Seramik Sorun ve Çözümleri => Seramik Sorun-Çözüm => Konuyu başlatan: dmtsncr - 18.01.2010 02:01:39

Başlık: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: dmtsncr - 18.01.2010 02:01:39
fotokopi transfer hakkında bilginiz varmı acaba..
Başlık: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: aylin - 18.01.2010 11:22:03
çıkarmak istediğiniz deseni; kağıtta beyaz arta kalan kısımları siyah kalıcak şekilde fotokopi çektiriyorsunuz,toner önemlidir koyu olmalıdır. tonerli kısımlar  hazırlayacağınız pigmentli karışımı çekmeyecektir.  Pigment karışımının kıvamı da önemlidir. Çok da sulu hazırlamamanızı öneririm. Birkaç kez denedikten sonra en iyi kıvamı yakalarsınız zaten.

*Transfer yapılacak yüzey astarlanır
*Yüzeyin astarı çekmesi beklenir.

*Hazırlanan desenin üzerine pigmentli karışım fırça ile sürülür. gerekiyorsa, kağıdın tonerli yüzeyinde kalan boya damlaları deseni bozmaması için sünger ile toplanır.
*Yüzey nemliyken pigmentle boyanan kağıt yüzeye yerleştirilmelidir.
*Hazırlanan kağıt yüzeye hava boşluğu yaratmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Aksi taktirde desen hatalı çıkar.
Başlık: Ynt: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: seydis - 18.01.2010 23:56:58
Merhaba Aylin hanim bilginiz icin tesekkürler, daha önce hic duymamistim astarlanan yüzey bisküvipisirimi olmamis yüzeymi, birde normal fotokopi makinasi ve bildigimiz fotokopi kagidimi ? Pigmentin kivami boza kivami gibimi olmali daha sonra pisirimini nasil yapmaliyiz ? Astari doküm camuru ilimi yapmaliyiz? Sorularim cok oldu ama biraz daha detay verirseniz sevinirim tesekkürler.
Başlık: Ynt: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: aylin - 19.01.2010 09:30:43
*Bisküvi pişirimi olmamış olması daha iyi olur. Bisküvi yüzeyde astar çatlama yapabilir vs.
*Normal fotokopi makinası ve normal kağıt, burda önemli olan tonerin koyuluğu (fotokopiciler bu duruma çok kızıyor :) ) olay toner boyayı çekmiyor bir nevi yalıtkan oluşturuyor, artakalan desenin olduğu kısımlar boyayı alıyor.
*Pigmentin kıvamı boza gibi koyu olmamalı kağıda süremezsiniz..çok sulu da olmamalı bunu nasıl tarif edicem bilmiyorum denemeniz gerek.
*Astarı döküm çamuruyla yapabilirsiniz. Astarınızı renklendirebilirsiniz. Her şey sizin elinizde.
*Yüzeyi astarladıktan sonra üzerinin matlaşmasını bekleyin yani zemin astarı çeksin, daha sonra hazırladığınız desenli kağıdı nemliyken yüzeye yerleştirin.
*900 derecede bisküviyi yapın ve daha sonra sırlayın.
Başlık: Ynt: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: seydis - 20.01.2010 23:58:21
Tekrar tesekkürler ilk firsatta deneyecegim sonucu bildiririm iyi calismalar dilegi ile....
Başlık: Ynt: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: aylin - 22.01.2010 21:34:03
rica ederim; hayır, ben uygulama yaparken lak kullanmamıştım.
Başlık: Ynt: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: sefer84 - 29.09.2017 02:49:22
mrb arkadaşlar seramik dijital baskı ile ilgili elinde kaynak olan var mı
Başlık: Ynt: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: ugurecem - 21.11.2017 11:13:23

Merhabalar bende bir makina var. istersenız görüşebiliriz
Başlık: Ynt: Fotokopi ile transfer baskı
Gönderen: ebrucelik - 02.11.2018 15:59:13
Öncelikle merhaba. Ben size daha kolay bir yöntem anlatayım arkadaşlar bunu deneyin isterseniz. Ben Seramik Öğretmeniyim. Öğrencilik yıllarımda Güngör Güner hocamızla birlikte workshop yapmıştık ve şimdi size Öğr. Gör. Burcu Öztürk Karabey in yazdığı Seramik Sanatında İmaj Transfer Teknikleri nden bir alıntı gösteriyorum. Denediğim için gönlü rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Sormak istediğiniz soru olursa yazmanız yeterli olacaktır.
''Bu  teknikteki  farklılığın  nedenini  anlamak,  ancak  tekniğin  nasıl uygulandığının kavranması önemlidir. Resim  Güngör  Güner,  aktarmak  istediği  imajın  bilgisayar  ortamında siyah  beyaz  kontraslığını  ayarlayıp,  deseni  tersine  çevirerek  (diğer  bir deyişle  siyah  yerlerini  beyaza  dönüştürerek)  hazır  hale  getirmektedir.Daha  sonra;  yazıcıdan  çıktısını  alarak,  bu  çıktının  fotokopisini  kullanır.Ardından CMC (karboksimetil selüloz) katkısı yapılarak hazırlanan dekor boyaları, fırça ile fotokopi kağıdı üzerine sürülmektedir. Sürülen boya,fotokopi  kağıdında  siyah  mürekkepli  kısımlar  tarafından  itilir,  sadece beyaz  kalan  kısımlarda  kalır.  Sanatçı,  fotokopi  mürekkeplerinin  bu özelliği nedeni ile tercih edildiğini, fotokopinin olabildiğince koyu renkte çekilmesi   gerektiğini;   bu   tekniğin   bilgisayar   çıktısı   ile uygulanamayacağını vurgular. Boya kuruduktan sonra, astar uygulanmış deri  sertliğindeki  yüzey  üzerine,  fotokopinin  boyalı  yüzeyi  gelecek şekilde kağıdın arkasından nemli bir süngerle boya yüzeye yedirilmekte ve aktarılmak istenilen imaj yüzeye aktarılmaktadır. CMC katkısı, imajın aktarıldığı  deri  sertliğindeki  yüzey  üzerinde  seramik  boyaların dökülmeden yapışmasını sağlamaktadır. Bisküvi pişiriminden sonra şeffaf bir  sırla  yapılacak  olan  pişirim  sonrasında  aktarılan  imaj  yüzeyde sabitlenebilmektedir.  Kendisi  ile  yapılan  görüşmede,  bilgisayarların  yaşamlarımıza  bu  kadar yoğun girmeden önce teknolojiye ve fotokopi çağına “Fotokopi Çağı”adlı çalışması ile vurgu yaptığını, bu olguyu gelecek nesillere Resim 8’ de yer alan çalışması ile aktarmaya çalıştığını ifade etmiştir. (CMC yi internetten sipariş edebilirsiniz.100 g sizi çok uzun süre götürecektir fakat gıda için olanından alın,diğer türlü önermiyorum.)