Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Seramik mühendisleri odası neden yok??  (Okunma sayısı 12019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ascelebican

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Ynt: Seramik mühendisleri odası neden yok??
« Yanıtla #15 : 11.02.2007 18:38:13 »
rica ederim..
görüldüğü üzere bu faaliyetleri metalurji müh odası bünyesinde yürütmek olacaktır.

Türk Seramik Sitesi - Turkish Ceramics Web Club

« Yanıtla #15 : 11.02.2007 18:38:13 »

Çevrimdışı okay

• 900 °C
  • Puanı: +1/-0
  • seramik mühendisi
« Yanıtla #16 : 14.02.2007 01:55:04 »
bence dogruluk payı var bende duymuştum afyonda seramik müh. malzeme müh. yapacagını ,ama burda söyle bir fark var odası olan metaluji malz. odası, afyonda açılacak ve anadoluda olan malzeme bilimleri ve malzeme müh. olarak değişti bizde odamızın ismi;; malzeme bilimleri(seramik) ve malzeme müh. odası olması daha iii olmaz mı? hem daha önce mezun olan ser. müh. ve mezun olacak malz.bilimi ve mal. müh. ortak bir oda olur... bu işi organize edecekler ankarada çalışan arkadaslar olmalı ne yapmamız gerektigini bir sekilde yönlendirmek lazım...
Özüme bir gün elbet döneceğim...

« Yanıtla #16 : 14.02.2007 01:55:04 »

Çevrimdışı ceramicsengineer

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #17 : 14.02.2007 17:08:46 »
Seramik mühendisliği bölümü tamamen kalktığında matalurji mühendislieri odasına kayıt olmak yerine malzeme bilimi ve mühendisliği odasına kayıt olmak daha iyi olacaktır..çünkü malzeme bilimi temelde 4 esas konuya dayanmaktadır..metaller (metalurji mühendisleri)+seramikler(seramik mühendisliği)+polimerler(plastikler.kimya mühendisleri daha cok bu alanda çalışıyor)+kompozit malzemeler..bana daha mantıklı gelen malzeme bilimi mühendisliği odasına üye olamamız...

« Yanıtla #17 : 14.02.2007 17:08:46 »

Çevrimdışı CerLord

• 25 °C
  • *
  • Seramik Mühendisi
Seramik mühendisleri odası
« Yanıtla #18 : 22.11.2009 15:11:52 »
Herkese merhaba, Seramik Mühendisleri Odası'nı kurmak için ne gibi bir prosedür izlenmesi gerekmektedir? Daha önce ilgilenen veya bilgisi olan var mı? Ortak bir girişim başlatılmalı diye düşünüyorum, selamlar
Seramik ateşin sihridir.

Seramik mühendisleri odası
« Yanıtla #18 : 22.11.2009 15:11:52 »

Çevrimdışı fkıtır

• 25 °C
  • *
Ynt: Seramik mühendisleri odası
« Yanıtla #19 : 24.11.2009 21:14:54 »
selam arkadaşım. bahsettiğin konu olması gereken ama nedense uygulamaya geçilemiyen bir konu. yanlış hatırlamıyorsan 2001 yıllarında anadolu ünv.' de ki öğr. görev. tarafından seramik müh. odası kurulmak istendi ama kurulamadı.

Ynt: Seramik mühendisleri odası
« Yanıtla #19 : 24.11.2009 21:14:54 »

Çevrimdışı sechkin

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #20 : 15.03.2010 17:06:48 »
Kurulmalı arkadaşlar bu oda seramik mühendisliği yanlız bırakılmamalı

« Yanıtla #20 : 15.03.2010 17:06:48 »

Çevrimdışı mişima

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #21 : 17.03.2010 23:46:39 »
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle yazılarınızı okudum ve elbette neden yok demek çözü diğil üretilmeli haklısınız ve üretmek için çaba da harcanıyor.Ama sanırım sorun sadece çabalamamaktan ibaret diğil yada çabaların karşılığını alamamaktan...

Meslek Lisesi,Meslek Yüksekokulu ve GSF' okudum,ve hepsi seramik üzerineydi.Staj yaptığımız fabrikalardan tutunda gezdiğimiz fabrikalara kadar ben seramik mühendisine denk gelmedim.Kimya mühendisi,metolorji mühendisi, maden mühendisi denk geldiklerim tabi makine mühendisi ama seramik mühendisine hiç denk gelmedim ve neden diye sorduğumda ise bu kişiler seramik mühendislerinin işlerini yapabiliyorlar dediler. 2003 ten beri bir fabrika ziyaretim olmadı yani şuandaki durumları söyleyemem,ama sanıyorum bir çok insanın seramik mühendisine bakış açısını anlatabildim.

« Yanıtla #21 : 17.03.2010 23:46:39 »

Çevrimdışı umitkus

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #22 : 27.09.2010 16:45:45 »
Arkadaşar uzun zamandır üyeyim fakat yeni yeni içeriği incelemeye başladım gerçekten önemli bir yaraya parmak basmışsınız. Mesleki olarak gerçekten bir odaya bizim için çalışan bir odaya ihtiyacımız var fakat metalurji mühendisleri odasının bu konu için uygun olmadığını düşünüyorum. Fakat oda tüzüğünde "Madde 4- Yurt içinde ve dışında, Metalurji, Metalurji ve Malzeme, Malzeme Bilimi ve Seramik Mühendisliği öğretimi yapan kuruluşların fakülte ve bölümlerinden mezun olarak diploma veya ruhsatname almış, böylece Türkiye sınırları içinde meslek ve sanatlarını uygulamaya yasal yetkili olup, mesleki çalışmalarda bulunan tüm yüksek mühendis ve mühendisleri içinde toplayan 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanununa göre kurulmuş, tüzel kişiliğe sahip TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası, bu Ana Yönetmelik hükümlerine bağlıdır." ibaresi bulunmaktadır. Önemli olan oda ismi, yönetimin diğer üye mühendislik dallarına karşı yaklaşımı ve etkinliğinin düşük olmasıdır.  Benim kanaatim tüm üye mühendisliklere eşit mesafede bir oda ve alt yönetim birimleri olması gerekliliğidir.

1-Oda; oda kurulmak istenen yerde çalışmakta olan sanat, hizmet ve meslek sahipleri ile esnaftan en az 500 kişinin isteği ve Bakanlık izni ile kurulur. Yeni kurulacak odalar için, oda üyesi olacak kişiler arasından 9 kişilik kurucular kurulu oluşturulur.

2-Oda kurucu üyelerinin tüm bilgileri, Bakanlıktan alınacak yetkiden sonra Bakanlık e-esnaf ve sanatkar veri tabanına kurucular kurulu tarafından eksiksiz olarak girilir.

3- Aynı çalışma bölgesinde aynı konuda birden fazla oda kuruluşu yetkisi verilmez, oda üyesi olacak esnaf ve sanatkarların tamamının kuruluş için yetki alınan odaya girişi yapılır.

4-Oda kuruluşu ile ilgili olarak Mülki İdare Amirliğine verilecek müracaat dilekçesine, Bakanlık e-esnaf ve sanatkar veri tabanına girişi yapılan ve en az 500 kişilik kurucu üyelere sicil müdürünün gözetiminde tanzim ve imza edilen Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanından alınmış 5 adet oda kuruluş tutanağı ve kurucular kurulunun hazır bulunmasıyla sicil müdürünün huzurunda düzenlenen Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanından alınmış beş adet oda ana sözleşmesi eklenir.

5-Oda ana sözleşmesi, oda kuruluş tutanağı ve kurucu üye bilgilerinin gerçeğe uygun olup olmamasından sicil müdürü sorumludur.

6-Mülkî idare amirliği 15 gün içinde oda kuruluş talebini inceler ve görüşü ile birlikte kuruluş belgelerini noksansız olarak Bakanlığa gönderir.

7-Bakanlık kuruluş talebi hakkında ilgili Birliğin görüşünü alır. Ana sözleşmenin ve kuruluş tutanağının Bakanlık tarafından onaylanmasını müteakip oda kurulmuş olur. Bakanlık bir ay içinde kuruluş izni verip vermediğini bildirmediği takdirde oda kurulmuş sayılır.

8-Kuruluşu yapılan odanın kuruluş tutanakları ve ana sözleşmesinin birer adedi Bakanlıkta alıkonulur. Diğerlerinin birer adedi Bakanlık tarafından konfederasyona, valiliğe, birliğe ve odaya gönderilir ve buralarda muhafaza edilir.

9-Oda, kuruluşunun Bakanlık tarafından onaylandığı tarihten itibaren tüzel kişilik kazanır. Ancak, odanın fiilen faaliyete geçebilmesi için, kurucular kurulu tarafından oda kuruluşunun Bakanlık tarafından onaylandığı tarihten itibaren, odaya daha sonra kayıtları yapılan üyelerde dahil 90 gün içinde oda kuruluş genel kurulunu yapması ve oda organlarını teşekkül ettirerek Bakanlığa bilgi vermesi zorunludur.

10- Kuruluş genel kurulunu yapamayan odanın kuruluşu yok sayılır. Kuruluş genel kurulunu yapan oda, ana sözleşmede belirtilen tarihte olağan genel kurulunu da yapmak zorundadır.

« Yanıtla #22 : 27.09.2010 16:45:45 »