Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Mustafa AĞATEKİN  (Okunma sayısı 6070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sercinca

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
  • Başarı Benim;)
Mustafa AĞATEKİN
« : 07.11.2010 00:07:43 »
Merhabalar;

Seramik sanatçısı üzerinde bir araştırma yapmam gerekiyor. Sanatçının biyografisi, çalıştığı teknikler,kullandığı malzemeler, eserleri vs vs hakkında her türlü bilgiye ihtiyacım var. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler..

Onuray CAN
« Son Düzenleme: 20.04.2011 10:02:06 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı sanatmerkezi

• Sanat Moderatörü
  • Puanı: +2/-0
Ynt: Mustafa AĞATEKİN Sanatçısı hk.
« Yanıtla #1 : 07.11.2010 20:49:09 »
MUSTAFA AĞATEKİN
Mustafa Ağatekin, 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksekokulu Seramik Bölümünden mezun oldu. 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Ana sanat Dalında Yüksek Lisansını, 2003 yılında da Aynı Enstitüde "Selçuklu dönemi seramik yüzeylerde insan betimlemeleri" konulu teziyle Sanatta Yeterliliğini verdi. 2006 yılında Yardımcı Doçentliğe, 2009 yılında da Doçentliğe atandı. Yurtiçinde 6 kişisel sergi açtı. Ulusal ve uluslar arası pek çok karma sergiye katıldı. Yurt içinde düzenlenen yarışmalardan 4 ödül alan sanatçı Anadolu Üniversitesinde Dekan Yardımcısı ve Cam Bölüm başkanlığı yanı sıra Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam bölümünde çalışmalarını sürdürmektedir.

* Ağatekin sanatsal çalışmalarında füzyon, sıcak cam üfleme ve el boyama vitray gibi farklı teknikler kullanmayı tercik etmektedir.

* Sanatsal çalışmalarında ana tema; insan ve onun sırları gizemlerinin anlatıldığı öykünmelerdir.

ÖDÜLLERİ
1991 2. Altın Testi Seramik Yarışması, İkincilik Ödülü İzmir
1991 2. Altın Testi Seramik Yarışması, Mansiyon İzmir
2004 65. Devlet Seramik Yarışması, Başarı Ödülü Ankara
2004 8. Altın Testi Seramik Yarışması, Özel Ödülü İzmir

Katıldığı Ulusal Etkinlikler
1991 Akbank Sanat Galerisi, Kişisel Sergi Balıkesir
1998 Güzel Sanatlar Eğitim ve Kültür Vakfı Sergi Salonu, Kişisel Sergi İzmir
2002 Kibele Sanat Galerisi, Kişisel Sergi Eskişehir
2002 Artı Sanat Galerisi, Kişisel Sergi Ankara
2004 Artı Sanat Galerisi, Kişisel Sergi Ankara
2005 Cam'da Sanatsal Yansımalar, Dolmabahçe Sarayı Canlı Köşk, Karma Ser. İstanbul
2005 Selvin Sanat Galerisi, Kişisel Cam Sergisi Ankara
2006 Tüyap Sanat Fuarı, Öğretim Elemanları Sergisi İstanbul
2007 Selvin Sanat Galerisi, Karma sergi, Ankara
2007 Batıbirlik Sanat galerisi, Kişisel sergi Ankara
2007 IC Sanat Galerisi, Karma Sergi Ankara
2007 Ankara Sanat Fuarı, Karma Sergi Ankara
2007 Çağdaş Cam Sanatçıları Sergisi, Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Eskişehir

Katıldığı Uluslararası Etkinlikler

1999 Central Academi Arts and Design Sergi Salonu, Karma Sergi Pekin-Çin
1999 Yu Gnog Tao Yi Sanat Galerisi, Karma Sergi Pekin-Çin
2001 1. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu, Karma Sergi Eskişehir
2003 3. Pişmiş Toprak Sempozyumu, Genç Yetenekler Karma Sergi Eskişehir
2003 Aoyama Green Gallery, Karma Sergi Tokyo-Japonya
2004 Uluslararası Seramik Sempozyumu, Karma Sergisi, D.G.S.G. Eskişehir
2007 Çağdaş Türk Sanatı Sergisi, Litvanlı Sanatçılar Birliği Galerisi Riga-Litvanya
2008 Iscaee 2008 Sempozyumu, Karma Sergi, Nairobi Ulusal Müzesi Nairobi-Kenya

Mustafa Ağatekin Hocamızın çalışmaları son derece ilgi çekicidir, ben lisans eğitimimi alırken Hacettepe Üniversitesine gelmişti ve bizlere hazırlamış olduğu power point sunumuyla yapmış olduğu teknikten bahsetti seramikle camı çok güzel bütünleştirmiş sanatçılarımız arasındadır.çamur üzerine çalışmış olduğu insan figürlerini anotimiksel olarak çalışıp iki cam arasında, seramiği füzyonlama tekniği beğeni toplamıştır, sanatçımızın yapmış olduğu fizyon çalışmları, sıcak cam üflemeleri, el boyama vitraylarıda ilgi görmektedir. çalışmalarından bazılarını aşağıda paylaşıyorum.

BU ÇALIŞMANIN ÖZELLİĞİ: ÇALIŞMANIN ADI, 'Uzak ' 34x47cm | 2009 Füzyon Tekniğinde Seramik Ekleme
« Son Düzenleme: 08.11.2010 12:05:09 Gönderen: hacettepe33 »
''Çalışmadan,yorulma​dan,öğrenmeden,
rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getiren milletler,
önce haysiyetlerini,sonra​ hürriyetlerini
ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar...''
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı sercinca

• 25 °C
  • *
  • Başarı Benim;)
« Yanıtla #2 : 08.11.2010 19:25:50 »

Çok teşekkür ederim, bu sanatçının bi kaynağı elimizde mevcut mudur? Yani şahsına ait bir kitabı var mıdır? Ben sadece Mustafa Bey hakkında internette bilgilerine ulaştım,hocaya kaynak gösterebilmem için bu çok önemli:( Yine de vermiş olduğunuz bilgi için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı sanatmerkezi

• Sanat Moderatörü
« Yanıtla #3 : 09.11.2010 18:21:29 »
Rica ederim, ama malesef bir kaynağım yok aşağıdaki bilgileride ekledim umarım bulabilirsiniz

Yüksek Lisans Tezleri
--------------------------------------------------------------------------------
1)   Ağatekin, Mustafa. "Cumhuriyet Sonrası Çağdaş Türk Seramik Sanatının Gelişimi ve Anlatım Dili Yönünden Değerlendirilmesi". Anadolu Üniversitesi, 1993 

--------------------------------------------------------------------------------
Doktora Tezleri
1)   Ağatekin, Mustafa. "Selçuklu Dönemi Seramik Yüzeylerde İnsan Betimlemeleri" Anadolu Üniversitesi, 2003 

Uluslararası Bilimsel Toplantılarda Sunulan ve Bildiri Kitaplarında Basılan Bildiriler--------------------------------------------------------------------------------
1)   "Practices of Ceramic and Glass from an Inredisciplinary", Iscaee 2008 Ceramic Symposium, Nairobi-Kenya,2008, 06/08/2008 
2)   "Meslek Yüksekokulları Seramik Bölümü Eğitim ve Öğretim Programlarının Yeniden Yapılanmasının Gereklilikleri",21. Yüzyıla Doğru Meslek Yüksekokullarının Yeniden Yapılanması Konulu Uluslararası Sempozyum,Çankırı,1996 
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı sercinca

• 25 °C
  • *
  • Başarı Benim;)
« Yanıtla #4 : 17.11.2010 20:15:52 »
Verdiğiniz bilgi ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı sanatmerkezi

• Sanat Moderatörü
« Yanıtla #5 : 26.11.2010 16:09:07 »
rica ederim başarılar kolay gelsin
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK