Türk Seramik Sitesi - Turk Ceramics Web Club

Kaynak, Döküman ve Video Bölümü => Dökümanlar => Döküman İstekleri => Konuyu başlatan: semidefne - 12.04.2009 01:19:44

Başlık: lüster sır
Gönderen: semidefne - 12.04.2009 01:19:44
merhaba, ben kapadokya myo seramik öğrencisiyim. tez ödevimin konusu lüster sır. fakat hiçbir detaylı bilgiye ulaşamıyorum. yardımcı olabilir misiniz?? teşekkürler
Başlık: Ynt: lüster sır
Gönderen: aylin - 12.04.2009 18:50:44
lüster sırın tarihsel kullanımını öğrenmek istiyorsan,selçuklu seramiklerine bakabilirsin,kubad abad saray kazılarında çokça ele geçti diye biliyorum,belki içerik bile bulabilrsin..ne istediğini tam olarak yazmamışsın.kolay gelsin.
Başlık: Ynt: lüster sır
Gönderen: sanatmerkezi - 12.04.2009 19:04:01
Lüsterli sırlar
Yüzeylerinde indirgeme ile elde edilen sedefli, metalik ve dalgalı renkli görünümler oluşan sırlardır. Elde edilmelerinde çeşitli madde ve yöntemlerden yararlanılır.

Saydam veya renkli bir sır alınarak bu sıra % 10–20 oranında gümüş kloroid veya gümüş nitrat katılarak çok iyi karıştırılır. Bu karışım ile sırlanan parça normal olarak pişirilir ve soğuma sırasında, yaklaşık 900 – 600oC sıcaklıklar arasında, çok fazla duman çıkarabilen maddeler ile örneğin katran, yağ, naftalin ile gümüşün indirgemesi yapılır.
Bileşimlerinde gümüşü tek başına içeren sırlardan daha iyi lüsterler elde etmek için, bizmut katkısından yararlanılır. Bizmutlu lüsterler aynı zamanda yüksek ateşe dayanıklılıkta gösterir.

Bileşimlerinde şu maddelerin tuzları bulunan sırlar ile de lüster elde etmek olanağı vardır: Kobalt, mangan, bakır, demir, vanadin ve volfram. Başarılı lüsterlerin elde edilmesinde ZnO in varlığı her zaman için yararlıdır. Aynı şekilde titan matı sırlardan da olumlu lüster sonuçları alınabilir.
Lüster dokusu. Esas sırdan doğrudan indirgen pişirim ile elde edilebildiği gibi, hazır pişmiş bir sırrın üzerine boya gibi sürülerek veya püskürtülerek uygulanan lüsterler ile de elde edilebilir. Bu sır üstü lüster boyalar düşük sıcaklıkta( 650 - 750oC) oksitleyici atmosferde pişirilir.
En basit şekli ile, hazır pişmiş bir sır üzerine uygulanabilen, düşük sıcaklıkta oluşan lüster şu şeklide elde edilebilir: 10 kısım kolofan ve 30 kısım bizmut nitrat alınır. Bu karışıma istenen bir metal tuzu çözeltisi de (örneğin Fe2Cl6, Cu SO4 5H2O, CO SO4 7H2O… Vb. gibi) katılarak tüm karışım su banyosunda, su tamamen buharlaşıncaya dek ısıtılır, soğutulur ve yıkanır. Elde edilen bu bileşim de rosmari yağında ısıtılarak inceltilir ve çözülür.

Metalik etkili, gökkuşağı gibi yanıp sönen renk geçişleri ile son derece çekici olan lüsterli sırlar artistik
sırlardandır.
Yapılan araştırmada, çok sayıda sır denemesi hazırlanarak redüksiyonlu pişirim uygulanmıştır. Sn
bünyelerinin oluşturulmasında temiz hammaddeler tercih edilmiştir. Lüster etkisinin elde edilebileceği uygun
bünyelerin hazırlanması ve değişik renk geçişlerinin temin edilmesi amaçlanmış denemelerde olumlu sonuçların
yanısıra olumsuz sonuçlarda değerlendirilmeye alınarak tablolarda gösterilmiştir.
İki farklı bünye üzerinde (fritli ve ham) yapılan denemelerde başarılı sonuçlar elde edilmiştir.