Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Staj Yapacam Bilgilerinizi Bekliyorum  (Okunma sayısı 3225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozoxp

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
  • ögrenci
Staj Yapacam Bilgilerinizi Bekliyorum
« : 26.05.2007 14:09:23 »
Ben mersinde Anadolu Cam Sanayinde 6.Agustos.2007 de stajım var (40işgünü).Sizler deneyimlisiniz lütfen orda benim ne yapmam gerektigi ve nasıl bir ortam oldugu hakkında bilgi veririseniz sevinirim  ::)
Kil,Kuvars,Feldispat :)

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

Staj Yapacam Bilgilerinizi Bekliyorum
« : 26.05.2007 14:09:23 »

Çevrimdışı Ertu

• 1200 °C
  • Puanı: +13/-0
  • Seramik Mühendisi
Ynt: Staj Yapacam Bilgilerinizi Bekliyorum
« Yanıtla #1 : 26.05.2007 14:22:50 »
Ordaki ortamı tam olarak bilmiyorum ama mersinli bir arkadaşımdan duyduğum kadarıyla iyi bir yer.
stajda yapman gereken  birşeyler öğrenmek için çaba göstermen ve girişken olman önemli sonuçta oradaki insanlarda sana birşeyler öğretmek için çabalıyacaklardır. Ama bir şeyler öğrenmek istediğini onlara göstermen gerekir. Oturarak staj yapan çok kişi var formalite icabı staj yapmakta olan çok kişiler oluyor ve onun için sanada ön yargı ile yaklaşa bilirler o yüzden hemen nasıl olsa iş vermiyorlar bana dokunmuyorlar stajımı yapar çıkar giderim diye düşünmeyip birşeyler öğrenmeye çalışman lazım...  İlerisi içinde senin açından çok yararı olacaktır....
Şimdiden kolaygelsin iyi stajlar.....
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)

« Yanıtla #1 : 26.05.2007 14:22:50 »

Çevrimdışı ozoxp

• 25 °C
  • *
  • ögrenci
« Yanıtla #2 : 26.05.2007 14:28:23 »
Bilgilerinin için çok saol Ertuğrul abi

« Yanıtla #2 : 26.05.2007 14:28:23 »

Çevrimdışı ozoxp

• 25 °C
  • *
  • ögrenci
Stajla ilgili bir başka sorum
« Yanıtla #3 : 29.05.2007 10:34:11 »
Sürekli kendim için sorular soruyorum ama siz benden büyüksünüz bilgilenmem gerek ;)
Sorum şu ben şimdi 40 iş günü staj yapacam ya,stajda belli bir ücret veriyorlar mı acaba?Okuldaki görevlilere sordum kimisi vermez diyor kimisi de asgari ücretin 1/4 ü felan verir diyor.Sizin bi bilginiz var mı acaba ???
 8)Her şey para değildir.Ama emege de saygı gerekir yani ;)
« Son Düzenleme: 29.05.2007 10:36:01 Gönderen: ozoxp »

Stajla ilgili bir başka sorum
« Yanıtla #3 : 29.05.2007 10:34:11 »

Çevrimdışı Ertu

• 1200 °C
  • Puanı: +13/-0
  • Seramik Mühendisi
Ynt: Stajla ilgili bir başka sorum
« Yanıtla #4 : 29.05.2007 17:20:56 »
Emeğe saygı gerekir diyosun ama sen oraya öğrenmeye gidiyorsun. kimsana hem birşeyler öğretip hemde üzerine para verir.. :)  Ama  tabi öğrencinin stajda geçiminin daha rahat sağlıya bilmesi için verenlerde var fakat o verilen para emeğinin karşılığı olarakdeyilde zordurumda kalmaman için verilen bir para...

Stajda verenlerde var vermiyenlerde.. Bazıları senin mezun olduğun kademede sürekli çalıştırdığı elemanın  aldığı paranın yarısını verir , bazıları asgari ücret , bazıları hiç vermez bu fabrikanın insiyatifine kalmış birşey....

Senin için önemli olan nereden, nekadar fazla , ne öğrene bilirrim piskolojisi olması... yoksa inciğini boncuğunu düşünürsen bir işe kalkışırken kalkıştığın işten hiçbir verim alamazsınnn.....

Not : Aynı konu hakkında farklı başlık açmana gerek yok. Bu yüzden diğer konu bu konu başlığı altında birleştirimiştir.
« Son Düzenleme: 29.05.2007 18:01:42 Gönderen: Ertu »
İnsanlar, ne kadar önemsediğinizi öğrenene kadar ne kadar bildiğinize önem vermezler ! (John Hanle)

Ynt: Stajla ilgili bir başka sorum
« Yanıtla #4 : 29.05.2007 17:20:56 »

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
« Yanıtla #5 : 30.05.2007 10:19:40 »
Bu konuda bende birşeyler eklemek isterim stajda sorman gereken ilk soru para yerine nasıl sistemi, işi, yöntemi öğrenirim olmalı. Staj geleceğiniz için çok önemli. Stajda (çok nadir firmalar haricinde) iş kendi işleyişinde akarken kimse sizle ilgilenmez. Çünkü her kademedeki çalışanın sorumlulukları vardır. Vazifeleri öğretmenlik değil fabrika menfaatidir.

Soru sorup yorum yapmaz iseniz hiç birşey öğretmez kimse size. Soru sorabilmek için de bir miktar temel bilgiye ihtiyacınız vardır. Üniversitede derslerinizi iyi dinleyin, gideceğiniz şirketin ne konuda çalısıyorsa (cam -seramik -cimento vs.) bu konularda temel ve orta seviyede bilgilenerek şstaja başalayın.

Eğer siz çalısanlara, bu stajyer temel seviyede birşeyler biliyor detayı merak ediyor dedirtirseniz saygı görür, size yardımcı olmalarını saglayabilirsiniz. Sıkılmadan gayretle sorularınızı ıslarla sorun...
Yeter ki gözünüzdeki umut ışıgı görünsün... Sevgilerimle.
« Son Düzenleme: 30.05.2007 10:23:54 Gönderen: Selim »

« Yanıtla #5 : 30.05.2007 10:19:40 »

Çevrimdışı dirkn

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #6 : 27.08.2011 01:10:16 »
  Seramik bölümünde okuyorum..2.sınıf bitti 3.sınıf başlayacak..Ama halen ne seçeceğime karar verememiş durumdayım.
Staj konusunda 3.sınıf sonrasında yaparım acelesi yok diye düşünüyordum ama şimdi keşke bu yaz yapsaydım diyorum çünkü okulda çok şey öğrenmedim malesef.Staj çok şey katacaktı belki de hangi alanı tercih edeceğim konusunda kararsız kalmayacaktım.Düşünüyorum da kış döneminde staj ayarlanabilir belki 2-3 haftalık ? Çok geç kalmış durumdayım zira çoğu öğrenci 1.sınıf sonrasında orada burada staj yapmakta..Bizim 1.sınıfta okurken daha çamura bile elimizi değmemiştik  :( :(
 Mezun olduktan sonra tasarımcı olarak bir yer edinmeyi düşünüyorum bu noktada seçimimi yapmak isterim.Tabi bize sorulmayacak sanatsal mı endüstriyel mi okudunuz diye ama işin tasarım yönünü tercih edilecekse sanırım Endüstriyel seçilmeli ?
« Son Düzenleme: 28.08.2011 11:31:54 Gönderen: dirkn »

« Yanıtla #6 : 27.08.2011 01:10:16 »

Çevrimdışı dirkn

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #7 : 05.09.2011 23:32:58 »
Yok mu fikir verebilecek biri ? :)