Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Türkiye'de Seramik...kitap  (Okunma sayısı 7125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zeliha Yılmaz

• 900 °C
  • Puanı: +1/-0
Türkiye'de Seramik...kitap
« : 12.07.2007 13:18:17 »
Arkadaşlar bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.Bol resimli anlatımı ve konularıyla çok güzel bir kitap.İçeriği ile ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olurum.

Seramik Tanıtım Komitesi
Türkiye'de Seramik, Toprakla Ateşin Öyküsü
Yayın Evi: Seramik Tanıtım Komitesi
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 196
Tarih: 2003
Yer: İstanbul
ISBN: 975‐93934
Seramiğin tarihi, insanlığın tarihi ile yaşıt. Toprak ve ateşin sihirli bileşimi. İlkçağlardan bugüne, günlük yaşamın
hemen her alanında insanoğlunun yaşam serüvenine eşlik etti.
Asırlar boyunca çok çeşitli uygarlıklara kapılarını açmış, bereketli topraklarında farklı kültürleri konuklamış,
insanlık larihinin en önemli dönüşümlerine tanıklık etmiş Anadolu, seramiğin 8000 yıllık tarihine de damgasını vuran
bereketli bir toprak parçası... Maya uygarlıgından 4000 yıl, tarih öncesi Mısır'dan 1000 yıl önce, toprakla ateş
Anadolu'da Çatalhöyük'te buluştu.
Anadolu toprağı üzerinde, Neolitik Çağ'dan Roma ve Bizans'a. Selçuklu ve Osmanlılar'dan modern Türkiye'ye uzanan
tarih yolculuğunun her adımında. Karşımıza yeni buluşlar. Farklı formlar ve arayışlarla seramiğin izleri çıkıyor.
Ve seramik, 21. yüzyılda da, sofra eşyasından mimari mekanlara, elektronik cihazlardan uzay araçlarına. dünyanın
en çok kullandığı. En gelişmiş teknolojik malzemelerinden biri olarak beliriyor.
Bu alanda köklü bir geleneği devralan. Özellikle son 10 yılda akıl almaz bir hızla onu geliştiren Türk seramik
üreticileri. Anadolu'nun çok renkli ve çok kültürlü tarihsel zenginligini çagdaş çizgiler ve güncel gereksinimler ile
yorumlayarak dünya pazarlarına farklı bir soluk, özgün bir çizgi getirdiler.
Türk seramik endüstrisi son 10 yılda üretim kapasitesini tam dört kat artırdı. Bugün dünyanın en büyük seramik
saglık gereci ve karo üretim tesisleri Türkiye'de! Avrupa'da karo üretiminde 3. sağlık gereçleri üretiminde 2.
sıradayız. Türk seramik üreticileri ABD den Çin'e. Güney Afrika'dan Suudi Arabistan'a, 5 kıtada 70'i aşkın ülkeye
ihracat yapıyor.
Türk seramik endüstrisi, Dogu ile Batı'nın, sayısız kültürlerin kavşağında duran genç ve dinamik nüfusu. En son
teknolojilerle donatılmış üretim tesisleri ile dünya seramik sektörünün geleceğine de damgasını vurmaya
hazırlanıyor.

Çevrimdışı gökçe

• 25 °C
  • *
  • Puanı: +0/-0
Ynt: Türkiye'de Seramik...kitap
« Yanıtla #1 : 16.07.2007 14:11:59 »
zeliş merhaba bu kitaba nasıl ulaşabiliriz acaba bir kaç yerden baktım ama bulamadım yardımcı olursan sevinirim. teşekkür ederim.

Çevrimdışı Zeliha Yılmaz

• 900 °C
  • Puanı: +1/-0
« Yanıtla #2 : 16.07.2007 15:22:04 »
gökçe iş yerindeyim,eve gider gitmez hemen bakıcam;adres vs...İnan şimdi hatırlayamadım.

Çevrimdışı bekleyen

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #3 : 25.12.2009 22:09:02 »
Merhabalar
Bu kaynak sanırım Türk Seramik Derneği Yayını,kaynak elinizde mevcut ise yayın bilgilerini ve nasıl erişebileceğimiz konusunda bir yönlendirme yapabilirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar dilerim

Çevrimdışı turgaycanlılar

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #4 : 26.12.2009 10:20:32 »
Bu seneki  İtalyadaki fuarlarda avrupa ve dünyada şu noktadayız demenin bir anlamı kalmadı  son 15 senedir hep aynı  rakamlar brezilya ve hindistan bizleri yakaladığı gibi geçtiler işletmeler büyük olabilir kapasiteleri yüksek olabilir fakat  tasarım--formlar-dizaynlar-ve kalite çok çok önemli. italyan firmaları nohaw-formlar- dizayn -hammadde-ile mekanik anlaşmalar yapıyoruz. bügün kimse diyemezki ben italyan ve ispanyol firmaları ile çalışmıyorum destek tabiki alınaçaktır artık övünmeyi bırakmanın zamanı geldide geçti bile.ne yazıkki bu gidişle nijerya--suriye--iran bile bizi geçmeye çok yakınlar.

Çevrimdışı aziz_cokcetin

• 500 °C
  • **
« Yanıtla #5 : 26.12.2009 21:28:01 »
evet hocam biz sadece hamballıkta birinciyiz
alaylı ve mektepli

Çevrimdışı savaş ve barış

• 25 °C
  • *
« Yanıtla #6 : 13.10.2010 22:20:59 »
son günlerde , güzel şeyler oluyor seramik yayınlarına ilişkin, bir kitap çıkmış , ismi seramik hataları ve çözüm yöntemleri
oldukça beğendim, şöyle ki içeriğinde yok yok, size bu kitaptan bir alıntı yapayım,
kitap çömlekçilerin üretim sürecinde ortaya çıkan birçok sorunun doğası, nedenleri ve çözümlerini hemen belirleyebilmeleri için onlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, bu kitap bundan çok daha ötedir; kitabın ayrıntılı açıklamaları seramik üretimi ve pişirme işlemleri ile ilgili de mükemmel bir teknolojik döküm sunmaktadır. Kapsamlı ve kullanımı kolay olan bu kitap çömlek ustaları, seramik öğrenci ve öğretmenleri ve seramik endüstrisinde çalışanlar için muazzam bir yardımcı referans kaynağı olarak zaten kendisini kanıtlamıştır.

Harry Fraser kitabı dört temel bölüm şeklinde düzenlemiştir. Bunlar; pişmemiş ve bisküvi bünyeden, döküm işlemlerinden, sırlama sırasında ve sırlı üründen ortaya çıkan hatalar ve dekorlamadan sonra görülen sorunlar şeklindedir. Bu ikinci baskıda kitaba seramik test metotları üzerine yeni bir bölüm ile sorunlardan nasıl kaçınılabileceğini içeren sağlık ve güvenlik üzerine genişletilmiş bir bölümde eklenmiştir.
Bu yeni baskı, renkli gösterimlerle tamamen yeniden dizayn edilmiş ve yazılar yeni gelişmeleri yansıtmak için tekrar gözden geçirilmiş, güncellenmiş ve genişletilmiştir. Bu içeriği kapsayan diğer benzer kitaplar hatalar ve çözümleri konusuna kısa bölümler ayırırken bu kitap baştan sona hataları belirleme ve çözümler önerme konusuna adanmış kendi alanındaki tek kitaptır.
HARRY FRASER seramik ve cam teknolojisinde eğitim görmüş ve çalışma kariyerini Alfred Meakin, Twyfords, Armitage Shans ve Podmore &Sons gibi çeşitli büyük firmalarda üretim ve genel yönetim aşamalarında geçirmiştir. 15 yılı aşkın bir sürede, seramik pazarına kil, seramik malzemeleri ve fırınları sağlayan çeşitli yeni kil bünyeler, sır ve fırınlar geliştiren ve çömlekçiler için kurslar açan lider firma Potclays Ltd. şirketinin yöneticiliğini yapmıştır. 2004 yılında emekli olduğundan beri Stoke-on-Trent’deki evinden seramik mühendisi ve danışmanı olarak seramiğe yakın ilgisini ve ilişkisini sürdürmektedir. Yazarın ayrıca The Electric Kiln- a Users Manuel ve Glazes for the Craft Potter başlıklı kitaplarıda bulunmaktadır.
çevirisini zeliha mete ve ilker özkan yapmış, alanlarında oldukça bilgili ve titiz oldukları da kesin, kitabı çıkaranfirmayı da çeviren hocalarıda tebrik ederim, daha önce seramik yapıyoruz adında bir kitap daha çıkarmışlardı, onu da çok beğendim, başarılar,, herkese tavsiye ediyorum, karakalem kitabevi yayınlarından çıkmış web sitesi ise şöyle: www.sanatkitap.com
« Son Düzenleme: 17.10.2010 18:50:24 Gönderen: Selim »

Çevrimdışı Refik Bolsoy

• 900 °C
  • İşte öyle
« Yanıtla #7 : 14.10.2010 19:48:14 »
Savaş bey iletiniz için teşekkürler.Seramikçi arkadaşlarımızın el kitabı olabilecek bu kitap gerçektende iyi gibi görünüyor.Ayrıca çevirmen arkadaşlarda ciddiyetsiz bir eserle uğraşmayacak kişiler.