gönderebilirim.cevabınızı bekliyorum.
 iyi çalışmalar. ;)

« Yanıtla #10 : 23.09.2006 19:04:46 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #11 : 23.09.2006 19:32:32 »
Volkan Bey
Bu sitenin kuruluş amacı olarak bütün kaynakları kullanabiliriz. Bildiginiz gibi malzeme ve seramik konusunda Türkçe kaynak sıkıntısı ceken arkadaşlara İngilizcenin şart oldugunu belirtiyoruz. HEr türlü katkınız bu tür bir organizasyonun gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Çevrimdışı ceracom

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #12 : 01.12.2006 11:30:20 »
grafikte unutulan  bir reaksiyonda 1000 derecede meydana gelen soğuma öncesi kristalleşmenin gerçekleştiği  ekzo. pik

« Yanıtla #12 : 01.12.2006 11:30:20 »

Çevrimdışı cagdass

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #13 : 25.08.2007 00:46:07 »
Diferansiyel Termik Analiz(DTA) Okuma ısı farkıyla ölçülür seramikte 3 önemli görevi vardır.
1- Minerallerin tanımı
2- Karışık hammaddelerde bazı minerallerin tayini
3- Seramik bünyelerinini pişirilmesi sırasında meydana gelen ana reaksiyonların ve ısının tespiti için kullanılır.

Dta ile ölçmede sıcaklık farkları ekzotermik veya endotermik olarak gerçekleşir.

Şu anda yeni üye olduğum için nasıl grafik ekleyeceğimi bilmiyorum ama örnek olarak kaolinitin entalpi değişikliğini yorumlayabilirim.

550 C dereceye kadar tabakalar arasındaki su kaybolur.(endotermik)

550 C derecede kristal suyu kaybolmaya başlar.(reaksiyon endotermik)
örneğin: AL2O3.2SiO2.2H2O  --550c-------> AL2O3.2SiO2 + 2H2O
                  kaolinit                           meta kaolinit   kristal suyu

950 C derecede ekzotermik reaksiyon başlar.tüm organik maddeler yanar.
örnek: 3(AL2O3.2SiO2) -------------> 3AL2O3.2SiO2  +  4SiO2
                                                        mullit         kristobalit
1250 C derecenin altında oluşan birinci mullit fazı küçük kristallerdir.1250 C derecenin üstünde mullitler büyük kristalli faza dönüşür.Burada sıcaklık arttıkça kristobalit kristallenmeside artacaktır.

Tam olarak elimdekileri aktaramadım dediğim gibi yeni üye olduğum için grafik nasıl ekleyebirim tablo nasıl ekleyebilirim bilmiyorum word de çizdim ama kopyalayıp buraya yapıştıramadım.Eğer bi yerde hatam olmuşsa hatamı düzelmem için beni uyarmanızı rica ediyorum.
saygılar......