Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Seramik Alçı Kalıp Üretimi (Kapalı döküm köşeli küllük formu)  (Okunma sayısı 20593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı evolution

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Kartonpiyer alçısından bazı kalıplar yaptım,yapım aşaması slikon yada kauçuk kalıplarla çok benzerlik gösterdiğinden pek zorluk çekmedim.Ama oldukça kırılganlar.

Kalıbın mukavemetini artırmak için içine lifli maddeler eklemem sorun yaratır mı?
Aklımda kenevir lifleri,pamuklu ip yada kumaşlar var.Eğer kullanıyorsanız ne tür lif koymalıyım?

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Merhaba İbrahim, lifli keten vb. maddeler çeşitli tahta çubuklarlar, metal çubuk yada teller ile iskelet oluşturup  destek verebilirsin çok büyük bir dayanım artışı olmasa da kullanım ömrünü kırılma riskini azaltacaktır. Alçı silikon ve kaucuk gibi elastik yapıya sahip olmadığından, kırılganlıgını düşürmek için bu gibi yöntemler kullanılmaktadır. Keten(kenevir) ve iskelet olusturan tel/cıta vb. beraber de kullanabilirsin.

Çevrimdışı evolution

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Teşekkürler Selim,bu bilgi işimi oldukça kolaylaştıracak.Epeydir seramik denemelerime ara vermiştim,kışın pek iş olmadığı için vaktimiz oluyor.
Seramik yapısı gereği alçı kalıplara daha uygun bir materyal,Slikon kalıp çok fazla sorun çıkarıyor;kabarcık kalıyor,bir türlü kurumuyor,sadece vakumlu çamur kullanılabiliyor...

Karmaşık modellerin alçı kalıptan çıkamayacağı gibi bir önyargım vardı,o yüzden alçı kalıba bir türlü sıcak bakmıyordum.Tesadüf eseri Özhan Pak Hocayla tanıştım geçenlerde,gösterdiğim modellerin kalıptan rahatlıkla çıkacağına dair beni ikna etti,gerçekten de hiç zorlanmadım.

Lifli maddeler ve diğer materyallerle alçıyı destekleyebileceğime göre 2li,3lü hatta 4lü kalıp bile gönül rahatlığıyla yapabilirim artık.

Eski ustalar binlerce yıldır alçı kalıp kullandıklarına göre bir bildikleri varmış demek.

Çevrimdışı Selim Alanbey

• Kurucu
  • Puanı: +8/-0
    • www.selimalanbey.com
Tabi, diledigin kadar parçalı kalıp yapabilirsin. Döküm modellerinin içini sertleştirmene de gerek yok ayrıca. Ancak seramik ürünlerde döküm tekniği ile ters açılı formları üretmek oldukça zor. Bu yüzden modelin de kalıp mantığı düşünülerek yapılması size döküm ürünü alırken rahatlık sağlayacaktır.
« Son Düzenleme: 10.12.2011 08:53:16 Gönderen: Selim Alanbey »